banner84

Coronayı ne kadar biliyoruz?

Corona virüsünün Türkiye’de tespit edilmesinden sonra vakaların sayısı da artmaya başladı. Peki alınacak önlemleri ve korona virüsün belirtilerini vatandaş biliyormu? Alanya Posta Medya bu konuyla ilgili vatandaşa mikrofon uzattı.

Coronayı ne kadar biliyoruz?

-Alkın BİRİCİK

Corona virüsünün Türkiye’de tespit edilmesinin ardından vaka sayılarıda artmaya başladı. Alanya Posta TV de virüs için ne gibi önlemlerin alınması gerektiğini ve belirtilerinin neler olduğunu vatandaşlara sordu. Sorulan soruların ardından mikrofona konuşan 5 kişinin 5'ininde, corona virüsü için alınması gereken önlemleri ve belirtileri bildiği kaydedildi.
'ELLERİMİZİ YIKAMALIYIZ'
Virüsün önlemerini ve belirtilerini bildiğini söyleyen Ayhan Uğuz, "Ellerimizi bol  suyla yıkamak gerekiyor, dezenfekte etmek, elimizi yüzümüze fazla değidirmemek gibi şeyler. Koronavirüsü’nün belirtileri yüksek ateş, boğaz da ağrı, öksürük gibi belirtiler. Virüsün akciğerlere kadar indiği de söyleniyor”
 dedi.
'YETKİLİLERİN SÖYLEDİKLERİNİ UYGULUYORUZ'
'Televizyonların verdiği bilgiler doğrultusunda bir bilgiye sahibim' diye konuşan İlhan Yıldırım, "Vallahi bildiğimiz kadarıyla duyduklarımızdan uzmanların söylediklerinden hükümetin devletimizin söylediklerinden bir şeyler biliyoruz. Yani ellerimizi sık sık yıkamamız gerek, insanlarla tokalaşılmaması öpüşülmemesi sarılınmaması gerekiyor. 1 metre mesafe olması, kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiği. Yani yetkililerin söylediklerini uygulamaya çalışıyoruz. Belirtileri ise ateşlenme, kuru öksürük, halsizlik bu tür şeyler yani. Ben sanıyorum ki halkımızın hepsi bunları biliyor” dedi.
'ELİMİZİ SABUNLA YIKAMALIYIZ'
Yapılan açıklaramalara uyulması gerektiğini söyleyen Hüseyin Şahinkaya, "Devlet, Sağlık Bakanı bunlar açıklama yapıyor ve yapılan açıklamalara uymak gerekiyor. Yani kolonya belirli temizlik ürünlerini gibi ürünler kullanmamız lazım. Sıcak suda elini sabunla yıkamak lazım. Sonuçta temizlik temizliktir” dedi.
'SELAMLAŞIRKEN DİKKAT ETMELİYİZ'
Her tarafta okuduğumuz kadar biliyoruz diyen Arif Çetin bildiklerini anlattı. Çetin, "Her tarafta okuduğumuz gibi dikkat ederiz. Bunlar elimizi yıkamanız gerektiği yani temizlik nasıl olması gerekiyorsa o şekilde. Kolonya sıkarak, selamlaşırken dikkat etmemiz gerekir”
 dedi.
'DEZENFEKTAN KULLANMALIYIZ'
Haberleri izliyorum ve takip ediyorum diyen Ferhat Çağlar, "Elimizi yıkamak, temiz olmak, ve dezenfektan ürünlerini kullanmak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 23:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107