banner84

Bisikletin kiracısı yok

Koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla toplu ulaşıma ilgi azalırken bisiklet satışına talep de arttı. Bisiklet almayı tercih eden vatandaşlar korona günleri öncesinde ilgi gösterdikleri bisiklet kiralamadan ise uzaklaştılar.

Bisikletin kiracısı yok

Karayolları prkıkarşısında bisiklet kiralayan Sadi Akçakaya iligiye dikkat çekerken,  “İnsan bisiklet satıp satmadığımı soruyor” dedi. Koronavirüs sebebiyle bisiklet satışlarında artış yaşanmasıyla birlikte kiralama işinde değişiklik olmadığını kaydeden Akçakaya, “Bisiklet kiralamaya genelde yerli yabancıların ilgisi var” ifadelerini kullandı. Alanya’nın bisiklet kullanımı için mükemmel bir şehir olduğunu dile getiren Akçakaya, insanların bisiklete daha çok yöneldiğini fakat bu sayının daha da artması gerektiğini kaydetti. 

'DAHA ÇOK YABANCILARA HİTAP EDİYORUZ'
Akçakaya, "Son yıllarda Alanya’da bir yaygınlaşma söz konusuydu ama pandemi süreci ile birlikte sadece Türkiye’de değil tüm dünyada satışlarda bir patlama oldu. Mesela ben burayı işletiyorum, işletmeye başladığım günden itibaren hiç olmadığı kadar satılık bisiklet var mı diye gelip soranlar oluyor talep artmış durumda ama kiralık anlamında yerli Müşterilerde var fakat daha çok yabancı hitap ediyoruz o yüzden kiralama anlamında çok yansımadı. 4-5 sene önce bisiklete mi düştün? şeklinde takılıyor insanlar binenlere ama bisiklet önemli bir kültür ve önemli bir ulaşım aracı. Bunun zaten son yıllarda yıkıldığını önemli bir hale geldiğini gözlemlemeye başlamıştım. Pandemi ile birlikte insanlar daha bilinçli ve ciddi bir şekilde  fark etmeye başladılar. Mesela Ege’de muğla’nın bir ilçesiydi galiba ‘ula’ nüfusu 5600 ama ilçede 5000 bisiklet var. Coğrafi özellikleri bisiklete el veren bir ilçe Türkiye’de de Konya mesela bu anlamda bisikletin çok yaygın olarak bir şehrimiz Alanya’ya baktığımızda da Alanya’da nadide ilçelerden birisi coğrafi özellikleri motosiklet olduğu kadar bisiklete de çok uygun. Kırılmasını, daha çok bir kültür haline gelmesini istiyordum. Pandemi ile birlikte belki de pandeminin ender yararlarından bir tanesi bu oldu" dedi. -Alkın BİRİCİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107