banner129

CESET ADLİ TIP'TA

Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda hükümlüyken hastaneye kaldırılan ve hayatını kaybeden Adem Erdoğan'ın mezarı açıldı. Anne Erdoğan, oğlunun mezardan çıkarılışını göz yaşlarıyla izledi

CESET ADLİ TIP'TA
 Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş’ün ‘Domuz gribi’ne ilişkin açıklamalarının ardından, Alanya’da domuz gribi şüphesiyle öldüğü iddia edilen hükümlü Adem Erdoğan’ın Türkler Mahallesi’nde bulunan mezarı açıldı. Mezarın açılmasına Erdoğan’ın yakınları itiraz ederken, jandarma mezar etrafında güvenlik önlemleri aldı. Adem Erdoğan'ın annesi Ayşe Erdoğan oğlunun mezardan çıkarılışını göz yaşlarıyla izledi.
DÖRT GÜN SONUNDA HAYATINI KAYBETTİ
Alanya'da 2004 yılından beri 'hürriyeti tahdit' suçundan hükümlü bulunan Adem Erdoğan (38), 11 Mart çarşamba gecesi cezaevinin açık bölümünde rahatsızlanarak Alanya Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Kalp krizi geçirdiği tespit edilen Erdoğan, hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Aynı zamanda gribal enfeksiyon da geçirdiği belirlenen Erdoğan, akciğer ve kalp yetmezliği sonucu 4 gün sonra yaşamını yitirdi. Cezaevinin açık bölümünde gribal enfeksiyon geçiren Erdoğan’ın kalp krizi de geçirerek hastaneye kaldırılması hükümlü ve tutuklular arasında 'domuz gribi' paniğine neden olmuştu.  
DOMUZ GRİBİ 11 KİŞİYİ CANINDAN ETTİ
Art arda gelen gribe bağlı ölümlerin ardından Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, konuyla ilgili açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Kurulu uzmanlarıyla düzenlenen toplantıda konuşan Gümüş, domuz gribinin olağan seyrinde ilerlediğini, 65 yaş üstünün özellikle dikkat etmesi gerektiğini ve domuz gribinden 11 hastanın hayatını kaybettiğini belirtti. Eyüp Gümüş'ün yaptığı açıklamadan satırbaşları şöyle:"Vakalarda artış görüyoruz. Bu mevsimsel olarak diğer yıllara benzer bir artış görüyoruz. 2015 yılı itibariyle 317 numune bize gelmiştir. Bunlar içerisinde 170 vakamız domuz gribidir. Bu vakalarda kaybettiğimiz oran da 11 vakadır. 11 domuz gribi vakamız hayatını kaybetmiştir. 2014'te 11, 2015'te 5 olmak üzere toplam şu ana kadar 2014-15 sezonu için konuşuyorum 16 vakayı kaybettik. Antalya, Kocaeli, Çanakkale, Sivas, Mersin bölgemiz içerisinde bulunuyor. Samsun'da da üç vakamızı kaybettik. Bu illerimizle ilgili yerinde değerlendirme de yapılıyor. Bu yıl bir artış salgın var mı, bilim kurulumuz herhangi bir salgın olmadığı konusunda mutabık kalınmıştır." 
HİJYEN ÇOK ÖNEMLİ 
"Grip döneminin devam etmesi sebebiyle nisan sonuna kadar, illerle ilgili çalışmalarımızı paylaşıyoruz. Genelgemizle kamu hastanemize başvuranların gribal vakalarını takip altına alıyoruz. Kamuoyunu şu açıdan bilgilendirmemiz önemli. Risk grubundaki hastalarımızın daha yakın takip açısından ilgili kurumlarla, huzurevleri yaşlı bakım evleri takibi açısından takip edeceğiz hastalarımızı. Beslenme alışkanlığımız ve hijyen çok önemli. El yıkamamız çok önemli. Yine gribe yakalanan vatandaşlarımız bazen ihmal ediyorlar hekime gidişlerini, geçmeyen gribal enfeksiyon diyelim. 
HEKİME GEÇ BAŞVURULMASIN
Vakalarımızın bir kısmı hekime geç ulaşıyor, solunum yetmezliğine kadar giden bir süreci oluşturuyor. Yakalanan hastalarımızı takip altına almak, engel olmak, tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz. Yoğun aşılama periyoduna girmemiz söz konusu değil. Bir ay içinde grip sezonu kapanıyor. Ama tedbirlerimizi artıracağız. 
SIVI DESTEĞİ ŞART
Antiviral ilaç organizasyonu yapılmıştır. Kamu hastanelerimizden hastalara ücretsiz olarak verilecektir. Grip sadece soğuk algınlığı deyip geçmemek gerekiyor. Yakalanan hastalarımızın sıvı desteği, vitamin desteği almaları gerekiyor. H1N1 için konuşuyorum, 2012-2013 yılında 812 pozitif vaka var. 2013-2014 te 17 grip vakası var."

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 07:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107