banner129

Bir buçuk milyonluk destek Uçansu'ya

Alanya Postası Gazetesi'nin de gündeme taşıdığı Uçansu Şelalesi ile ilgili konuyu canlı yayında açıklayan Özeren, "Uçansu ile ilgili çok şey yapacağız. Kalkınma ajansına sunduğumuz projemiz kabul edildi. Kalkınma ajansından bir buçuk milyon liralık para tahsis edildi" dedi. 

Bir buçuk milyonluk destek Uçansu'ya

-Haber Merkezi
Alanya Posta Tv'de yayınlanan Haberin Manşeti programının bu haftaki konuğu Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren oldu. Gündoğmuş ile ilgili tüm gelişmeleri Posta TV ekranlarında konuşan Özeren, aynı zamanda Gaye Coşkun’un sorularını yanıtladı. Turizm açısında büyük önem arz eden Uçansu Şelalesi'nde yapılması planlananlar, Gündoğmuş halkının beklentisine kadar birçok konunun konuşulduğu programda, Özeren belediye bütçesinde de söz etti.
'BORÇ YOK, BÜTÇE ARTIYOR'
Özeren, belediye bütçelerinin 10 milyon olduğunu belirtirken, aynı zamanda borçlarının olmadığını da ifade etti. Özeren, "10 milyon bütçemiz var ama önümüzdeki dönem 2020'de bütçemiz 18 milyon olacak. Belediyemize ait dairelerin satışları sayesinde bütçemizi yükselteceğiz. Belediyemizin borcu yok" dedi.
NUFÜS ENGEL OLUYOR
Gündoğmuş'a bir üniversite istediklerini yerinin hazır olduğunu, aynı zamanda YÖK'ün talebi üzerine yurt da yaptıklarını ifade eden Özeren, "Zamanın Akdeniz Üniversitesi Rektörü ile beraber istişare yaptık Gündoğmuş'ta. 3 bölüm istemiştik o zaman. Bana dediler ki 6 tane derslikli bir yer bulun hiç şartlar önemli değil. 2009'da 6 derslikli bir yer bulamadık o dönemde. Hemen üniversite inşaatına başladık. O zaman dernek kurduk ve dernek vasıtasıyla başladık inşaata. Ve bizi şikayet ettiler hazine arazisinde kaçak bina yapıyor diye. 3 sene mahkememiz devam etti. Yerin tahsisi biraz uzun sürdü mahkeme bittiği zaman yönetmelik değişti dediler. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu bu konuda çok ilgi gösterdi bir defa YÖK'e gitti YÖK reddetti öğrenci sayısının azlığı sebebiyle ve nüfusun azlığından dolayı. Şimdi değişik yollardan okul açmaya çalışıyoruz. Bizim maksadımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değil. Açılması için hala ümidimiz kesilmiş değil hala çabalıyoruz. Alanya için üniversite neyse Gündoğmuş içinde Meslek Yüksekokulu o. Bakanımızda bu konu ile ilgili duyarlı olduğu için ve kendisi de söz verdiği için biz evelallah üniversiteye açacağız. Üniversite için gittiğimiz zaman yurt istediler devlet yurdu istediler. Kapanan bir dershanemiz vardı, bir kat ilave yapıp onu yurt şartlarına göre ayarladık. Kız Yurtları mecburiyetten yaptık. Şimdi kız yurduna otel haline getiriyoruz. İnşallah otel olarak faaliyete geçirilecek, okul açılana kadar" dedi.
UÇANSU'YA 1 BUÇUK MİLYONLUK DESTEK
Alanya Postası Gazetesi'nin de gündeme taşıdığı Uçansu Şelalesi ile ilgili konuyu canlı yayında açıklayan Özeren, "Uçansu ile ilgili çok şey yapacağız inşallah. Bizim Mega projelerimiz arasından biri Uçansu. Tabii biraz elimizdeki imkanlar kısıtlı mekan bizim değil. Sit alanı, halk karşı. Ama şimdi mülkiyet problemini çözdük. 29 yıllığına kiraladık. Kaynak problemi de çözüyoruz. Kalkınma ajansına sunduğumuz projemiz kabul edildi. Uçansu'yu çok severim. Uçansu dünya turizmine dünya insanlığın hizmetine sunmak için heyecanlanan vatandaşlarımız için söylüyorum Kalkınma ajansından bir buçuk milyon liralık para tahsis edildi. Bu projenin içerisinde sit içerisinde yapılabilecek her türlü şey var. Sosyal aktiviteler var sosyal alanlar var, ama en azından temiz nezih bir restoran olacak.  Çadır kurulabilecek imkanlar olan mekanları olan yolu daha nezih olan bir yer olacak. Bir sene içerisinde görecekler misafirlerin getirmekten gurur duyacaklar" dedi.
'HER ŞEY NUFÜSA BAKIYOR'
İlçede kapatılan yerlerle ilgili de konuşan Özeren, sebebi olarak göçü gösterdi. İlçenin çok fazla göç verdiğini ve ilçede bulunan okullara ailelerin çocuklarını yollamadığını söyledi. Özeren, "Bir köyde öğrenci yoksa, okul açar mısınız? Şu anda benim öğrencilik yıllarımda 180 öğrenci ile müstakil müdürlük olan ilkokul kapalı. Niye çünkü öğrenci yok. Okul açar mısınız Gündoğmuş'ta? 785 üyeli fiilen çalışan Tarım Kredi Kooperatifi birkaç tane kötü niyetle çalışanın halkı dolandırması neticesinde 50 tane üyeye indi. Biz kapatmayın kooperatifi diyoruz, adam da bize diyor ki 50 tane üye var ikiyüzü geçirin. 
