banner84

Çocuk susmaz, onu anla!

 Tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran İstanbul’daki küçük bir kıza tecavüz olayının yankıları Alanya’da da sürüyor. Küçükçekmece’deki korkunç olayın ardından Alanya’da kadınların avukatı olarak da bilinen Halime Şenli Bilgin, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Çocuk susmaz, onu anla!

Burcu MUTLU
Türkiye’de cinsel istismar ve tecavüz haberlerinin giderek artmaya başlaması ile bir yandan psikologlar ailelere uyarıda bulunurken, bir yandan ise vatandaşlar hadım ve idamı gündeme taşımaya devam ediyor. Son olarak İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde 4 yaşındaki bir çocuğun tecavüze uğraması ile vicdanlar bir kez daha sızladı. Haberlerin yayılmasının ardından her kesimden tepkiler gelirken, 'çocuklar susar, sen susma' etiketleriyle sosyal medyadan yankı uyandırılmaya başladı. Alanya'da da birçok kesimin tepkisini çeken olayla ilgili kadınların avukatı olarak da tanınan avukat Halime Şenli Bilgin, bu tarz olayların sadece olduğunda değil her zaman dile getirilmesi gerektiğini, çocukların bu tarz konularda yalan söyleyemeyeceğini ve birbirimizi her şeyden önce insan olarak görmemiz gerektiğini vurguladı. 


Şenli Bilgin, “Ülkede bir olay oluyor Küçükçekmece’deki gibi, Adana’daki gibi, biz ayağa kalkıyoruz. ‘idam isteriz’ diye bağırıyoruz, bir hafta on gün sonra yeni bir olay olana kadar unutuyoruz. Halbuki bizim burada konuşmamız gereken çocuğa tecavüz eden suçlu değil. Biz suçlu üzerinden tartışıyoruz. ‘ Bütün suçluları assak bitecek iş’ gibi konuşuyoruz. Hayır, böyle değil. Çocuklar istismar edilmeden neler yapabiliriz. İstismarı önleyici neler yapabiliriz? Bununla ilgili devletin çok ciddi politikalar üretmesi lazım.  Tek yönlü değil üstelik bütünlüklü politikalar üretmesi lazım. Bunun içerisinde eğitim, sağlık, hukuk olmalı” diye konuştu.
‘ÇOCUKLARI BİLE CİNSELLİK OLARAK GÖRÜYORUZ’
Şenli Bilgin, toplumun bir aşamaya geldiğini, çocukları bile cinsellik olarak gördüklerini ifade etti. Şenli Bilgin, “Biz önce birbirimizi insan olarak görmüyoruz, kadın, erkek, çocuk ama önce insan. İnsanın hakları olduğunu kabul etmiyoruz. Bunu içselleştirmemiz gerekiyor. Okullardan, medyadan başlayarak bunu hayatın her alanına geçirmemiz gerekiyor. Biz insanız, birbirimize ihtiyacımız var. Önce çocuklara büyüklere, birbirimize saygı duyacağız. Şiddetin her türlüsünü hayatımızdan yok edeceğiz. 
‘İDAMLA BUNU ÇÖZEMEYİZ Kİ’
Tecavüz de bir cinsel şiddettir. Çatışma, çözme, birbirimizle anlaşma, konuşmayı yerleştireceğiz. Bunlar zamanla olacak şeyler. Bir anda olacak şeyler değil. Ama bir yerden başlamak, adım atmak gerekiyor. Yalnızca bir olay olduğunda konuşmayalım bunları, böyle olaylar olmadan da konuşalım, ‘Çocuklarımızı nasıl korumalıyız’ diye fikir üretelim. Mahkemelere çok büyük görev düşüyor bu konuda. Bugün yine ‘idam’ diyorlar, idamla bunu çözemeyiz ki. Bir kere bu çocuğun hayatı bitti, o adamı idam etsen ne olur, etmesen ne olur” dedi. 
‘İNFAZ SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLMELİ’
Avukat Şenli Bilgin, verilen cezalar da bozulduğunu, vurgulayarak, “Geçtiğimiz haftalarda Alanya Postası Gazetesi olarak yaptığınız bir haber de vardı, ’31 yıl ceza alan ilkokul öğretmeni, serbest bırakıldı’ diye. Bu olayları yaşayan çocuklar 7-8 yaşında, cinsellik konusunda yalan söyleyemezler, bilmezler bu konularda yalan söylemeyi. Mahkemelere de çok büyük görevler düşüyor. Verilen cezalar uygulanmalı, suçlu olan cezasını çekmeli. 10 yıl ceza aldıysa 10 yıl yatmalı. İnfaz sistemi değiştirilmeli. Cinsel suçlarda ceza indirimi yapılmamalı, özellikle çocuklara karşı yapılan suçlarda indirim yapılmamalı. Suçlu 15 yıl ceza alıyor. Cezası kesinleşse bile beş yıl yatıp, adli kontrol ve ya açık cezaevi, denetimli serbestlik olarak çıkıyor. Bizim önce bunları konuşmamız gerekiyor. Cezaları da konuşalım ama cezaları arttırmak tek başına hiçbir zaman çözüm değil. Tam tersine şöyle oluyor; Hakim diyor ki, ‘4 yaşında bir çocuğun beyanıyla bir adama 30-40 yıl ceza mı vereyim.’ Cezalar makul olmalı, idam diye bağırmamızın bir anlamı yok. Makul ve adil olmalı, o ceza infaz edilmeli ve o infaz sistemi değişmeli” şeklinde açıklamalarda bulundu. 
‘İSTİSMARA SESSİZ KALMAYIN, SAKLAMAYIN’
Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi Sorumlusu ve Psikolog ve Alanya Postası Gazetesi köşe yazarı Esra Yemez, "Ne yazık ki bizler biliyoruz ki, cinsel istismar ve tecavüz ülkemizde ve dünyada kanayan bir yaradır. Çocuklarımızı, gençlerimizi, insanlığı bu yaradan kurtarmak adına herkese seslenmeliyiz.  İstismara sessiz kalmayın, saklamayın, ele güne nasıl çıkarım bakış açısıyla suçsuz kişinin dünyasını karartmayın. Tüm bunları yapmayın ki azalsın mağduriyetler, kapansın yaralar, şifa bulsun incinen ruhlar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107