banner84

Balıkçıların hukuk zaferi

Antalya 3. İdare Mahkemesi, Alanya Belediyesi'nin İskele'nin Balıkçılar Kooperatifi'ne kiralanmasının iptaline ilişkin açtığı davayı reddetti.

Balıkçıların hukuk zaferi

Alanya İskelesi'nde geçtiğimiz aylarda sert tartışmalar yaşanmıştı. Alanya Balıkçılar Kooperatifi daha önceki yıllarda iskeleyi kiralamış ve burada bir takım alt ve üst yapı çalışmaları gerçekleştirmek istemişti. Ancak Alanya Belediyesi çalışmalara karşı çıkmıştı. Belediye ve Balıkçılar Kooperatifi arasındaki bu tartışmalar yargıya taşınmıştı. Balıkçılar Kooperatifi'nin iskeleyi kiralamasının usulsüz olduğunu öne süren Alanya Belediyesi, Kaymakamlık ve Mal Müdürlüğüne dava açtı. Davanın gerekçeli kısmında ise, "Alanya Kaymakamlığı ve Mal Müdürlüğü tarafından yapılan kiralama ihalesinin hukuka aykırı olduğu, kiraya verilen Alanya İskelesi'nin birinci derece sit alanı olduğu, bu nedenle ihaleye verilmeden önce Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izninin gerektiği, ileri sürülerek iptali istenemektedir" ifadeleri yer aldı.

KOOPERATİF DAVAYA MÜDAHİL OLDU

Kaymakamlık ve Mal Müdürlüğü'ne açılan bu davaya Alanya Balıkçılar Kooperatifi müdahil oldu. Kaymakamlık ve Mal Müdürülüğü'nden herhangi bir savunma gelmezken, Kooperatif kiralamanın usule uygun olduğunu iddia ederek Antalya 3. İdare Mahkemesine savunma yaptı. Dava konusu alanın devletin hüküm ve yetkisi altında olduğunu belirten Kooperatif yerel yönetimin alana karışamayacağını belirtti.

'DAVA REDDEDİLDİ'

Antalya 3. İdare Mahkemesi, görülen bu davada 'süre aşımı' yaşandığını ve kiralamada herhangi bir usülsüzlük olmadığını belirterek davanın iptaline karar verdi. 

 'BİZ SÖZÜMÜZÜ TUTUYORUZ'

Alanya Balıkçılar Kooperatifi yetkilileri, Alanya halkından biraz sabır istediklerini hatırlatarak, "Biz halkımızdan biraz daha sabır istiyoruz. Alt yapı çalışmalarını tamamladık. 3 tanede yeni tesis kazandırdık. Burada halkımıza hizmet veriyoruz, ücretsiz çay kahve ikramı ile hizmet başladı. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Bu daha henüz çalışmaların başı. İskele halkındır ve halkın kalacaktır" dediler.

Mahkemenin bu kararından sonra gözler Alanya Belediyesi'ne çevrildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2015, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107