banner165

'Büyük bir hizmet'

Alaya muzunun tescillenmesinin ardından MUZBİR Başkanı Şenli “Alanya’mız adına yapılan çok büyük bir hizmet” diyerek Başkan Şahin’e teşekkür etti.

'Büyük bir hizmet'

Yıllardır tescillenmesi için büyük çaba sarf edilen Alanya Muzu sonunda ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’in çabaları ve girişimleriyle tescillendi. Daha önce de Alanya Avokadosu ve Alanya Yenidünyası’nın coğrafi işaretlerini Alanya’ya kazandıran Başkan Şahin’e ise çabalarından ve emeklerinden dolayı teşekkür eden Alanya Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Mustafa Şenli, “Coğrafi işaret çalışmaları ile ALTSO çok büyük çalışmaları ve emekleri oldu. Tescili alınan muz türü Cavendish ve Alanya’da yetişen birçok muz çeşidi tescillenmiş oldu. Başkanımızın emekleri büyük” diye konuştu.
‘BÜYÜK ÇABA VE EMEK SARFEDİLDİ’
Şenli, "Coğrafi işaret çalışmaları ile ALTSO çok büyük çalışmaları ve emekleri oldu. Öncelikle Başkanımız Mehmet Şahin ve tüm emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. Çok güzel bir iş oldu. Bizler Muz Üreticileri Birliği kurduğumuz 2006 yılında girişimlerde bulunmuştuk. Yalnız o dönemde coğrafi işareti Anamur aldığı için Alanya’yı içine dahil etmişlerdi. Daha sonra ALTSO daha detaylı bir çalışma yaparak bizim bölgemizde yetişen muzun Anamur muzundan farklı olduğunu ispat etti.  Bu muzlarında Alanya Muzu olduğu tescillenmiş oldu. Alanya’mız adına yapılan çok büyük bir hizmet.  Artık Alanya muzu adı altında tezgahlar da yerini alacaktır inşallah” dedi. Şenli, “ Tescili alınan muz türü Cavendish ve Alanya’da yetişen birçok muz çeşidi tescillenmiş oldu” sözlerine yer verdi. -Sabiha TATLIYER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169