banner84

'Böcek'i maddi imkan kısıtlıyor'

Alanya'ya yatırım yapmadığı gerekçesiyle eleştirilen Böcek hakkında konuşan Karadağ, "Merkezi hükümet maddi imkanları kısarak, CHP'li belediyelere yönelik çalışmıyor imajını yaratıyor" dedi

'Böcek'i maddi imkan kısıtlıyor'

Alanya Posta TV’de yayınlanan Gaye Coşkun ile Haberin Manşeti programına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ konuk oldu. Programda A’dan Z’ye birçok konu konuşuldu. Karadağ, CHP’nin halk için mücadele ettiğini ve iktidarın faturasının sandıkta kesileceğini söyledi. Karadağ, art arda gelen zamların sonrasında ülke ekonomisinin alt üst olduğu ve vatandaşın çok zor şartlar altında geçindiğinede vurgu yaptı. Öte yandan yatırım noktasından eleştirilen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in maddi imkanlar nedeniyle sorunlar yaşadığına dikkat çekti. Taksici esnafının beklediği zamlara ilişkin ise Karadağ, UKOME'nin merkezi hükümetin elinde olduğuna söyledi.        
'SANAYİ ÇOK ZOR DURUMDA'
Ülkedeki ekonomik gidişata değinen ve zamlara dikkat çeken Karadağ, "Halkımız bu zorluğu kış dönemi içerisinde çok zor şartlar altında geçimini devam ettirmeye çalışıyor" dedi. Öte yandan ekonomik buhram içerisinde en zorlanan kesimlerin birisinin de sanayici esnafı olduğuna değinen Karadağ, “Geçtiğimiz hafta sanayide ki esnafımızı ziyaret ettik. Sanayi esnafımız çok zor durumda eski kazançları kesinlikle yok ve sattığı ürünün yenisini rafa koyamıyor. Ustalar almış olduğu tamirat ücretini eski tarifeden aldığı için sanayici çok daha zor durumda. Artık sanayici, halkımız, alışveriş yapan herkes umut olarak Cumhuriyet Halk Partisi'ni görmeye başladı. Bu durum siyasi açıdan bizim hoşumuza gitse de ülkenin durumu açısından da hiç hoşumuza gitmeyen bir durum. Biz halkımızın dertlerini dinlemeye, çözüm odaklı olmaya ve onları ziyaret etmeye devam edeceğiz. Bu son zamanlarda yapmış olduğumuz çalışmalarda esnaf arkadaşlarımız bize artık kurtarıcı gözüyle bakıyor. Büyük şehirlerde olduğu gibi böyle yerlerde profesyonel anket yapan bir firma bilmiyorum. Biz bu nabıza halkımızın bize olan ilgisini ölçerek bakıyoruz ve partimize son günlerde çok ciddi yeni kaydını yaptıran üyelerimiz var.” dedi.
'DEVLETE İŞÇİ ALIMINDA  KAYIRMACILIK VAR'
Devlete işçi alımında kayırmacılık olduğuna değinen Karadağ, “Şuan Alanya'da 4 bin 200 civarında üyemiz bulunuyor. Bugün merkezi hükümetin vatandaşlar üzerinde çok büyük bir üye baskısı söz konusu. Her zaman devlette iş aramaya giden vatandaşlarımız için öncelikle bir GBT çalışması yapılıyor ama bunun arifesinde kimlik numarasından hangi siyasi partiye üye olduğu kontrolü yapılıyor. Bu konuda birçok mağduriyetimiz söz konusu. Buna rağmen partimiz çok ilgi görüyor. “ dedi”
'CHP’DE HİYERARŞİ VAR'
CHP’nin mahallelerde yeniden yapılaşarak daha da büyümeye başladığını aktaran Karadağ, “Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kendi içerisinde hiyerarşiye çok dikkat eden bir siyasi yapılanma. Bundan altı ay önce genel başkanımızın bize vermiş olduğu talimat doğrultusunda şuan 102 mahallemizde mahalle örgütlenmemizin tamamını yaptık. Mahalle örgütü başkanlarımızla sürekli iletişim halindeyiz. Salı ve cuma günleri partimizde hem sandık başı arkadaşlarımızın eğitimi ve aynı zamanda mahalle örgütlenmemizdeki öbek örgütlenmemizin siyasi çalışmalarını yapıyoruz.” dedi.
