banner84

Carettacı gönüllüden Alanya'ya mesaj var

Alanya’da koruma altındaki Kum Zambaklarını ve iklim değişikliği sebebiyle geciken Caretta Caretta yuvaları yeniden oluştu. Çevre Gönüllüsü Güldane Şahin ise bütün Alanya halkını koruma altındaki Kum Zambaklarını ve Caretta Caretta yuvalarını korumaya davet etti.

Alanya’nın Caretta Caretta ve Kum Zambakları ile bilinen Yeşilöz sahilinde yeniden bayram yaşanıyor. Birçok insan tarafından Carettacı Kadın olarak bilinen Güldane Şahin, iklim değişikliğinden dolayı geciken Caretta Caretta yuvalarının yeniden oluştuğunu ifade etti. Şahin yaptığı açıklamasında, “Ekolojik dengenin bozulması ve iklim değişikliği sebeplerinden dolayı 5 yıl önceye göre geciken Caretta Caretta yuvamız bu gece oluştu. Maalesef ki 5 yıl önce Nisan ayında Caretta Caretta yuvalarımız oluşurken, şu ana baktığımızda ise Mayıs Ayı’nın sonunu buldu. 

‘ÇOĞALAMIYORLAR’

Sadece Caretta Carettalar etkilenmiyor ekolojik dengenin bozulması ve iklim değişikliğinin artmasıyla beraber Kum Zambaklarımız da önceki yıllara göre çabuk kuruyorlar, çoğu kök çiçek açamıyor ya da açtığı çiçekler uzun ömürlü olmuyor ve böylece tohuma dönüşemiyor, tohuma dönüşemeyince de Kum Zambaklarımızın da çoğalamadığını gözlemliyoruz. 

İNSAN FAKTÖRÜ EN BÜYÜK SORUN

Ekolojik denge ve iklim değişikliğinin olumsuzlukları yetmiyormuş gibi insan faktörü de büyük olumsuz etkenler arasındadır. Gerek araçlarla sahile inerek yuvaların ve kum zambakların üzerinden geçilmesi gerekse merak edip yuvaları açıp yumurtaları telef etmeleri… Tüm bunların üzerine bir de Yeşilöz de diğer sahillerdeki otellerin ışıkları gürültüleri, Yeşilöz denizinin içindeki petrol dolum tesisi, tanker gelince gürültüsü ve ışığı, Caretta Carettaların, yumurtlamadan, yuva yapmadan, ürküp geri kaçmalarına neden oluyor. Kum Zambaklarının köklerini söküp zarar vererekten yok ediyoruz...

‘DOĞAMIZ GELECEĞİMİZDİR’

Oysaki Dünya Doğa Koruma Kurulu tarafından hem nesli tehlike altında olan Caretta Carettalar hem de nesli tükenmekte olan kum zambakları koruma altına almıştır. Öncelikle Caretta Carettaların ve Kum Zambaklarının gönüllü koruyucusu olarak, Alanya, Yeşilöz, Demirtaş halkına ve ülkemizde Caretta Carettaların, Kum Zambaklarının yaşam alanları olan yerlerdeki halkımıza, bu bölgelere tatile gelen misafirlerimize sesleniyorum! Lütfen! Caretta Carettalarımızı ve kum zambaklarımızı koruyalım, unutmayalım doğamız, gençlerimizin, çocuklarımızın geleceğidir. 

ZARAR VERMENİN CEZASI ÇOK BÜYÜK

Kum Zambaklarının çiçeklerini koparmanın cezası 80-100.000 Lira arası, kökünden sökmenin, çekmenin cezası ise 160-180.000 liradır. Koruduğunuz için, koruyacağınız için, yürekten teşekkürler. Caretta carettalar kum zambakları sizlere minnettar. Ben ise özellikle yazları gece gündüz sahilde olduğumdan dolayı da herkes bana Carettacı kadın diye sesleniyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2022, 18:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Derya şengün
Derya şengün - 1 ay Önce

Güldane Hanım gibi doğayı seven koruyan gönüllülerimiz olmasa Herşey çok kötü olacak Kendisine minnettarız Hep beraber onlara destek olmalıyız Bu Dünya hepimizin

SIRADAKİ HABER

banner107

banner169