banner84

'Çıkan haberler yanıltıcı'

Alanya Teleferik fiyatlarıyla ilgili bir medyada çıkan haber üzerine açıklama yapan teleferik firması, açıklamasında fiyatlarla ilgili karşılaştırmanın yanıltıcı ve gerçeği yansıtmadığını ifade etti. 

'Çıkan haberler yanıltıcı'

-Haber Merkezi 
Alanya Teleferik İşletmecilik A.Ş. tarafından yapılan açıklamada, "Son günlerde yerel basında çıkan Alanya Teleferik bilet fiyatlarıyla ilgili haber ve yorumlar hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla görüşlerimizi iletmek istiyoruz. Haberlerde çıkan teleferik ücretleri karşılaştırmasının da yanıltıcı olduğunu düşünmekteyiz. Yatırımın özel sektör tarafından yapılıp, finansman maliyetiyle beraber geri ödenmesi gereken yap-işlet-devret modeliyle yapılan teleferiklerin, devlet tarafından sübvanse edilen teleferiklerden ayırmak gerekmektedir. Ülkemizde yap-işlet-devret modeliyle yapılmış teleferiklerin uzunlukları ve ücret tarifeleri şöyledir:
1-Antalya Olympos Teleferik - 4.3 KM Yabancı 33 Euro, Yerli 85 TL 
2-Bursa Teleferik- 8.9 KM Yabancı 95 TL, Yerli 48 TL
3-Bergama Teleferik- 694 Metre Tam bilet 35 TL, öğrenci 20 TL
4-Alanya Teleferik- 900 Metre Tam bilet 28 TL, acente 17 TL, Alanya'da ikamet edenler 10 TL.
Teleferik işletmeleri tamamen ithal kaynaklı ve ilk yatırımı yüksek işletmelerdir. Toplam yatırımı 9 Milyon Euro'yu aşan ve Euro cinsinden borcu olan Alanya Teleferik, finansal tehlikeye düşmemek ve hizmette aksama yapmamak adına, her tedbirli tüccar gibi maliyet ve fiyatlarını yönetmek zorundadır. Yatırım maliyeti ve borcu Euro olan ve müşterileri de genelde yabancı olan bir işletmenin oteller ve gibi döviz kuruyla paralel bir fiyat uygulaması gayet normaldir. İlk açıldığımız 2017 yılında 4.85 Euro iken, şu anki fiyatlarımız 4.30 Euro'ya denk gelmektedir. Bunun için de yaklaşık 2 TL Alanyaspor'a ve ALTAV'a yapılan katkı da dahildir. Alanyalı hemşehrilerimiz için ise, şehirlerinde bulunan bu güzel tesisten daha kolay faydalanmaları için fiyatlarımız gidiş-dönüş 10 TL olarak düzenlenmiştir" ifadeleri yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107