'VATANDAŞ GEREKLİ CEVABI SANDIKTA VERECEK'
Türkiye’nin zor bir süreç yaşadığını ve vatandaşın bu günlerin faturasını sandıkta vereceğini söyleyen Karadağ, “Türkiye'nin her tarafında hayat pahalılığı var. Bugün ekmek fiyatının dahi artışı döviz kurundaki artıştan kaynaklanmakta. Bunları vatandaşlarımız çok iyi biliyor fakat ellerinde olan bir şey değil. Vatandaşımızın bu konudaki cevap verebileceği tek yer sandık. Sandık vatandaşımızın önüne konulduğu zaman gerekli cevabı vereceğinden kesinlikle eminiz. Bu doğrultuda çok olumlu tepkiler alıyoruz. Sandık, bu ülkenin kurtuluşu. Demokrasi olmazsa olmazımız. Bugün Türkiye'de ekonominin kötü gittiğini siyasi iktidar dahil bütün muhalefet partileri ve bütün vatandaşlarımız tespit etmektedir. Ekonominin iyi gitmediğinin çözüm noktası bu iktidarın değişmesinden geçiyor. Çünkü bu iktidar 19 yıldır ekonomik bir programla beraber ülkeyi idare etmeye çalışıyor. Ancak son gelinen nokta ise artık yönetemez durumda. Biz ülkenin kurtuluşu için bir an önce sandığın halkın önüne konulması gerekmektedir.” dedi.
'MUHİTTİN BÖCEK ALANYA İÇİN SÖZ VERDİ'
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in doğu bölgesindeki ziyaretleri hakkında bilgi veren Karadağ, “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Muhittin Böcek geçtiğimiz hafta özellikle Manavgat'ta bir tarımsal sulama hizmetinizi açmak için gelmişti. O gün ki programına bir de Gazipaşa'da  İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi bir arkadaşımızın kardeşinin vefatı dolayısıyla ona bir taziyede bulunacaktı. Ancak gelirken Konaklı'da yine bir taziyeye uğramak zorunda kaldı. Yeni hizmet binamızın yapımı devam ediyor. İnşallah onun açılışında da Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek gelecek. Buradaki özellikle ofis eşyalarının konulmasını görmek istediği için ve kısa zaman içerisinde hizmet birliği müdürümüz değişti. Onunla da birebir istişare etmek ihtiyacını duydu. 15 dakikalık bir görüşme yani mola vermesiyle beraber genel hizmet binasının fiziki durumuna baktı ve burada da daha sonra Alanya'daki birçok hizmetlerin açılışıyla ilgili Alanya'ya geleceğini ve bunu da toplu bir ziyaretin yapılacağının sözlerini bizlere verdi.” dedi.
'CHP ÇALIŞMIYOR İMAJINI BU MİLLETE YUTTURAMAZLAR'
Merkezi hükümetin CHP’li belediyelerin elindeki yetkiyi kısıtladığını aktaran Karadağ, ”Muhittin Böcek başkanımız gerçekten Alanya'ya çok önem vermekte ama bütün önem verilen yatırımların hepsinin ucunda ise maddi imkan söz konusu. Eskiden merkezi hükümetin büyükşehir belediyesine 101 katkısı söz konusu ise bugün 30'a düşmüş durumda. Bu durum sadece Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde değil tüm Türkiye'ye deki büyükşehir belediyelerinde maddi imkanları kısarak ve hatta elinden bir takım imkanları alarak belediyelerin çalışmaması hGenel başkanımızın dediği gibi liyakat konusunda hiçbir zaman taviz verilmemesi gerekiyor. Büyükşehir de Muhittin Böcek başkanımız hiçbir işçiyi işinden gücünden etmedi. İstifalar ve emeklilikler oldu. Onun yerine bir takım kişiler alındı.” dedi.
