banner129

'Böcek suni akciğer makinesine bağlı'

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in tedavisi Akdeniz Üniversitesinde tedavisi sürüyor. Üniversite ve belediyeden yapılan rutin açıklamada durumun stabil olduğu belirtilirken Böcek’e akciğer nakli yapılma ihtimaline karşı ise araştırma yapıldığı öne sürüldü.

'Böcek suni akciğer makinesine bağlı'

Covid-19 testinin pozitif çıkması sonucu, 17 Ağustos’dan başlayarak Özel bir Hastanenin yoğun bakım servisinde 5 hafta kalan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in 3 gün önce Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine nakledildi. Yaklaşık 20 gündür uyutularak, astım hastalığı yüzünden hasar gören akciğerlerin kendi kendini iyileştirmesi beklenen Böcek, suni akciğer makinesi bağlı olarak yaşam savaşı veriyor. 
DURUMU STABİL
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden ve belediyeden yapılan günlük olağan bilgilendirme açıklamasında Böcek’in yoğun bakımdaki takip ve tedavisinin sürdüğü, son 24 saat içerisinde tedavisinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı ve klinik seyrinin stabil olduğu bildirildi.
NAKİL İDDİASI
Böcek’in ilk tedavisinin yapıldığı hastanenin bazı servisleri hakkında soruşturma açıldığı öne sürülürken, genellikle açık kalp ameliyatlarında kullanılan ve akciğer hava pompalayan yapay zekalı  cihazına bağlandı. Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan konsültasyon ekibi, akciğerlerdeki hasarın kendi kendini tamir edemeyecek bir düzeyde olduğu konusunda fikir birliğine vararak, olası kalp krizini önlemek, böbreklerin zarar görmemesi amacıyla Başkan Böcek’e, uygun bir donör bulunması halinde akciğer naklinin yapılmasını kararlaştırdığı iddia edildi.  Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in durumu ile yakından ilgilendiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da sürekli bilgi verildiği bildirildi. -Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 10:44
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107