banner84

Bayram şekerleri tezgahta kaldı

Koronavirüs salgını nedeniyle bayram şekerlerine ilgi azalırken, bayramda sokağa çıkma yasağının uygulanması satışları önemli oranda düşürdü. Bayrama 3 gün kala esnaf tezgahlarını bayram şekerleri, çikolata ve lokum çeşitleriyle donattı, vatandaş ise yasak sebebiyle alışveriş yapmaktan geri duruyor. Bizde Alanya Postası Gazetesi olarak esnaflara, vatandaşın bayram alışverişlerine ilgisini sorduk.

Bayram şekerleri tezgahta kaldı

Her yıl olduğu gibi esnaf tezgâhlarını Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte; bayram şekerleri, çikolata ve lokum çeşitleriyle donatı. Marketlerden alışveriş merkezlerine, şekerlemecisinden bakkalına kadar birçok esnaf, iş yerinin önü ve reyonlarını şekerlerle süsleyerek tezgâhlarda alıcılarını bekliyor. Bayram şekerleri, lokum ve çikolatalar tezgâhlardaki yerini aldı. Korona virüs salgını nedeniyle satışlar azalırken, İçişleri bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında da bayramda 4 gün yasak olması satışları ciddi miktarda düşürdü.

'NERDE O ESKİ BAYRAMLAR'
Taş market sahibi Ramazan Taş, Ramazan Bayramı'nda bu sene şeker ve çikolatalara ilgi olmadığını söyledi. Ramazan Taş, “Koronavirüs nedeniyle nerde o eski bayramlar, ramazanlar diyebiliriz. Çünkü tam olarak bir bayram havası yaşayamıyoruz. Herkes önceki bayramları hatırlıyor, özlüyor. Önceden bayram hazırlığı olurdu ve çocuklar mutlu olurdu fakat şimdi sokaklarda çocuk yok, hastalık var. Önceki bayramlarda 10-15 gün öncesinden hazırlıklar yapılırken şuanda hiçbir hareketlilik yok. Bunda da en büyük etkinin sokağa çıkma kısıtlaması olduğunu düşünüyorum. Kimse birbirlerine gidemiyor. 

FİYATLARDA KISMİ ARTIŞ YAŞANDI
Ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılar her şeyi etkilediği gibi bayram hazırlığını da etkiledi. Geçen sene lokumun kilosu 20 lira iken şuanda 25 liraya çıktı. Bunlar kuşlokumu dediğimiz lokumlar. Dökme şekerlemelerin kilosu 20 liradan satılıyor. Lokumlar 20-25 lira. Alanya lokumunun kilosu 10 lira. Diğer bayram şekeri ve çikolata grupları da hemen hemen aynı fiyattan satılmakta” ifadelerini kullandı.

'TALEPLERDE AZALMA OLDU'
Bayram döneminde sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle taleplerde azalma olduğunu dile getiren Alanya’nın en eski işletmelerinde Hancı Pastanesi sahibi Erdal Hancı, “Koronavirüs sebebiyle insanlarımızın evinde daha marifetli olduğunu görmeye başladık. Birçok pasta ve böreği kendileri evlerinde yapıyorlar. Tabi sosyalleşmemiz biraz daha sınırlı olduğu için insanlar tamamen çekirdek aile içerisinde kendi ihtiyaçları kadar ürünleri yapıp, tüketiyorlar. Bu bağlamda da talep düşüklüğümüz var. Örnek olarak 10 kilodan sattığımız ürünlerin satışı 1 kiloya kadar düştü. 

'BİZLER FİYAT DEĞİŞİKLİĞİNE GİTMEDİK'
Koronavirüs sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntı kapsamında bizler fiyat değişikliğine gitmedik. Yaklaşık 6 aydır müşterilerimize aynı fiyat politikası üzerinden hizmet vermekteyiz. Fakat virüs nedeniyle ciddi bir maliyet artışımız var. Çünkü her ne kadar gıda ülkesi de olsak biz hammaddelerimiz çikolata ve yağ grubunun yüzde 80’i yurtdışı menşeili geliyor. Dövizdeki bu artış ve ekonomik daralma ve ithalat ile ihracattaki dengesizlikten dolayı bir fiyat artışı oldu. Hammaddelerde yaklaşık yüzde 30-40 civarında bir artış yaşandı. Bununda gayet normal olduğunu düşünüyorum. Tüm dünyada oldu çünkü sadece bizde değil. Bu konuda bir sıkıntı var biz şimdiye kadar yansıtmadık. Ama inşallah kısa sürede düzeleceğini düşünüyoruz. Dayanabildiğimiz kadar dayanacağımız, bizler bu durumu fiyat politikamıza yansıtmayı düşünmüyoruz. Evet, yansıtan arkadaşlarımız var. Onları da ticareten eleştirmiyorum onlarda ticaret yapıyorlar. Tüketici ile biz direk yüz yüze geldiğimiz için şikayetler bize geliyor ama hammadde artışı, elektrik ve su artışı direk maalesef fiyatlara da yansıyor. 

'FİYATLAR DEĞİŞİYOR'
Fiyat konusuna değinen Hancı; “ Cevizli tatlılar 60 lira, fıstıklı tatlılar 80-90-100 lira bandında değişiyor. Çikolatalar 90- 150 lira arası değişiyor” diye konuştu. -Alkın BİRİCİK
 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107