banner84

Caretta carettaların yumurtlama dönemi başladı

Nesli tehlike altında bulunan caretta carettalar için kritik dönem başladı. 1 Mayıs-31 Ekim arasında yumurtlama ve büyüme dönemi olması sebebiyle koruma faktörünün artırılması gerekiyor. Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği   Başkanı Şerefnur Kayhan işletmeciler ve vatandaşları uyardı.

Caretta carettaların yumurtlama dönemi başladı

Figen YAYLA/Engin ANAK
Caretta carettaların yumurtlama dönemi başladı. Bu dönemde caretta carettaların sorun yaşamaması için Deniz  Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezince (DEKAMER) çeşitli önlemler alınırken, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi de alanda kumsal koruma ve araştırma çalışmaları yapıyor. Alanya'da da yoğun olarak bulunan caretta carettalarla ilgili ALÇED Başkanı Şerefnur Kayhan Alanya Posta Tv'ye açıklama yaptı. Kayhan  "1 Mayıs'ta Dalaman'da DEKAMER’in olduğu rehabilitasyon merkezlerinde yeni yumurtlamalar başladı. 1 Mayıs'tan Ekim’in sonuna kadar yuvalama ve yuvadan çıkanların  büyüme safhaları başlamış oluyor. Bu durumda sahilde restoranı ve şezlongu olan otel ve tesislerin, plajı kullananların dikkatli olması gerekiyor.  Özellikle balıkçılarımızın bu dönemde daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü caretta carettalar balık ağlarına takılıp da ölebiliyorlar" diyerek herkesin bu dönemde dikkatli olması gerektiğine dikkat çekti.
CARETTA CARETTALAR ÜREME YERLERİNDE YUMURTLUYORLAR
Açıklamasının devamında caretta carettların yumurtlama dönemlerin de kendi üredikleri yere gittiklerine değinen Kayhan "El değmeden yumurtadan çıkan carettalar 15- 20 sene sonra üreme zamanları geldiğinde çıktıkları yere gidip yuvalara yumurtalarını bırakırlar. Yani üreme alanlarına tekrar geri dönerler. Bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Şezlongları mümkünse akşam dik veya yatay vaziyette koyup onlara yuvalaması için bir alan bırakmalıyız" dedi.
'CARETTA CARETTALARI KORUMA ALTINA ALMAMIZ GEREKİYOR'
Nesli tükenmekte olan bu canlıların yok olmaması adına vatandaşların, yetkilileri bilgilendirmesi gerektiğine dikkat çeken Kayhan "Bilinmeyen yerlerde yumurtlama olduğu zaman o civardaki köpekler o bölgeyi eşeleyerek yumurtaları yiyorlar geçen sene bu duruma çok rastlandı. Dolayısıyla bu durumdan dolayı kayıp çok oluyor. Bu yüzden vatandaşlar sabah sahillerimiz de traktör izine benzeyen iz görürlerse mutlaka yetkilere haber versinler. Biz de bunları kafeslerimiz de koruma altına alarak ve çıkana kadar da takibini yapalım. Biliyorsunuz 1000-1500  caretta yavrusundan ancak bir tanesi erişkin hale gelebiliyor. Carettalar nesli tükenmekte olan canlılar ve bu canlılar denize ulaştıkları zamanda yengeçler ve diğer canlılar tarafından  yeniyor bu yüzden çok dikkat etmemiz gerekir. Caretta carettaları koruma altına almamız gerekir" dedi.
'CARETTA CARETTLAR ALANYA'DA HER BÖLGEDE ÇIKIYOR'
Alanya'da caretta carettaların yuvalama alanlarının Demirtaş Bölgesinde yoğun olduğunu söyleyen Kayhan "Alanya'da her bölgede çıkıyor. Fakat genellikle Demirtaş bölgesi ve Gazipaşa -Alanya arasındaki dolum tesislerinin olduğu yerlerdeki, bakanlığımızın koruma altına aldığı bölgelerde daha yoğun oluyor. Caretta carettlar Alanya'da hiç ummadığımız  kayalık olan yerlerde bile çıkabiliyorlar" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107