banner129

Balıkçılar iyice zıvanadan çıkıp terör estirdiler

Balıkçılar Kooperatifi'nin güvenlik elemanları ile Alanya Belediyesi zabıta ekipleri arasında tel örgü nedeniyle yaşanan arbade sonucu iskele savaş alanına döndü

Balıkçılar iyice zıvanadan çıkıp terör estirdiler
 Alanya Balıkçılar Kooperatifi, Alanya İskelesi'ne 820 metrelik demir parmaklık yapmak için önceki gün çalışma başlatmıştı. Alanya Belediyesi'nin uyarılarına rağmen yapılmaya devam edilen parmaklıkların kaldırılması için sabah erken saatlerde Alanya Belediyesi Zabıta ekipleri bölgeye iki adet kepçe ile birlikte geldi. Ancak Balıkçılar Kooperatifi tarafından tutulan özel güvenlik elemanları, yıkımı engellemek için bölgede adeta etten duvar ördü. Zabıta ekipleri çevre mahallelerde konuşlanan personelleri de bölgeye çağırdı. Olası bir arbedeye karşı olay yerine gelen polis ekipleri bölgede güvenlik önlemi aldı. Zabıta ekiplerinin oluşturduğu güvenlik koridorunun ardından Alanya Belediyesi'ne ait iş makinesi demir parmaklıkları yıkmak için harekete geçti. Bu sırada özel güvenlik personeli ve balıkçılar kepçenin önüne geçerek yıkımı engellenmeye çalıştı. Bir özel güvenlik personeli kepçe operatörüne tehditler yağdırırken, iş makinesi ilerlemeyi sürdürünce zabıta ekipleri kepçenin önünde duran özel güvenlik personelini kepçenin önünden çekmek istedi. Bunun üzerine özel güvenlikçiler ve zabıta arasında kavga çıktı. Olaya polis ekipleri biber gazı ile müdahale ederken, kepçe operatörü başına isabet eden taşla yaralandı. Polisin müdahalesinin ardından yıkım gerçekleştirilirken, kalan parmaklıkları kendilerinin kaldıracağını söyleyen balıkçılar ve zabıtalar arasında bir kez daha arbede yaşandı. Balıkçılar ve zabıtalar birbirinden şikayetçi olunca polis merkezine götürülerek ifadeleri alındı.
TURİSTLER ŞAŞIRDI
Olayların ardından iskelede adeta savaş alanına döndü. Demir parmaklıklar yerlere saçılırken, Alanya'nın en gözde yerlerinden olan İskele'de kepçeler ve demir parmaklıklarla kötü bir görüntü oluştu. Özellikle tur şirketleri tarafından getirilen ve toplu halde İskele gezisi yapan yabancı misafirler İskelenin bu halini görünce çok şaşırdılar ve olay yerinin fotoğraflarını çektiler. 
YÜCEL: İSKELEYİ KAPATTIRMAM
Balıkçılar kooperatifi yetkilileri tarafından üç metre mesafeye yapılmak istenen demir korkulukların aldatmacadan ibaret olduğuna dikkat çeken Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, gerçekte iskelenin tamamen kapatılacağını vurguladı. Başkan Yücel, "Madem güvenlik içinse niye komple kapatıyorsunuz iskeleyi? Neymiş, içine lokal yapacaklarmış, günü birlik tesis yapılacakmış, 3-4 yerine kapı koyacaklarmış. Halk yine görecekmiş. O zaman niye iskeleyi komple çeviriyorsunuz? Çevirdikleri yerin içine iş yerleri yapıp ihale edecekler. Adamların amaçları farklı. Böyle olmasa bunların yaptıkları işe karışan mı var?" diye konuştu.
KİRALAMAYA KARŞI DEĞİLİZ
Alanya Belediyesi olarak iskelenin Alanya Balıkçılar Kooperatifi'ne kiralanmasına karşı olmadıklarını ifade eden Yücel, "Bizim karşı olduğumuz nokta buranın kiralama şartları ve tahsisin yanlış yapıldığı yönünde. Burası dünya şehri olan Alanya'nın simgesi durumunda. Halkın rahat nefes aldığı dolaştığı tarih ve doğanın buluştuğu ön önemli nokta, Adeta şehrin kalbi. Bu nedenle bu yeri kapattırmam. Alanya'nın buradan başka güzel bir yeri var mı? Balıkçılık yapacaklarsa da yapsınlar. Üç metre teli de çeksinler. Ancak komple alanı kapattırmayız. İnsanların yürüyecek alanları kalmaz. Buna müsaade edemem" şeklinde konuştu.
İDARİ MAHKEMEYE BAŞVURULDU
Hukuk kuralları çerçevesinde hareket etiklerini ve balıkçıların da mahkeme sürecini beklemeleri gerektiğini söyleyen Yücel,  şöyle devam etti: "Hukuk kuralları çerçevesinde halkımız için mücadelemize devam edeceğiz. Biz hem ihalenin fesih edilmesi hem de tel örgü uygulamasının kalkması için Antalya İdare Mahkemesi'ne başvurduk. İdari Mahkeme'nin vereceği karara saygılıyız. Mahkeme süreci devam ediyor. Bu süreç tamamlanana kadar iskelede çivi bile çaktırmam."
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2015, 08:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107