banner84

Bu sese kulak verin

Türkiye genelinde Tip 1 Diyabet Ve Teknolojileri Derneği tarafından başlatılan 'Sensör gelsin acım dinsin' kampanyasına Alanya'da diyabet hastası 11 yaşındaki Ayşe Melisa da destek verdi

Bu sese kulak verin
Genellikle halk arasında Şeker Hastalığı olarak isimlendirilen diyabet, gerek genetik etkenlerin gerekse çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkmakta ve çocuk, genç veya yaşlı fark etmeksizin her yaşta yahut her kültürde görülebiliyor. İki tipi olan diyabet hastalığında sıklıkla çocuklarda görülen Tip 1 diğer diyabetlilere göre daha sıkıntılı süreçlerden geçiyor. İnsülinin pankreasta hiç üretilmemesinde dolayı tip 1 diyabetliler her gün ortalama günde 4 defa insülün enjekte etmek zorundalar ve parmaklarını günde ortalama 6 defa delerek kan şekerlerini ölçmeleri gerekmekte. 
DEVLETTEN DESTEK BEKLİYORLAR
Tip 1 diyabetli çocukların en büyük sorunu, ölçüm için her gün birkaç kez parmaklarını delip insülin iğnesi olmak. Bu sorunu ortadan kaldıran ve diyabetlilere yaşam kalitesi sağlayan ise insülin pompası ve sensörler. Ancak devlet pompa ve sensörlerin ücretinin tamamını ödemiyor. Türkiye genelinde Tip 1 Diyabet Ve Teknolojileri Derneği, bu konuyla ilgili kampanya başlatarak, çocukların her gün iğnelerle parmaklarını delmesine gerek kalmayacak cihaz için devletten yardım bekliyor. 
SAĞLIKLI YAŞAMAK İÇİN GÜNDE 8 KEZ PARMAKLARIMI DELİYORUM
Başlatılan kampanyaya Alanya'dan da tip 1 diyabetli 11 yaşındaki Ayşe Melisa hem arkadaşları hemde kendisi için destek verdi. Sosyal medya üzerinden sensör gelsin acımız dinsin etiketiyle video paylaşarak seslerini duyurmaya çalışan çocuklar libre sensörün SGK tarafından karşılanmasını istiyor. Maliyeti oldukça yüksek olan libre sensörün devlet tarafından karşılanması halinde kansız şeker ölçümü yapılabilecek ve çocuklar parmaklarını delmek zorunda kalmayacak. Ayşe Melisa, "Günde 8 kez sağlıklı yaşamak için parmaklarımı delmek zorundayım. 24 Haziran'dan beklentim sensör gelsin acımız dinsin. Devletimizin sensörün karşılanmasını istiyorum" dedi. Okul çağındaki çocukların minik parmaklarının her gün iğnelerle delinmesi aile ve çocukları çok ciddi zorluklar çıkarırken, bazen çocuklar kalem tutmakta bile zorlanıyor. Yeni çıkan libre sensörler vücuda yapıştırılan küçük bi aparatla kansız şeker ölçümü yapılabiliyor.
DEVLETİN KARŞILAMASINI İSTİYORUZ
Melisa'nın babası Muzaffer Şenol, "En azından okul çağındaki çocukların libre sensör ölçüm cihazlarını devletimizin karşılamasını istiyoruz. Ülke genelindeki tip 1 diyabetli çocuk  aileleri ve tip 1 diyabetl, derneği seçim öncesi çocuklarımızın sesini duyurmak için seferberlik başlattı. Tüm halkımızdan çocuklarımızın acılarını dindirmek için gerek sosyal medyada gerek sokakta çocuklarımız sesleri olmaya davet ediyoruz. Alanya'da ulaşabildiğimiz 10'a yakın tip 1 diyabetli çocuk var, ulaşamadıklarımız bize ulaşsın. 24 haziran seçiminden beklentimiz sensör gelsin acımız dinsin" dedi.
Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107