banner84

Avrupa Günü kutlandı

9 Mayıs Avrupa Günü Alanya'da düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı. Kortej yürüyüşü ile başlayan etkinlikler iskelede düzenlenen dans ve gösteriler ile devam etti

Avrupa Günü kutlandı
Kutlamalara Alanya Kaymakamı Hasan Tanırseven, Alanya Belediye  Başkanı Adem Murat Yücel, MHP Antalya Milletvekili Adayı Cafer Uyar, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula, MHP Alanya İlçe Başkanı Hilmi Er, vatandaşlar ve yerleşik yaşayan yabancı vatandaşlar katıldılar. 
Atatürk Anıtı önünden başlayan kortej yürüyüşüne Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven ve Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'de eşlik ettiler.  Yürüyüşün ardından etkinlikler iskelede devam etti. Dans gösterileri , Rampa Müzik  Grubu'nun seslendirdiği yerli ve yabancı şarkılar izleyenleri coşturdu. 
AVRUPA BİRLİĞİ KAYNAŞMA 
VE DAYANIŞMA PROJESİDİR
9 Mayıs Avrupa ilan gününü Alanya'da coşku ile kutladıklarını belirten Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ''Avrupa çapında barışın sağlanması ve Avrupa ülkeleri arasında ekonomik bir işbirliğinin kurulması amacından hareketle, ileride siyasi bir birliğin temellerinin atılması hedefleniyordu. Bu doğrultuda Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, ve Lüksemburg tarafından 1951 yılında Avrupa kömür ve Çelik Topluluğunu kuran Paris Antlaşması ile 1957 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğunu ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğunu kuran Roma antlaşmaları imzalandı. Günümüze kadar geçen süre içinde  Avrupa Devletleri, ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel alandaki işbirliklerini güçlendirdiler.Avrupa Birliği bir siyasi ve sosyal kaynaşma ve dayanışma projesidir. Avrupa Birliği üye devletlerin birbirleri ile her alanda dayanışmaiçinde bulunması, insan haklarının korunması ve üye devletlerin sosyal, siyasi, kültürel kaynaşmasının ve ileri gelişimin sağlanması için çaba göstermektir. 9 Mayıs Avrupa Günü en anlamlı yer olarak Alanyamızda kutlanıyor. Çünkü Alanya Avrupa'nın hemen her yerinden yerleşik yabancıların yanı sıra dünyanın dört bir yanından binlerce turisti ağırlıyor. Alanya belediyesi olarak Avrupalı dostlarımızın dertlerine ve sevinçlerine ortak olmaktan mutluyuz'' dedi.
İLK DEFDA İLÇEDE KUTLANDI
Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven de 9 Mayıs 1999 tarihinde Türkiye’nin Avrupa Birliğine aday Ülke olarak kabul edildiği günden itibaren Türkiye’de Avrupa günü olarak kutlanırken ilk defa bir ilçe olarak Türkiye’nin en Avrupai kenti olan Alanya’da Avrupa gününün kutlandığını söyledi. Tanrıseven “Alanya bu gün 78 farklı milletten insan yaşadığı ve  36 bin kişinin mülk sahibi olduğu, Türkiye’nin en Avrupai kentidir. Alanya’da sadece Türkiye’nin 81 vilayetinden gelen kardeşlerimiz barış, huzur ve mutluluk içinde yaşamıyor, Avrupa’nın hemen hemen bütün Ülkelerinden gelen yeni Alanyalılar da barış, huzur ve mutluluk içinde yaşıyor” 
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2015, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107