banner84

ATSO'dan kırsal turizm rehberi

Antalya'da turizm faaliyetlerinin sahilden uzak iç kesimlere de taşınması amacıyla hazırlanan rehberde, Antalya'nın 12 ilçesinde kırsal turizmin gelişebileceği kırsal alanlara ilişkin bilgiler yer alıyor.

ATSO'dan kırsal turizm rehberi
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), kentteki turizm faaliyetlerinin sahilden uzak iç kesimlere de taşınması amacıyla ilçeleri tek tek taradı ve kırsal turizmin gelişebileceği 105 kırsal alanı tespit etti. ATSO tarafından geliştirilen Alternatif Kırsal Turizm Potansiyeli ve Gelişim Stratejisi Projesi çerçevesinde hazırlanan, "Antalya Sürdürülebilir Kırsal Turizmin Geliştirilmesi Strateji Rehberi"nde 105 köyle ilgili bilgiler yer aldı.
ATSO, ilk aşamada bin adet bastırdığı rehberi bölgedeki kaymakamlıklar, belediyeler, odalar ile Türkiye genelindeki turizm fakülteleri, turizmle ilgili meslek kuruluşları ve diğer paydaşlara gönderdi.
Turizm yatırımcılarına ışık tutacak rehberde belirlenen kırsal alanların nüfusu, Antalya'ya merkeze ve bağlı olduğu ilçeye uzaklığı, tarihi özellikleri, doğal güzellikleri, bölgede yapılan el işleri, zanaat, yerel lezzetleri ve mutfak kültürü, tarım ve hayvancılık faaliyetleri, yerel halkın sosyoekonomik durumu, altyapı ve üstyapı durumu, yerel halkın alternatif turizme bakışı ve bölgede yapılabilecek sportif faaliyetler konularında bilgiler yer alıyor.
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından finans edilen proje ile sahil turizminin geliştiği bölgelerin dışında kalan kesimlerin de turizm gelirlerinden pay alabilmesi, kırsal turizm yoluyla bölgede yaşayanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yerel turistik ürünlerin turizm ekonomisine kazandırılması amaçlanıyor.
BELİRLENEN KIRSAL ALANLAR
Rehberde yer alan 12 ilçesinde alternatifi turizm için tespit edilen kırsal alanlar şöyle:
"Akseki ilçesinde Bademli, Belenalan, Bucakalan, Büyükalan, Ceceler, Cevizli, Değirmenlik, Dikmen, Gümüşdamla, Güzelsu, Karakışla, Kuyucak, Pınarbaşı, Sarıhacılar, Süleymaniye, Yarpuz, Aksu ilçesinde Alaylı, Fettahlı, Güloluk, Karaöz, Kurşunlu, Yeşilkaraman, Yurtpınar, Döşemealtı ilçesinde Bademağacı, Bıyıklı, Camili, Ekşili, Ilıca, Killik, Kovanlık, Kömürcüler, Elmalı ilçesinde Ahatlı, Akçaeniş, Akçay, Armutlu, Avşar, Bayralar, Beyler, Çaybaşı, Çobanisa, Eskihisar, Gökpınar, Gölova, Göltarla, Karamık, Kışla, Pirhasanlar, Salur, Tekkeköy, Yuva, Zümrütova, Gazipaşa ilçesinde Beyrebucak, Çakmak, Çörüş, Güney, Macar, Yakacık, Gündoğmuş ilçesinde Akyarı, Güneyyaka, Karadere, Kayabükü, Köprülü, Narağacı, Ortaköy, İbradı ilçesinde Başlar, Ormana, Ürünlü, Üzümdere, Kemer ilçesinde Kuzdere, Kepez ilçesinde Başköy, Çamlıca, Kirişçiler, Odabaşı, Konyaaltı ilçesinde Çakırlar, Doyran, Geyikbayırı, Hacısekiler, Korkuteli ilçesinde Avdan, Beğiş, Bozova, Büyükköy, Çomaklı, Sülekler, Ulucak, Yazır, Yelten, Yeşilyayla, Serik ilçesinde Abdurrahmanlar, Akbaş, Akçapınar, Belpınar, Çandır, Deniztepesi, Dorumlar, Gebiz, Karataş, Kozan, Pınarcık, Tekkeköy, Tongüçlü, Yanköy, Yukarıkocayatak, Zırlankaya." 

45 GÜN SAHADA ÇALIŞTILAR 
Proje kapsamında ön araştırma için 7 kişilik araştırma ekibi, Antalya'nın kırsal turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması amacıyla 45 günlük bir saha çalışması yaptı.
Ekip, batıda Elmalı'nın Ahatlı köyünden doğuda Gazipaşa'nın Yakacık köyüne kadar karavanla 3 bin 500 kilometrenin üzerinde yol kat etti. Konyaaltı ilçesinden başladığı saha çalışmasında ekip, sırasıyla Kemer, Elmalı, Korkuteli, Döşemealtı, Serik, Aksu, Kepez, İbradı, Akseki, Gündoğmuş, son olarak da Gazipaşa'yı ziyaret etti.

AMAÇLAR DIŞINDAKİ SORUNLAR 
Çalışma sırasında kırsal alanda proje amaçları dışında da birtakım bulgular ortaya çıkarıldı. Antalya'nın kırsalında tarımla uğraşan halkın neredeyse tamamına yakınının tarımsal üretiminin son yıllarda ağır darbe aldığı, geçimini çiftçilikle sürdüren insanların köylerini terk etmeye başladığı ortaya çıktı.
Saha çalışması sırasında Antalya'nın hemen her bölgesinde binlerce yıllık tarihi bulunan ve birçok farklı tarihsel dönemden kalma eserlerin korunması açısından ciddi sorunlar bulunduğu da belirlendi.
Çalışmalarda, kent merkezinde ciddi bir nüfus artışı olmakla beraber Antalya'nın özellikle kuzey doğusunda bulunan dağ köylerinde kırdan kente göçün dramatik boyutlara ulaştığı, birçok köyde neredeyse genç nüfus kalmadığı da gözlendi.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2015, 16:34
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107