banner84

Başkanlardan 'limit artsın' talebi

Vergi Muafiyeti Kanunu meclisten geçti. Alanya'da binlerce esnafı ilgilendiren konuyla ilgili oda başkanları ise, daha fazla esnafın yararlanabilmesi için limit arttırımına gidilmesi gerektiğini söyledi

Başkanlardan 'limit artsın' talebi

Esnafın beklediği oldu mu?  Yüzlerce esnafın beklediği Vergi Muafiyeti Kanunu meclisten kabul görünce  Alanya esnaf odaları başkanları da  küçük esnaflar adına çok güzel bir kararın alındığını Alanya Posta Medya’ya aktardı. Vergiye uyumlu mükelleflere kolaylıklar getirildi ancak 240 bin TL’nin altında olan küçük esnaflarımız  için  verilen vergi muafiyeti kararından daha çok esnafın yararlanabilmesi için limitin arttırılması gerektiği belirtildi.
'ESNAF UZUN SÜREDİR BEKLİYORDU'
Alanya Posta Medya’ya açıklamalarda bulunan Alanya Lokantacılar ve Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci bu kanunu uzun bir süredir beklediğini belirtti. Değirmenci, “Yıllardır beklediğimiz bir şeydi. Sık sık gündeme taşıdığımız küçük esnafın vergi muafiyeti olması gerektiğini devamlı söylüyorduk. Bu çalışmalardan memnunuz ancak bu limitin 240 bin TL değil 500 Bin TL’ye kadar yükseltilmesi gerekiyor. karların çok düşük olduğu şartlarda 5 bin TL yapan bir esnaf  bile kara göre ancak kendi idare ettirebilir” diye konuştu.
‘ESNAFIN MALİ YÜKÜ AZALTILMALI’
'Esnafların üzerinde ki mali sorumlulukların kaldırılması ve yüklerin azaltılması gerekiyor' diyen konuşan Değirmenci, “Küçük esnafın, büyük şirketler, zincir marketler ve alışveriş merkezlerinin karşısında zaten dayanma gücü imkansız o yüzden bu tip önlemlerle  esnaf üzerindeki mali yüklerin kaldırılıp korunması gerektiğini düşünüyorum. İnşallah bu atılan adım  ilk olur ve sonraki süreçte de bu adımların devamı gelir ve küçük esnafın yaşatılması sağlanır.” diye aktardı.
'DEVLET BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTERDİ'
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, ise alınan kararlardan memnun olduğunu dile getirerek, “Basit usülde küçük esnafımızdan  devletimiz zaten senelerdir fazla vergi almıyordu. Şimdi ise hiç almayacak. Esnafımız için çok güzel bir karar esnaf adına sevindik. 5 bine yakın esnafımız var en az bin 500 esnafımız bu muafiyetten faydalanacak. Esnafa bir nebzede olsa katkı oldu devlet büyüklüğünü gösterdi. Böyle bir jest yaptı, güzel bir çalışma devletimize Allah zeval vermesin” sözlerine yer verdi.
'PANDEMİ ESNAFI ZORLADI'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı, Alanya Keykubat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Velittin Yenialp ise Alanya Posta Medya’ya yaptığı açıklamada Yenialp, “Devlet cirosu 240 bin TL altında olan esnaflarımız için böylesine bir kanun çıkarttı öncelikle teşekkür ederiz ama bu yeterli değil. Çünkü bundan yararlanacak esnaf sayısı 150,200’dür. Sadece basit usülde vergiye tabii olan esnaflar için çıkarttı ama gerçek usülde deftere tabii olan 240 bin TL’nin altında gelir beyan eden esnaflar var. Limitin biraz daha yukarıya çıkartılması gerekiyor çünkü esnafın durumu çok zor  pandemi esnafı çok zorladı limitin 350 bin TL’ ye çıkarılarak hem basit usül hem de gerçek usülde ki esnafları kapsamasını isteriz” diye konuştu.
'GÜBRE ÜRETİCİYİ ZORLUYOR'
Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe ise, “ Üreticilerimiz için güzel bir haber. Üreticilerde herkes vergi mükellefi değil 8 dönüm üzerinde serası olanlar 50 dönüm üzerinde meyve bahçesi olanlar  vergiye dahil ve şirket olanlar. Odamıza kayıtlı 250 şirket ise bundan faydalanacak. Vergi muafiyetinde faydalanan üreticilerimiz için çok güzel bir haber  hayırlı uğurlu olsun. Ama şunu da belirtmek isterim şuan gübre maliyetlerinde  çok ciddi anlamda artış yaşanmakta bu hususta özellikle bitki koruma  üzerinde KDV’nin  kalkması, gübrede KDV olmadığı halde rakamlar çok yüksek en azından da bitki koruma ürünlerinde de KDV’nin kalkması mazotta üreticiden çiftçi belgesini ibraz ettiklerinde ibraz ettiklerinde ÖTV’nin alınmaması  üreticilerimizin yararına olacaktır devlet büyüklerimizden bunu da istiyoruz” ifadelerini kullandı. -Sabiha TATLIYER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107