banner84

Büyükşehir'e çabuk uyum sağladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlanan Alanya İtfaiyesi, yeni yapılanmaya uyum sağladı

Büyükşehir'e çabuk uyum sağladı
 BÜYÜKŞEHİR Yasası’nın hayata geçmesinin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlanan Alanya İtfaiyesi yeni yapılanmaya girdi. Daha önce Alanya Belediye Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Alanya İtfaiye Müdürlüğü, yangın söndürme ve kurtarma işlemi dışında, yolları sulama, taşan lağımlara su basarak temizleme, su taşımacılığı, afiş asma gibi işlere önemli vakit harcıyordu. İtfaiye, yasa ile birlikte artık sadece asli görevi olan söndürme ve kurtarma hizmeti vermekle yükümlü. Alanya İtfaiye Müdürlüğü, Alanya genelinde 32 araç ve 97 personelle hizmet verecek. Alanya itfaiyesinin Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmasının hem kendileri hem de Alanya halkı için iyi bir gelişme olduğunu söyleyen Alanya İtfaiye Müdürü Mehmet Oral, “Çünkü bir bütünlük sağlandı. Daha önce bir belde olan yerlerdeki itfaiye aracındaki araç gereçlerle bizim araç gereçlerimiz uyum sağlamıyordu. Bu uyumsuzluk da bir yangına müdahale eden farklı itfaiye araçlarında sıkıntı yaratıyor, yangına müdahaleyi güçleştiriyordu. Alanya olarak iyiyiz fakat, diğer ilçelere baktığımız zaman içlerinde çok zayıf itfaiye birimleri var. Yetersiz, çalışan araç gereç ve eğitim konusunda eksiklikler var. Büyükşehirden dolayı artık bu eksiklikler giderildi. Biz nasılsak, Gazipaşa da Manavgat'ta aynı oldu. Bunlardan dolayı itfaiye büyükşehire geçmeliydi.  
SÜREKLİ HER İŞE KOŞAN İTFAİYE
Alanya itfaiyesi, yangın söndürme ve kurtarma işlemi dışında, yolları sulama, taşan lağımlara su basarak temizleme, su taşımacılığı, afiş asma gibi işlere önemli vakit harcıyordu. Büyükşehir Yasası’yla bütün bu işlere ait iş yükü de üzerimizden kalkmış oldu. Yasa ile birlikte artık sadece asli görevimiz olan söndürme ve kurtarma hizmeti vermekte yükümlüyüz. Personel sayımız ise tüm mahalleler dahil 97.
24-48 VARDİYASI
Büyükşehir Yasası sonrası beldelerin kapanmasının ardından itfaiye personel ve araçlarını da bünyesine katan Alanya İtfaiyesi’nde müdürlük görevini hala Oral sürdürüyor. Personel 24 saat sürekli çalışıp 48 saat istirahat ediyor. Daha önce belde olan mahallelerde 2 doğuda, 2 batıda istasyon oluşturuldu. Alanya'da bir tane de merkezde olmak üzere toplam 5 noktada itfaiye istasyonu oluşturulmuş durumda. 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157