banner165

Borçlar otel sattırıyor

Alanya'da son bir ay içerisinde 45 otel satışa çıkarıldı. Toplamda 15 mahallede satışa sunulan otellerin büyük bir çoğunluğu Konaklı'da bulunuyor. Aralık ayı içerisinde her gün bir otelin satışa çıktığı ilçede, tesis sahiplerinin kredilerle zorlandığını söyleyen Dahaoğlu, "Belirsizlikten ve gelecek kaygısından dolayı satmak istiyorlar” dedi.

Borçlar otel sattırıyor


(Özlem KAYGUSUZ-)En çok bilinen ve kullanılan satış sitesi Sahibinden.com verilerine göre Alanya’da son 1 ay içinde 45 otel satışa çıkarıldı. Türkler Mahallesi’nde bulunan 840 milyon TL bedelli  5 yıldızlı lüks otel satışa çıkarılan otellerden en pahalısı olarak bulunurken, en ucuzu ise Okurcalar Mahallesi’ndeki 250 kişilik butik otel oldu.  
15 MAHALLEDE SATILIYOR
Satışa sunulan otellerin yer aldığı bölgeler arasında,  Konaklı, Türkler, Okurcalar, Yeşilöz, İncekum, Güllerpınarı, Oba, Saray, Şekerhane, Mahmutlar, Kızlarpınarı, Çarşı, Tosmur, Avsallar, Hisariçi mahalleleri yer aldı.
HER GÜN BİR OTEL SATIŞTA
www.sahibinden.com  adresinde,  14 Kasım 2021 tarihinde verilen satılık otel ilanı en eski tarih olarak gözlenirken, son olarak 11 Aralık 2021 tarihinde bir otel satışa çıkarıldı. İlan sitesindeki bilgilere göre Aralık ayında bulunduğumuz tarihe kadar her gün 1 otel satışa çıkarıldı. Alanya’da otellerin en fazla satışa çıktığı mahalle ise Konaklı. 
TURİZMCİLER SEKTÖR DEĞİŞTİRDİ
Turizm sektörünün pandemiden dolayı en zor günleri yaşadığını kaydeden  Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu  Bu süreçte işlerin çok düşük olması, tesisin devamlılığını sağlayacak kazancı elde edememe, covid virüsünün yeni mutasyonlarının verdiği belirsizlik hissi, turizmcileri sektör değiştirmeye itti.  Kalifiye turizm personeli başka sektörlere kaydı” açıklamasında bulundu.
‘İNSANLAR OTELLERİNİ SATMAYA ÇALIŞIYOR’
Tesis sahiplerinin ödeyemedikleri krediler ve türlü zorluklarla karşı karşıya kaldığının altını çizen Dahaoğlu, “ Kurlar yükseldi, otel fiyatları dövize endeksli olduğu için, insanlar otellerini satmaya çalışıyorlar. Farklı sektörlerde daha garantili işler yapmak için satıyorlar. Belirsizlikten ve gelecek kaygısından dolayı satmak istiyorlar. Umarım tez zamanda hayat normale döner, döviz kurları normal seviyelere iner de hem tesis sahipleri hem kalifiye personel rahat bir nefes alır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169