banner84

'Avukatlık mesleği siyasi iktidarın açık saldırısı ile karşı karşıyadır'

Alanya’da ‘Avukatlar Günü’ nedeniyle Çağdaş Hukukçular Derneği Alanya Şubesi bir açıklama yaptı

Çağdaş Hukukçular Derneği Alanya Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasında, “Bir kutlama mesajı beklemeyin. Bu yıl da uzun zamandır olduğu gibi AVUKATLAR GÜNÜNÜ KUTLAMAYACAĞIZ.” notu dikkat çekti.

İşte o basın açıklaması;
“Barolardan mesajlar gelecek hepimize, siyasi partilerden, milletvekillerinden de.. Hatta alışveriş yaptığımız marketlerde karşılaştığımız eşimiz-dostumuz ‘günümüzü’ kutlayacak, güzel dileklerde bulunacaklar. Herkesin güzel dilekleri ve kutlama mesajlarına teşekkür ederiz. Ancak Çağdaş Hukukçular Derneği’nden bir kutlama mesajı beklemeyin. Bu yıl da uzun zamandır olduğu gibi AVUKATLAR GÜNÜNÜ KUTLAMAYACAĞIZ.

Avukatlık mesleğinin yargılandığı, avukatların sadece mesleki faaliyetleri nedeniyle tutsak edildiği, yüzlerce hukuk fakültesi mezunu staj sürecini tamamlamış meslektaşlarımızın ruhsatlarının iptal edildiği bir ortamda; yargı bağımsızlığından, savunma hakkından söz edilemeyen bir ülkede avukatlar günü kutlanamaz.

Derneğimiz üyesi Ebru Timtik’in ‘’Adıl Yargılanma Hakkı’’ için canını verdiği bir ülkede avukatlar günü kutlanamaz. Bir Baro Başkanının sokak ortasında öldürüldüğü ve 7 yıldır katilinin tespit edilemediği bir ülkede avukatlar günü kutlanamaz. Tehlike Altındaki Avukatlar Gününün çok haklı nedenlerle 2012 ve 2017’de atfedildiği ülkede avukatlar günü kutlanamaz.

Genel Başkanımız Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Derneğimiz üyesi avukatlar yalnızca mesleki faaliyetleri nedeniyle hukuka uygun hiçbir delilin olmadığı, gizli tanık iftiraları ile oluşturulmuş iddianameler dayanak alınarak yürütülen sözde yargılama kapsamında hala hapishanedeler.

Mesleğimizin her zaman konuştuğumuz pek çok sorunu vardı ama bugüne gelindiğinde avukatlık mesleği siyasi iktidarın açık saldırısı ile karşı karşıyadır. Meslek örgütü Türkiye Barolar Birliğinin siyasi iktidara yakın kişilerin eline geçmesi için yasa değişikliği yapılmıştır.

Kapitalist toplum biçimi kendisini mesleğin içinde yeniden üretmiş, avukatlık ticarileşmiş ve tekelleşmiş, özellikle büyük şehirlerde çok yüksek ‘cirolara’ sahip avukatlık şirketleri oluşmuş, lüks hayatlar süren ‘’kodaman’’ avukatlar ortaya çıkmış diğer yanda ise işçi avukatlar zor koşullarda çalışmaya mahkum edilmiştir.
Toplumsal muhalefetin parçası olduğu için haklarında açılan soruşturmalar nedeniyle staj sonunda meslektaşlarımızın ruhsatları Adalet Bakanlığınca gasp edilmekte, pek çok avukatın da adil olmayan yargılamalarla ruhsatları ellerinden alınmaktadır.

Yargı tümüyle siyasi iktidar tarafından ele geçirilmiştir. Yargı toplumsal muhalefetin sesini kesmek için sopa gibi kullanılmaktadır. Ülkede artık polisin hazırladığı fezleke iddianame olmakta, iddianame mütalaa olmakta, sonra karara dönüşmektedir. İHAM kararları uygulanmamaktadır.

İşte bizler tam bu nedenlerle ve bu şartlar altında 5 Nisan Avukatlar Gününde kutlama mesajı yerine mücadele çağrısını yükseltmeyi uygun görüyoruz.

Kutlanabilecek 5Nisan’lar için mücadele etmek bütün avukatların sorumluluğudur. Çağdaş Hukukçular Derneği olarak 1974 ten bugüne süren hak ve adalet mücadelemiz, hep birlikte kutlayabileceğimiz 5 Nisanlara kadar sürecek.”

Çünkü; ‘’Halkın ekmeğidir adalet...
               Adaletin ekmeğini de
               kendisi pişirmeli halkın 
               gündelik ekmek gibi.
               Bol, pişkin, verimli ’’

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2022, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169