'BENİM SUÇUM NE?'
Gündoğmuş merkezde şu anda 1. sınıfta 11 tane öğrenci kayıt yaptırdı. Bu ne demek toplamda 35 öğrenci kayıt yaptırdı. Gündoğmuş'ta Askerlik Şubesi, Manavgat'a bağlanmış. Bunu niye sorgulamıyor? Memur orada istihdam etmiyo. Bunlar da Manavgat'tan gitsin diyorlar. Her şey nüfusa bakıyor her şey harekete bakıyor. Hastanede öyle. Hastanede bir doktorumuz vardı 2009'da göreve başladığımızda. 13 sene Gündoğmuş yanlış hatırlamıyorsam tek bir doktorla idare etmiş. Şu anda Gündoğmuş'ta 11 tane doktor var ve Uzman Doktor cuma günleri geliyor. 24 saat çalabileceğim bir sağlık kapısı var.  Ama bunların hepsi kapasiteye bağlı harekete bağlı benim burada suçum ne? eğitimle ilgili bana bir sorun iletildiği zaman tüm kapıları onları açıyorum sonuna kadar. Çocukları burada kayıt yaptırma yollamazlarsa bu benim problemim değil. Kayıt yaptırmayınca kapanacak nüfus  azalacak" dedi. 
'GÜNDOĞMUŞ YAŞANABİLİR BİR YER'
Gündoğmuş'a destek verilmesi gerektiğini söyleyen Özeren, "Gündoğmuş'un yaşanabilir, kaliteli bir hayat olduğunu göstermemiz lazım. Gündoğmuş güvenli bir yer. Güvenlikten maksadım sadece terörü kastetmiyoruz. Gündoğmuş toprak kaymasından, depremden, hırsızlıktan, arsızlıkdan güvenli. Birbirlerine saygı ve sevgi bulunduran insanların olduğu bir yer. Onun için yaşanabilir bir yer.16 sene Alanya'da yaşadım. O zamanlarda  2 tane sıfır bisiklet aldık ikisi de çalındı. Arabamızda teypleri çaldılar. 
'GÜNDOĞMUŞLULARIN DESTEK VERMESİ LAZIM'
10 milyon bütçemiz var evlerimizden dolayı bütçemiz çıksa 18 20 milyon bütçe ile yapılacak işler değil. Biz devletten en fazla destek alan belediye 119 belediye arasındayız. Ama bu sadece devletin değil Gündoğmuş'lu zenginlerin, Gündoğmuş severlerin ilgi göstermesi lazım. Baba ocağını canlandırması lazım. Oradaki toprakları ağaçları sahip çıkmaları lazım. Hem kaliteli yaşasınlar Hem üretim yapsınlar hem ilçeleri kazansın hem kendileri" dedi. 
'SORUNLAR YAŞIYORUZ'
18. madde uygulaması ile ilgili sorunlar yaşadıklarını ifade eden Özeren, "Bir belediye başkanına en çok yıpratan hadiselerden bir tanesi 18 uygulaması. 18 uygulaması Belediye Hizmet binasının olduğu alanda Fatih Mahallesi'nde 18 uygulaması yaptım. İlk gelip itiraz edenler teyzelerim oldu. Sen kimden izin aldın da cami yapıyorsun dediler. 18 uygulamasında insanlarımız alıştırmaya çalışıyoruz. Şu anda zaten mecburuz. Ben artık 18 içinde yıldım. Emsalde yüzde 100 metrekare yerleri var ve 100 metrekare inşaat alanları var.
'GÜNDOĞMUŞ BUNA HAZIR DEĞİL'
Şu anda 18 uygulaması yapmak mecbur, 5 sene içerisinde bitirmeyen belediye başkanları soruşturma geçirecekler. İmar yapmak yasal zorunluluk. Bunları nasıl izah edeceğiz insanları bilmiyorum. Adamın 40-50 senedir evi var dükkanım evim var diyor. Orada hava atıyor. Şimdi yüzde 40 arsaya belediye ortak olacak nasıl izah edeceğiz bilmiyoruz. Ama bu bir zorunluluk. Gündoğmuş buna hazır değil" dedi.
'GÜNDOĞMUŞ İL OLSUN'
Alanya'nın il olma konusunda konuşulduğu yayında Özeren, "Allah'ın izniyle olsun ona bizde taraftarız. Alanya Manavgat mı diye sorarsanız? Çünkü dostlarımız ondan gücenirler. Alanya ile Manavgat il olmuş olursa ben Antalya gittiğim zaman benim bir günüm gidiyor. Bir saatlik işim olsa bile 1 saat için 5 saatlik yolculuk yapıyorsunuz. Ama biz dağın tepesinden çıktığımız zaman 1 saatte Alanya'ya gelebiliriz ya daha Manavgat'a 45 dakikada varabiliriz. Bizim en büyük problemlerimiz inşallah o da 2020'de çözülecek Kemer köprü ile Güzelbağ arasındaki  yolumuzda yapıldığı zaman zaten bizim Alanya ile olan o tarihi birliğimiz beraberliğimiz İnşallah daha çok kuvvetlenecek. Alanya ve Gündoğmuş etle tırnak gibi. Bize sorarlarsa Biz Gündoğmuş il olsun deriz" dedi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107