banner84

Belediye 30 milyon TL borçlanıyor

Başkan Yücel'in yeni hizmet binası ve GES Projesi için İller Bankası'ndan 30 milyon TL kredi alınması talebi, AKP Grubu'nun çekimser, MHP ve CHP'li üyelerin evet oyuyla kabul edildi.

Belediye 30 milyon TL borçlanıyor
ALANYA Belediye Meclisi, Kasım ayı olağan toplantısını, Adem Murat Yücel'in başkanlığında Meclis Salonu'nda gerçekleştirdi. 
Saat 14.00'da Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleşen meclise mazeretli olarak Ak Parti'den Erol Fazlıoğlu, Ertuğrul Akay, Yusuf Hastürk, CHP'den Eray Erdem, MHP'den de Kerim Aydoğan ve Abdullah Sönmez katılmadı. Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen Belediye Mali Hizmetler Müdürlüğü'nün, yeni yapılacak olan Belediye hizmet binası ve Toslak'ta 20 dönüm araziye kuracağı güneş enerjisinden elektrik üretme tesisi yapımı için İller Bankası’ndan 30 Milyon TL'ye kadar kredi kullanılması ve kullanılacak kredi için Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'e yetki verilmesiyle ilgili gündem maddesi meclis üyelerinin onayına sunuldu. AK Partili meclis üyeleri, 30 milyon TL kredi alınması için Başkan Yücel'e yetki verilmesine ilişkin talebe çekimser kalırken, CHP ve MHP'nin evet oylarıyla kredi talebi oy çokluğuyla kabul edildi. Belediyenin MHP'li Meclis Üyesi Melike Nazifoğlu, meclis üyelerine yapılacak olan yeni Belediye Hizmet Sarayı ile ilgili sunum yaptı. Nazifoğlu’nun yeni belediye binasının projesiyle ilgili bilgi verilirken, belediye binasının otoparkının yetersiz olduğu meclis toplantısının gündemine damda vurdu. 
AK PARTİ ÇEKİMSER KALDI
Kredi yetkisinin onaylanmasının ardından konuşan Başkan Adem Murat Yücel, "Bu 30 Milyon TL ile hem belediye hizmet sarayı ve elektrik üretme tesisinin yapımı için kullanacağız. Ben İçişleri Bakanlığı'na 20-10 gibi bir rapor hazırlayacağım. Bu projeyle ilgili biz üniversitelerden, Alanya'da birçok mimardan, odalardan ve birçok kişiden görüş aldık. Bu projenin hazırlanması 1 yılı buldu. En ayrıntılı noktaya kadar düşünüldüğünü inanıyorum. Ama yine de yapılabilecek bir şey varsa yine de değişiklik yapabiliriz. Ama emeğe de saygımız var. Arkadaşlar çok iyi çalıştılar. Ben arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu ekip bu konuda gerçekten profesyonelce çalıştı. Hepsine teşekkür ediyorum. Biran önce de artık ben ve arkadaşlarımız bir masanın etrafında üç kişiyle çalışmaktan merkezde bıktık. Biran önce bunu yaptırıp halkın kullanımına sunacağız çünkü Alanya Belediyesi'ne ve halkımıza yakışan bir yer olmasını temenni ediyorum. Vatandaşlarımız hizmetlerini orada eksiksiz bir şekilde yapacaklar. Zaten biliyorsunuz birçok kesintilerimiz oluyor. Bunu başkası ödemeyecek. Yine Alanya Belediyesi ödeyecek. Sizlerle beraber ödeyeceğiz. Bizim birçok gelirimizi kesmeseler zaten bu krediye gerek kalmazdı. Sadece geçen yıl 28 Milyon TL'miz kesildi. Bu sene seçim falan var diye Allah'a çok şükür biraz kesintiler durdu" derken, AKP'li Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Alper Birer, "Biz belediyenin kredi kullanmasına karşı değiliz. Bizler sadece kredi talebine çekimser oy verdik. Çünkü belediyenin borçlarına ilişkin bir veri istedik, bunu bize sunamadılar. Bu veriler elimize geçmediği için belediyenin ne kadar borcu olup olmadığını öğrenemedik. Belki belediyenin borcu var, bu kredinin alınmasına hayır oyu kullanacaktır. Belki de belediyenin borcu yok, bu krediye onay verecektik. Ama bize belediyenin geçmiş dönemlerden kalan borçlarının net toplamına ilişkin bir bilgi verilmedi. Bir de bu kredinin kaç taksitle ödeneceğine ilişkin bilgi veren olmadı. Bugün Alanya'da bir çok belediye binası varken, bu binayı şuan yapmayı doğru bulmuyorum. Bunun içinde çekimser oy kullandık ve gönlümüz de rahat" diye konuştu.
OTOPARK YETERSİZ TARTIŞMASI
MHP Meclis Üyesi Melike Nazifoğlu’nun yeni yapılacak belediye binasının projesini detaylı olarak anlattığı sırada Nazifoğlu, kapalı otoparkın 150 araçlık olacağını ve belediye çevresine yapılacak park alanlarını da hesaba katılırsa bu sayıya 60-70 araçlık yerin daha ekleneceğini ifade etti. Meclis Üyesi Mehmet Kural, otopark sorunun Alanya’da büyük bir sorun olduğunu 50 yıl boyunca hizmet edecek bina için otopark sorunun baştan çözülmesi gerektiğini ve bunu da günümüz inşaat teknolojisi ile çözülebileceğini, aynı zamanda da gerekirse maliyet artırılmasını ve sorunun çözülmesini istedi. Kural’ın bu önerisi üzerine cevap veren Nazifoğlu, Kanunen yazın okul bahçelerinin kiralanmaya uygun olduğunu ve maliyeti artırmak yerine otoparkı 2 kat yaparak bu sayıyı 300 araçlık yapılabileceğini söyledi. Ayrıca Nazifoğlu, belediye binasının yeterli alana sahip olmadığını belirterek, kışın için de okul bahçelerinin alt kısmına yine kapalı otopark yapılacağını belirtti. 
‘4 CADDEMİZİ DAHA ALIYORLAR’
Kasım ayı olağan meclis toplantısında ayrıca Büyükşehir Belediyesi'nin bu ayki meclis toplantısında Alanya Belediye Başkanı Yücel’in ‘Büyükşehrin Alanya'dan dört tane daha caddemizi komisyon kararıyla elimizden almaya çalışıyorlar. Bunu da zamanı geldiğinde konuşuruz. Bu caddeler, bu sokak ve meydanlar bir gün hepimize lazım olacak" demesi üzerine araya giren  AK Parti Meclis Üyesi Kerim Başkaptan, "Bu caddeleri BŞB alıyorsa, alıp götürmüyor ki yine Alanya halkının hizmetinde kalıyor. Ayrıca bu caddelerin alt ve üst yapımıyla ilgili de Alanya belediyesinin artısı bile olacaktır" dedi. Mecliste ayrıca Patika Engelsiz Yaşam Derneği tarafından Alanya Belediyesi'ne Paralimpik yelkenli tekne hibe edilme talebi meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.
TÜREL’İN SÖZLERİ TARTIŞILDI
Ak Köprü Projesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in Alanya’daki alt yapıya 116 milyon TL harcadık sözlerini hatırlatan Yücel, Türel’in notları arasında Mahmutlar’daki arıtmaya 30 Milyon harcadığını gördüğünü ifade ederek, “Demek ki ben belediye başkanı değilim. Biz belediyecilikten anlamıyoruz. Mahmutlar Mahallesi’nde artıma tesisine 30 milyon lira harcandığına dair tutanak var elimizde. Biz 3 belediye birleştirdik. Arıtma tesisinin 6 havuzuyla birlikte 10 milyon civarında yaptık. 30 milyona Mahmutlar’daki tesis gibi 12 havuzlu 2 buçuk daha tesis yapılırdı”1 diyerek konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 20:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zafer Akça
Zafer Akça - 4 yıl Önce

