banner84

'Artık bıçak kemikte'

Alanya'da sağlık emekçileri, çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiği gerekçesiyle hastane önünde eylem gerçekleştirdi

'Artık bıçak kemikte'

(Sabiha TATLIYER)-Sağlık Emekçileri Sendikası Başkanı Zehra Ayata, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Ayata yapılan eylem kapsamında  “Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri bu çalışma rejimini kabul etmiyor. Artık bıçak kemikte iş bırakarak alanlara çıktık” sözleriyle çalışma koşullarının iyileştirilmesi için eylem yapıldı.
'GENÇ HEKİMLER ÜLKEYİ TERK ETMEKTE ÇARE BULUYOR'
Gelinen aşamada tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri ağır çalışma koşulları, uzun nöbetler, eksik istihdam, sağlıkta şiddet, özlük haklarının aşındırılması nedeniyle zor durumda diye konuşan Alanya Sağlık Emekçileri Sendika Başkanı Zehra Ayata şunları söyledi; “Genç hekimler başta olmak üzere sağlık emekçileri ülkeyi terk etmekte çareyi arıyor.”
'İŞTEN ATILMALARLA KARŞI KARŞIYA KALINIYOR'
Ayata, “Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri salgın döneminde canla başla çalışırken aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla, yoksullukla karşı karşıya bırakılmıştır. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri “artık bu şartlarda çalışamıyoruz” diyerek istifa ederken, emekli olurken;  sağlık emekçileri yurtdışına göç ederken tüm bu sorunları konuşmak, çözüm önerilerimizi iletmek için Sağlık Bakanı’yla görüşme taleplerimizi defalarca ilettik” dedi.
'HALK SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞEMEMEKTEDİR'
Mevcut sağlık sistemi işkolu emekçileri ve halk açısından da iflas etmiş durumda olduğunu belirten Ayata, “Halk sağlık hizmetlerine erişememektedir. Kronik hastalığı olanlar bile bu pandemi sürecinde tedaviye ulaşamamaktadır. Halkın verdiği vergiler yetmezmiş gibi 14 kalemde katkı katılım payları ilave ücretler alınmaktadır. Artık yaşamımıza bile mâl olan bunca sorunumuzu duymazdan, gelen iktidar, aslında her şeyi görmektedir” sözlerine yer verdi. 
'UYARIYORUZ MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ'
Ayatai “Taleplerimiz şunlardır; Özelleştirme politikalarından vazgeçin. Koruyucu sağlık hizmetlerini önceleyin. Tüm işkolu emekçilerine emekliliğe yansıyacak yoksulluk sınırı üzerinde temel ücret uygulamasını başlatın. Güvencesiz, gerçekdışı bahanelerle işimizden edildiğimiz ve köleliği dayatan çalışma koşullarına son verin. Güvenceli çalışabilme koşullarını sağlayın. Şiddete karşı etkili yasa, güvenli işyerleri sağlıklı çalışma ortamları oluşturun. Ağır ve tehlikeli işler kapsamında faaliyet yürüten tüm işkolu emekçileri için 5 yıla 1 yıl yıpranma payı verin” açıklamalarında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2021, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169