banner84

‘Bizim dilencilerin parası az’

Alanya Belediye Zabıta Müdürü Hasan Akın, Alanya Posta TV’de katıldığı canlı yayında sokakların yeni iş türü dergicilere karşı vatandaşı uyardı. Dilenci gerçeğini anlatan Akın, "Çocuğunu 50 TL’ye kiralayan anne var" dedi.  

‘Bizim dilencilerin parası az’

-Haber Merkezi
Haberin Manşeti’nde Gaye Coşkun’un sorularını yanıtlayan Hasan Akın canlı yayında sokak dilencileri ve dergici adı verilen bir çeşit dilencilik yapan kişilere karşı vatandaşı uyardı. Akın ‘Kanser araştırma derneği, lösemili çocuklara yardım derneği adı altında bir dergi ekibi var Alanya'da. Bunlara bizim yapabildiğimiz seyyar satıcılıktan işlem. Ama bu arkadaşlardan asla dergi alınmasın. Zaten birçok insan kanserli çocuklara yardım dendiği zaman dergiyi bile almıyor, 5 lira verip geçiyor. Fakat bu dergiyi satan şahıslar o dergiyi satıyorlar, gecede gidip o parayı eğlence merkezinde harcıyorlar. Bunların hepsi de tespitli. Bütün esnafımıza, vatandaşımıza söylüyorum, bunlardan alışveriş yapmasınlar, para vermesinler.’
‘DİLENCİLER ÇETE ÇALIŞIYOR’ 
Akın, dilenciler konusunda da ciddi uyarıda bulundu ve bu kişilerin çete olarak çalıştıklarını söyledi. Hasan Akın, ‘Gerçekten ihtiyacı olan insanlar değil. Özellikle bir grup olarak çalışıyorlar. Araçla getiriyorlar dağıtıyorlar, saatte bir paraları topluyorlar. Biz şimdi basında da görüyoruz İstanbul'da, Ankara'da dilencinin üzerinden 10 bin lira para çıkıyor. Bizim dilencilerin üzerinden çok fazla para çıkmıyor. Çünkü saatte bir gelip üzerlerinden para toplanıyor. Birçoğu çete işi, bunlara taviz verilmesin. İhtiyacı olanlar kaymakamlık, sosyal yardımlaşma, belediyenin sosyal işler müdürlüğü var. Buralara müracaat etsinler. Buradan destek olunabilir. Bizim Alanya’da gelip dinlenenler, ihtiyacı olan insanlar değil. Halkımızı, esnafımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum. Özellikle ellerinde çocuk olduğu zaman daha da duygusal oluyor. Bir gün şöyle bir olayla karşılaştık; bir dilenci kadını daireye getirdik işlem yapmak için. Başka bir kadına da işlem yaptık dedik. O da ‘onun yanındaki çocuk benim, ben o çocuğu 50 liraya kiraya vermiştim’ dedi. Yanında çocuk olunca duygusal olduğu için çocuğunu 50 liraya kiraya vermiş. Bu da enteresan bir anekdottur. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107