'UKOME’DE KARARLARI İSTEDİKLERİ ŞEKİLDE VERİYORLAR'
Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) siyasi çoğunluk nedeniyle verilen kararlarda yönetimin keyfiyeti olduğuna değinen Karadağ, “UKOME'nin kurulumunda çoğunluk olarak UKOME üyeleri şuan ki merkezi hükümetin yönetiminden oluşuyor. Orada siyasi olarak ret edecekleri konu büyükşehir talep etse bile geçmeyebiliyor çünkü çoğunluk onların elinde olduğu için. Özellikle Muhittin Böcek son yaptığı toplantıda ulaşım esnafıyla birlikte bir toplantı yaptı. Bu toplantıda benim edindiğim intiba şu 'Sizlere 2021'de yeni bir zam vereceğiz. Ancak bu zam küçük bir zam olacak.' dendi ve orada cüzi de olsa bir zam söz konusu oldu. Daha sonra 2022 de sizlere yeni bir zam talep edeceğiz UKOME'den kabul görürse uygulamaya geçeceğiz denildi. 12.01. 2022 tarihi itibariyle UKOME'den alınan kararla birlikte toplu taşıma ücretleri tarifesinde bir zam söz konusu oldu. Yeterli mi derseniz Türkiye'de bir malın fiyatını bugün tespit ettiğiniz zaman ertesi gün o fiyat çok düşük kalıyor.” dedi.
'ÖĞRENCİLERİN KYK SORUNU DEVLET TARAFINDAN ACİLEN ÇÖZÜLMELİ'
Alanya’da 16 bin üniversite öğrencisi olduğunu fakat 1000 kişilik öğrenci yurdunun kesinlikle yetersiz ve komik olduğunu söyleyen Karadağ, “Asıl mesele gerçekten eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin barınma ihtiyacının devlet tarafından karşılanmasıdır. Devletin asli görevlerinden bir tanesi bu. Alanyamızda 16 bin üniversite öğrencisi var. Çok ciddi bir rakam, birçok ilde olmayan büyük bir rakam. İki tane üniversitemiz var, kuranlar, yaşatanlar ve devam ettiren herkesin emeğine sağlık diyorum. Bu 16 bin öğrencimizin barınma ihtiyacının mutlaka karşılanması gerekiyor. Bu barınma ihtiyacı KYK ile olacak. Bugün kiraların artış sebeplerinden bir tanesi kiraya olan talebin çok fazla oluşundan dolayı. Alanyamızda bin kişilik bir KYK yurdu var. 16 bin öğrenciye karşılık bin kişilik bir KYK yurdu. Çok komik bir rakam. Bunun mutlaka devlet tarafından çözülmesi ve bizim genç kuşağımıza iyi bir yaşam, iyi bir barınma imkanı sağlamak mecburiyetindeyiz. Özel yurtlar ise iyi bir şekilde denetlenmelidir. 19 yaşındaki bir tıp öğrencimizin söylemleriyle beraber intihar edişi gerçekten bizlerin vicdanına dokunmakta. Bizleri üzmekte. Vatandaş olarak gerçekten bizleri kahretmekte. Eğer ki çocuğumuz okuma ihtiyacı için ailesinin verecek olduğu bir yardım, para veya bir imkan söz konusu olmayınca ister istemez farklı yollardan eğitimini devam ettirmek mecburiyetinde kalıyor. Birinci sorun tüm Türkiye'de olduğu gibi ekonomik sorun. Vatandaşların ekonomik sorununu mutlaka çözmek zorundayız. İkincisi devlet eğitime el atmalı. Yani eğitime el atarken sadece müfredat değil bütün eğitim içerisinde bulunan çocuklarımızın barınma, yeme, kitap, kırtasiye ve bilgiye ulaşma konusunda mutlaka devlet tedbir almak mecburiyetinde diye düşünüyorum” diye konuştu. -Ekmel YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169