banner84

Bayramda kesimler kontrol altında

Kurban satış pazarındaki hayvanları denetleyen Rüzgar, bayram boyunca hayvanların kesimlerinin kontrol edileceğini söyledi. Rüzgar, vatandaşların sosyal mesafe ve maske kuralına uymalarını da istedi. 

Bayramda kesimler kontrol altında

Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, kurban satış pazarında denetimlerde bulundu. Mamadı’daki kurban satış pazarındaki denetime Mehmet Rüzgar ile birlikte müdürlükte görev yapan veteriner hekimler de katıldı. Besicilerin sattığı hayvanları kontrol eden Rüzgar, maske takmayan hayvan sahiplerini de uyardı. 
HAYVANLARIN SAĞLIK BELGELERİ KONTROL EDİLDİ
Denetimlerin ardından açıklamalarda bulunan Rüzgar,  “Biz bakanlık olarak tüm Türkiye’de şu anda ülke genelinde havyan pazarlarındaki küçükbaş ve büyükbaş hayvanları hem sağlık hem de kayıt yönünden denetlemekteyiz. Bunun yanında kurban olacak hayvanların yaşlarıyla ilgili de denetlemeler yapmaktayız. Bizim için önemli olan daha sağlıklı, kayıtlı, aşıları yapılmış hayvanlar. Özellikle şehir dışından gelen hayvanların sağlıklarını ve belgelerini kontrol ediyoruz. Zor bir süreçten geçiyoruz. Covid 19’dan dolayı normal bir Kurban Bayramı değil. 
KESİMLER DE DENETLENECEK
Biz en başta üreticilerimize, çiftçilerimize maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaları yönünde azami dikkat etmeleri yönünde telkinlerde bulunuyoruz ve bunu denetliyoruz. Satış bittikten sonra bayramın birinci günü kesim başlayacak. Kesim yerlerinde de hem Alanya Belediyesi’nin veteriner hekimleri hem de müdürlüğümüzün veteriner hekimleri hayvanların kesimlerini kontrol edecek. Bütün kesim yerlerini zaten Kurban Komisyonu olarak tespit ettik. Bu bütün bayram boyunca devam edecek. 
KESİMLER RANDEVULU YAPILACAK
Kesim yerlerinde de randevulu sisteme geçildi. Vatandaşlarımız belediyeden randevu alacak. Belli aralıklarla temas olmadan, Covid 19 kurallarına uygun, maske, mesafe, temizlik kurallarına uygun şekilde kesimler yapılacak. Vatandaşlarımızın bir araya gelmesi engellenecek. Bu süreci de bu şekilde atlatacağız. Şimdiden tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Sosyal mesafeye dikkat etsinler. Temizliğe dikkat etsinler. Maskeye dikkat etsinler” dedi. Alanya’ya kaçak hayvan girişi olmadığını açıklayan Rüzgar, sadece yaşı tutmayan hayvanları pazardan çıkardıklarını söyledi. -Özgür YILMAZ

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107