banner84

Artık musluktan PH değeri yüksek su akacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan Alanya Dim Barajı İçme Suyu Temini ve Arıtma Tesisini devir almasının ardından tesis açılacağı günü bekliyor. CHP heyeti inceleme yaptığı dev tesisin 1 ay içinde şehre su vermeye başlayacağını duyurdu.

Artık musluktan PH değeri yüksek su akacak

-Özgür YILMAZ

Büyükşehir Belediyesi Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT) tarafından devir işlemleri gerçekleşen Dim Barajı İçme Suyu Temini ve Arıtma Tesisi Alanya'nın geleceği için önemli bir yatırım olarak hayat buluyor. Alanya Posta Medya’da 2020 yılında ‘Yatan Yatırım’ başlığı ile gündeme taşınan ve daha sonra devir süreci hızlanan tesis, Dim barajından gelecek sudan günlük 90 bin metreküp şehir şebekesine verecek. PH değeri oldukça yüksek olduğu belirten sudan ilçe merkezindeki 17 mahalle ilk etapta faydalanabilecek.
1 AY BEKLENTİSİ
Dim Barajı'ndan alınan günlük 90 bin metreküp ham suyun tesiste "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik" esaslarına göre kimyasal ve fiziksel olarak arıtılarak şebekeye verileceğini belirten CHP ilçe başkanı Coşkun Karadağ, doğal cazibe ile tesise, tesisten de aynı şekilde şebeke gideceği için elektrik maliyetinin minimum seviyeye ineceğini ifade etti. Karadağ, " 105-100 kotundaki tüm mahallelerimize suyu cazibeyle akıtmasından dolayı bu tesis çok büyük bir enerji tasarrufu yapmakta. Bu tasarrufla beraber gerçekten milli değeri çok büyük bir katkı sağlamakta. Bu tesis yaklaşık bir ay içerisinde işletmeye alınacak vaziyette. Şu an tüm personeller hınca hınç çalışmakta. ASAT Genel Müdürlüğü,Antalya'dan gelen personelle veya buradaki personelle birlikte bu uzun süreli 6 bekleme durumundan dolayı birtakım çalışmalar hızlanmış vaziyette. Bu tesisin toplam kapasitesi günlük 90 bin metreküp su sarfiyatı söz konusu olacaktır tüm Alanya'mıza dahil edilebilecek. Bu şu demektir: Aşağı yukarı Alanyamız'ın günlük 2/3 su miktarını sağlayabilecek" dedi. 
ALANYA KALİTELİ SUYA KAVUŞACAK
Şu an tüm personeller hınca hınç çalışarak tesisi hazırlamaya çalıştığını belirten Karadağ, tesisin en önemli özelliklerinden birisi de suyun ph değerinin çok kaliteli ve yüksek değere sahip olduğuna dikkat çekti. Karadağ, "Bu tesisin en önemli özelliklerinden birisi de suyun ph değerinin çok daha kaliteli, değerinin yüksek oluşu. Şişelerden ve damacanalardan satılan suyun en kaliteli su seviyesinde  bir su seviyesi olacak. Buradan emeği geçen, çalışan tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. İnşallah Alanya'mız da bir ay, bir buçuk ay içerisinde bu kaliteli suya kavuşacak ve artık musluklardan akan suyumuz da çok kaliteli bir şekilde içme seviyesinde olacaktır" diye konuştu. 
484 BİN KİŞİYE İÇME SUYU SAĞLANACAK
ASAT Genel Müdürlüğü tarafından 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak ilave yatırımlarla Aliefendi, İsbatlı, İshaklı, Seki, Kargıcak, Mahmutlar, Kestel, Yaylalı, Tosmur, Oba, Çıplaklı, Cikcilli mahallelerine de içme suyu arıtma tesisinden su verilecek. Yatırımlar sonucu adı geçen mahallelerde elektrik kesintisine bağlı su kesintilerinin önüne geçilmiş olacak. Tesisin tamamı devreye girdiğinde ise 484.610 kişiye içme suyu sağlanması öngörülüyor. 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107