banner84

Başkanlar toplantıyı değerlendirdi

Vali Yazıcı ile yaptıkları toplantıyı değerlendiren oda başkanları, "Valimiz, sorunlarımıza duyarsız kalmadı. Esnafın yanında olduğunu söyledi" dedi

Başkanlar toplantıyı değerlendirdi

Antalya Valisi Ersin Yazıcı’nın esnaf odası başkanları ile yaptığı toplantı sonrası, Alanya'daki esnaf temsilcileri toplantıyı değerlendirdi ve gündeme getirdikleri talepleri anlattı. Kendi üyelerinin sorunları ile ilgili taleplerde bulunan Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, bunların tek tek not alındığını söyledi. Vali Yazıcı’nın Alanya’ya gelmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirten Yenialp, “Yazıcı Alanya’da bulunan 10 oda başkanı ve Gazipaşa’da bulunan 2 oda başkanı ile toplantı yaptı. Katılımcılar sadece oda başkanlarıydı. Yazıcı sırayla herkese söz verdi. Her oda başkanı kendi açısından sorunları dile getirdi. Her odanın ve esnafının sıkıntısı farklı. Biz kendi sıkıntılarımızı  şehir merkezimizdeki ve kırsaldaki diye ayırdık. Şehir merkezindeki zincir mağazalar, cep marketlerle bakkal esnafının yaşadığı sıkıntılar. Kırsalda da belli dönemlerde gelip satış yapıp kaçan, herhangi bir vergi kaydı olmayan, hijyen kurallarına uymayan araçlarla ilgili sıkıntılarımızı dile getirdik. 
'25 YIL ÖNCEKİ ALANYA'YI İSTİYORUZ'
Her oda başkanı kendi sorununu iletti. Yazıcı bunlara duyarsız kalmıyordu. Söylediğimiz zaman bunları tek tek not etti. Bunları gerekli mercilerle görüşerek sorunları çözeceğini iletti. 25 yıl sonra da Alanya’yı nasıl görmek istediğimizle ilgili soru sordu. Oda başkanları farklı şeyler söyledi. Bana sorulduğunda Alanya’yı 25 yıl önceki Alanya olarak görmek istediğimi belirttim.  Çünkü 25 yıl önceki Alanya’mızı çok özledim. O portakal ağaçlarının içinde ve zincir marketlerin olmadığı bir Alanya’yı çok özledim. Yazıcı’nın böylesine esnafımızın sorunlarına duyarlı olması bizleri gerçekten çok mutlu etti" dedi. 
'SIKINTILARIMIZI ANLATTIK'
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir de, “İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararların kimse önüne geçemiyor. Bizim odamıza bağlı kahvehaneler ve halı sahalarımız kapandı. En çok üye çeşidine sahip odayız. Üyelerimiz, ‘Bu iş ne olacak? Saat 10.00’dan sonra ne olacak? Virüs saat 10.00’dan sonra mı gelecek’ diye soruyor. Hepimiz sıkıntıları anlattık. Vali bey, ‘Esnafın yanındayım. Her zaman esnafa ne gerekiyorsa yapalım ama İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinin üzerine bizim bir şey yapmamız mümkün değil. Ufak tefek idari işler olabilir ama bunu da hafife almayalım. Hastalıklarda, ölümlerde artış var. Bizim vatandaşlarımızın sağlığı en önemlisi. Sizler de esnafınıza gelen duyuruları bildirin. Hijyene, maske kullanımına, sosyal mesafeye uysunlar. Bu gizli bir mikrop. Kimde var kimde yok belirsiz. Sizler de bu hastalığı geçirebiliyorsunuz’ dedi. 
'BİZ DAHASINI İSTİYORUZ'
Alanya esnaf odaları olarak hepimiz esnaf için elimizden geleni yapıyoruz. Bizlerin haykırışlarıyla hükümetimiz bunu göz önüne aldı ve Torba Yasa çıktı. Taksitlendirme çıktı. Biz daha da istiyoruz. Çünkü pandemi devam ediyor. Benim 700-800 esnafım hiç dükkan açmadı. 50 küsur senelik esnafım. Bu kış en zor kışın geçeceğini söylüyorum. Bunda hükümetimizin, devletimizin hiçbir kabahati yok” ifadelerini kullandı. -Rayıf DOĞRULU

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107