banner84

‘Bu anlayıştan vazgeçin! Balıklara yem oluyorlar’

Caretta caretta yavrularının Belek ve Alanya’da çeşitli tanıtım organizasyonlar ve ilkel bir şekilde denize bırakılması herkes tarafından eleştiri konusu oldu.

‘Bu anlayıştan vazgeçin! Balıklara yem oluyorlar’

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) Deniz Kaplumbağaları Bilim Komisyonu Üyesi, Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, Belek ve Alanya’da yanlış yöntemlerle nesli tükenme tehlikesi olan caretta carettalar denize bırakılmasını eleştirdi.

‘BİLGİSİ OLMAYAN KİŞİLER HAYVANLARIN YAŞAM DENGESİNİ BOZUYOR’

Caretta caretta kaplumbağalarının denize ulaştırılma sürecinin uzman yardımı ile yürütülmesi gerektiğine vurgulayan Prof. Dr. Kaska, “30 yıldır bu konuya emek veriyorum. Ama hiçbir bilgisi olmayan kişiler nesli tükenme tehlikesi yaşayan canlıların yaşam döngüsünü bozuyor. Herkes kumsala gidip caretta caretta yuvası kazmaya başlıyor. Sonuç ise hüsran oluyor” dedi.

Caretta carettaların denize ulaşma sürecinin çok önemli olduğunu ifade eden Kaska, “Yavrular denize doğru sürünürken vücutlarındaki yumurta sarısı bağından kurtuluyor, kan ve besin kokusunu kaybediyor. Bu sayede balıklara yem olma riskini minimum düzeye indiriyorlar. Ayrıca kasları çalıştığı için tıpkı bir sporcu gibi uzun yüzüş deneyimine hazırlanıyorlar. Çok daha önemlisi sürünme esnasında doğdukları kumsalı zihinlerine kazıyorlar. Yumurtlama döneminde de doğdukları kumsala geri dönebiliyorlar. Ama siz onları elinizle, kovayla denize taşırsanız onları balıklara yem yaparsınız. Yaşam şanslarını büyük ölçüde yok edersiniz. Lütfen bu anlayıştan vazgeçilsin. Biz bu konuda harekete geçtik. Toplumdan da duyarlılık bekliyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2019, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107