banner129

'Belediye enkaza dönüştü'

Gazipaşa'nın eski Başkanı Özgenç, belediyenin Adil Çelik döneminde enkaz haline dönüştürüldüğünü iddia etti

'Belediye enkaza dönüştü'
Gazipaşa Belediyesi'ne bir ilaç firması tarafından 1 yıllığına tahsis edilen makam aracıyla ilgili bilgisine başvurduğumuz geçmiş dönem belediye başkanı Özgenç, "Gazipaşa Belediyesi ya da bir kamu kurumu, herhangi bir özel kişiden veya bir şirketten tahsisli araç kullanamaz. Tahsis, ancak kamu kurumları arasında gerçekleşen bir olaydır. Mesela İçişleri Bakanlığı tahsis yapabilir. Bunu anlayabilirim. Ancak şahıslar tahsis yapamaz. Şahıslar ya da özel bir şirket 'Ben, aracımı belediyeye 1 yıllığına kullanmak üzere veriyorum' diyebilir. Fakat bu da bir şarta bağlı olduğu için yani yıl öne sürdükleri için mutlak suretle belediye meclisinde kabul edilmesi gerekmektedir. Şartlı bağışları belediye meclisi kabul eder. Yani meclisin onayı şarttır. Bu da tahsis şeklinde değil bağış şeklinde açıklanması gerekir. Bir kişi ya da şirket belediyemize bir şey bağışlamak istiyorsa saygıyla karşılarız. Ben altında kötü bir şey de aramamaya çalışırım. Olumsuz bir önyargı ile de yaklaşmak istemiyorum. Ancak dediğim gibi bunun kuralları var. Yasa koyucunun belirlemiş olduğu kurallar var. Sen bağış aldığın zaman bunun kayıtsız ve şartsız olması gerekir. Bunu kendin belediye başkanı olarak kabul edebilirsin. Fakat bir süre koyulmuşsa yada bunun kullanmasını istiyorum gibi şart koyulmuşsa o zaman belediye meclisinin onayından geçmelidir" şeklinde konuştu.
İCRADAN SATILIYORDUR
Belediye Başkanı Adil Çelik'in Audi marka aracı satacakları yönündeki açıklamasını da değerlendiren Özgenç, "Bizim dönemimizde 2011 yılında satın alınan Audi marka araç belediyenin kendi özel mülküdür. Yasada, 'Belediye araçlarını 10 yıl dolmadan satamaz' hükmü vardır. Yani 10 yıl dolmadığı için belediye satamaz. Dolayısıyla Audi marka araç tahminime göre icradan satılıyordur. Alacaklı birileri Audi marka aracı icradan sattırabilir. Onun ötesinde Belediye başkanı ben satıyorum bunu diyemez" dedi. 
BELEDİYE ENKAZA DÖNDÜ
Başkan Çelik'in 'Enkaz devraldık' yönündeki şikayetini, "Gazipaşa'da göreve gelen en şanslı belediye başkanıdır" şeklinde yorumlayan Özgenç, "Kendisi Gazipaşa tarihinde hiçbir belediye başkanına nasip olmayan borçsuz, tertemiz bir belediye devralmıştır. 18 uygulamaları yapılmış, yollar ve parklar kamulaştırılmış, tüm alt yapının ana arterlerinin tamamı bitirilmiş muhteşem bir belediye devralmıştır. Biz göreve geldiğimizde insanlar 5'inci kata itfaiye ile su basıyordu. Lağım suları cayır cayır sokağa dökülüyordu. Biz 100 kilometre kanalizasyon yaptık. İnsanın bunları söylerken biraz insaflı davranması lazım. Şuanda Büyükşehir Belediyesi olmazsa Adil Çelik diye bir yönetim yok Gazipaşa'da. Büyükşehir ve asfalt ihalesini alan firmalar sayesinde bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. Bunun dışında Gazipaşa Belediyesi'nin yapmış olduğu pek bir şey yok. İşten attıkları işçilere kredi çekerek tazminat ödüyorlar. Gazipaşa Belediyesi'nde bir arkadaşımız kalp krizi geçirdi. 3 yıldır süründürdüler, 13 bin TL parayı ödeyemiyorlar. Sayın Çelik, hangi enkazı devralmış. Ben göreve geldiğimde işten çıkarılan işçilere ilk 3 yıl içinde 9 trilyon para ödedim. İkramiyeler, SSK paraları, maaşlar, işten çıkarılan işçiler ve KOMBİ'nin borçları ile uğraştık. Karşımıza çıkıp enkaz devraldık diyemez, çünkü bu hale siz soktunuz. Evet, şuanda Gazipaşa Belediyesi mali açıdan bir enkazdır. Mali açıdan çökmüştür.  Bunu Ak Partililerde görüyor. Tırı vırı işler dışında kalıcı, uzun soluklu hiçbir ciddi projeye adım atılmadı. Hep bizim dönemdeki yada ondan önceki dönemden devam eden işlerin sonuçları konuşuluyor. Sahil düzenlemesi ve Koru'da yol yapılıyor. Koru'da o yol 15 metreden 25 metreye çıkarıldı. Mecliste ciddi tartışmalar gerçekleştirdik. Bakın şimdi Koru yolu asfaltlandı ve gayet güzel oldu. Alt yapısının tamamı bizim dönemimizde yapıldı ve o yol kamulaştırıldı.  Trilyonlarca liralık yol bedelsiz olarak 18'le kamulaştırıldı. Demek ki bizde bir şeyler yapmışız. İnsan saygı duymasını, takdir etmesini bilecek. Bilirse bizde biliriz. Yoksa bizde her şeyin altında bir şeyler arayan insanlar değiliz. Piyasaya borcu 1 milyon lira olan bir belediye devraldı. Şimdi piyasa borcu 9 milyon lira olmuş. Kredi çekip kapattıysa bilemiyorum. Bildiğim kadarıyla 21 milyon lira civarında da kredi boru var. Öncelikle bu borçları açıklasın. Gazipaşa Belediyesi'ni bir enkaz haline getirdi, kutluyorum kendisini" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2017, 18:29
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107