Belediye binasının acelesi ney. Binaya varıncaya kadar daha yapılacak çok iş var. Borçla bina yapılmaz. Hem gelirlerimizi Antalya aldı diyip hemde borçlanarak bina yapmak Nasıl iş

KADİR ÇETİN
KADİR ÇETİN - 4 yıl Önce

Paran varsa yapın belediye binasını ama yoksa borçla yapmayın. Bina vatandaşa hizmet değil makam yeridir.

Merve Gökçen
Merve Gökçen - 4 yıl Önce

Hasan Sipahioğlu belediyeyi borç batağına sürükledi diye eleştirirken şimdi hiç acelesi yokken bld hizmet binası için kredi çekmek doğru bir siyaset değil

erol üstün
erol üstün - 4 yıl Önce

yeri uygun değil. çok alakasız ve trafik sorunu yaratacak bir bölge orası. belediyenin gittiği yer orasını canlandırmalı. orada canlanacak yer yok. çarşıyı öldğrür belediyeyi başka yere taşımak. yatırım hizmet için borçlanılsa mantıklı ama kuru binaya kredi çekmek zarar ettirir

Metin
Metin - 4 yıl Önce

makam yerine halka hizmet yakışır başkanım. keyfin veresiyesi borcu olmaz. 30 milyona her mahalleye 60 park yaparsın

Canatan bal
Canatan bal - 4 yıl Önce

Erdoğan Ankara'ya yapıyorsa. MHP de Alanya'ya binasını yapsın. Ne zırt zırt ediyorsunuz artı belediye ordan taşinirsa Alanya'nın belediyesı yıkıldın ve Oray'a halk için güzel bir park iyi olur sayın baskanım MHP de yapar kesin eleştiriyi gelece bakın

SIRADAKİ HABER

banner107