banner84

ASAT genel kurulu yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, "Bizden önceki dönemde yapılan, bütçenin yüzde 12'lik açığını zamla giderme yoluna gitmeyerek, fiili olarak suyu ucuzlamaya gittik" dedi

ASAT genel kurulu yapıldı

 Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya merkezinde su fiyatlarında fiili olarak yüzde 26 indirim sağladıklarını açıkladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) genel kurulu yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında, ASAT binasında yapılan genel kurulda, gündemdeki maddeler ele alındı. 
Türel, yaptığı konuşmada, su tüketiminin halkın en önemli ihtiyaçlarından biri olduğunu ve belediye başkanlığına seçildiği ilk dönemde suyu ucuzlatmayı taahhüt ettiklerini ve bu kapsamda 6 ay içinde yüzde 30'luk indirime gidildiğini söyledi. 
Belediye başkanlığına seçildiği ilk dönemde Antalya'da kaçak su kullanımının yüzde 68 civarında olduğunu, scada sistemiyle kaçağı yüzde 40'a düşürdüklerini anlatan Türel, bu dönemki hedeflerinin ise kaçağı yüzde 20'ye düşürmek olduğunu açıkladı.
Türel, göreve geldiklerinde büyükşehir belediyeleri arasında suyu en pahalı kullanan şehrin Antalya olduğunu, yapılan çalışmalar sonrasında Türkiye'deki en ucuz su kullanan şehir haline geldiğini ifade etti.
Kendisinden sonraki dönemde yaşanan artışlarla Antalya'nın yine suyu en pahalı kullanan şehir haline geldiğini anlatan Türel, yerel seçimler öncesi su fiyatlarında gereken önlemleri alacaklarını meydanlarda açıkladıklarını anımsattı. Türel, seçimler sonrasında fiyat tarifelerinin merkezde sabit tutulduğunu kaydetti.
Türel, ASAT olarak gelir ve gider arasında 36 milyon 953 bin lira açık olduğunu ve bunun da bütçenin yüzde 12'sini oluşturduğunu kaydetti. Bütçe açığını kapatmanın tek yolunun suya zam yapmaktan geçtiğini ifade eden Türel, Antalya merkezde yüzde 12'lik bütçe açığı ve yüzde 14'lük maliyet artışı sonrası yüzde 26'lık bir fiyat artışı yapılması gerektiğini, ancak kendilerinin zam yerine fiili anlamda yüzde 26 indirim sağladıklarını açıkladı.
Başkan Türel, şöyle konuştu: "Bizden önceki dönemde yapılan, bütçenin yüzde 12'lik açığını zamla giderme yoluna gitmeyerek, fiili olarak suyu ucuzlamaya gittik. Ayrıca geçen seneden bugüne kadar su maliyetlerinde yüzde 14'lük fiyat artışı olmuştur. Bunun da giderilmesi suda fiyat artışıyla olacak ancak biz fiyatları artırmayacağız ve yapılacak yeni politikalarla artışı gidereceğiz."
Konuşmanın ardından yapılan oylama sonrasında su satışı, atıksu, hizmet ve teminatlar ile yaptırım tarifiyle ilgili madde oy birliğiyle kabul edildi ve fiili olarak suda indirim yapılmış oldu. Kurulda ayrıca, ASAT 2013 yılı faaliyet raporu, bütçe kesin hesabı ve taşınır kesin hesabıyla ilgili plan ve bütçe komisyonunun raporu da görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157