banner129

DEĞERİ 52 MİLYON TL

* Kaymakam Tanrıseven açıkladı: Üzerinde bir otel bulunan 15.5 dönüm araziyi KOTİTAŞ'a 8 milyon TL'ye satmak için Kaymakam Özdemir, protokol imzalamış. Bilirkişi raporuna göre bu otel ve arsanın değeri ise o günkü rakama göre, 52 milyon TL. Bu 8 milyon TL'nin de 3 milyon TL'sini o dönemki mütevelli heyeti, KOTİTAŞ'tan tahsil etmiş. * VAKFIN bazı kiracılarda 1 milyon 600 bin TL alacağı var. Bu alacakların 230 bin TL'sini de tahsil ettik. Geri kalanı da tahsil etmek için tebliğat gönderdik. Çünkü benim anlayışımda vakfın parası beytül maldır, onun kuruşuna da dokundurtmayız. Alacağımızın takipçisiyiz ve vakfın kimsede parası kalmaz

DEĞERİ 52 MİLYON TL
ALANYA Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven Öğretmenevi'nde basın mensupları ile kahvaltıda buluştu. Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gaye Coşkun, Rıza Yanık, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Gürses ve muhabirlerin katıldığı toplantıda Kaymakam Tanrıseven, Alanya ve Türkiye'de gündeme oturan Hamdullah Emin Paşa Vakfı'nda yaşananları kamuoyuna açıkladı.  

MÜFETTİŞİ ÖZDEMİR İSTEMİŞ
'HAMDULLAH Emin Paşa Vakfı, ilçemizin en önemli vakfı konumundadır' diyen Kaymakam TANRISEVEN, "Vakfımız Başkanlığını yapan İzmir'e tayini çıkan Kaymakamımız Erhan Özdemir Bey'in 4 Ağustos 2014 tarihinde Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden müfettiş talebi olmuştur. Bu müfetiş talebi doğrultusunda Vakıflar Genel Müdürlüğü, 1 Eylül 2014 tarihinde Hamdullah Emin Paşa Vakfı'nı denetlemek üzere bir başmüfettiş görevlendirmiştir. Sayın Özdemir, vakfın 2010 ve 2014 döneminin denetim talep etmiştir, ancak gelen başmüfettiş önceki dönemlere de denetleme kapsamına alarak, 2005 ve 2014 yıllarını kapsayan dönemin şuanda denetim altına almış bulunmaktadır. Vakfın ben hariç son 14 yıldır ben hariç, başkan ve Mütevelli Heyeti bu kapsam altındadır. Benim önceden bir imzam olmadığından ben bu denetimin dışındayım. Vakıf Başmüfettişi, gördüğü bir takım aksaklıklar ile ilgili söz konusu iki kaymakamı, iki belediye başkanı ve mütevelli heyeti hakkında kendilerine yazı yazmış ve bazı hususlarda bilgilerine başvurmuştur. Bu denetim devam etmektedir. Ben burada iki konuda medyayı aydınlatmak istiyorum. Birincisi 1 milyon 600 bin TL'lik bir açık gibi haberler çıktı. Burada vakfın 2005 ve 2014 yıllarında bir çok malvarlığı var ve bunları kiraya vermiş. Ancak bunların kiraları toplanmamış. Kiraları toplanmayınca da müfettiş tarafından yapılan hesap, 1 milyon 600 bin TL'lik vakfın kiralarının toplanmadığı şeklindedir. Bununla ilgili istenilen savunmalar bunlardan birisidir" dedi. 

"15 YIL SONRA OTELLER VAKFA GEÇECEK"
DÖNEMİN Kaymakamı Erhan Özdemir ile KOTİTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Atlı arasında, üzerinde bir otel bulunan 15 bin 500 metrekarelik arazinin satışıyla ilgili iddialara da açıklık getiren Kaymakam Tanrıseven, "1987 yılında 42 yıllığına 2029 yılına kadar KOTİTAŞ Şirketine yap-işlet-devret modeliyle iki tane otel yapımı için izin verilmiştir. Ve bu nedenle Kemal Bay ve Paşabay Otelleri de yapılmıştır. Ancak 3 Mart 2011 tarihinde 6114 Sayılı Kanunu ile Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi kurulunca çeşitli gelir arayışlara gidilmiştir. Ve bu çerçevede de benden önceki Kaymakamımız, 2 Ekim 2013 tarihinde bir protokol kendileri ve aynı zamanda Belediye Başkanı ile birlikte imzalayarak, Kemal Bay Oteli'nin devri, normalde 2029 yılında yani 15 yıl sonra her iki otelde vakfa geçecek. Bu otelin devri, ama diğer otelinin Paşabay otelin arazilerinin de Hamdullah Emin Paşa Vakfı'na geçmesiyle ilgili bir protokol imzalamışlardır. 

"OTELİN DEĞERİ 20 MİLYON EURO"
TANRISEVEN, "Bu imzalanan protokole göre, Kemal Bay otel ve 15 bin 500 metrekarelik arazi KOTİTAŞ Şirketi'ne devredilmektedir. KOTİTAŞ Şirketi de bunun için 8 milyon TL'yi vakfa ödemeyi tahaddüd etmiştir. Bu devrin tamamlanması için bunun Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından onaylanması gerekiyor. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne de bu konuda benden önceki vakıf başkanı başvurarak, onay için mahkemeye başvurmuştur. Mahkeme tarafından 5 kişilik uzman bilirkişi görevlendirilmiştir. Bilirkişi raporunda, bu otelinin 20 milyon Euro, yani o dönemde yaklaşık olarak 53 milyon TL'ye tekabül ettiği yazılmıştır. Bilirkişilerin çekinceleri var, bu konuda tereddütleri var, bununla ilgili bu bilirkişi raporuna istinaden, önceki vakıf başkanı bilirkişi raporuna itirazını avukat vasıtasıyla yapmıştır. Hukuki süreç devam etmektedir. Bu konuda daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Yalnız bu 20 milyon Euro da sizleri yanıltmasın. 20 milyon Euro yaklaşık otelin değeridir, 8 milyon TL vakfa verilecek. bu arada vakıfa Vakıf ta yer arazileri ve Paşabay Oteli'ni verecektir. Mahkeme henüz karar vermemiştir, mahkemenin kararına da saygılıyız. Bilirkişi raporunda ciddi tereddütlerde var" dedi.  

"VAKFIN KURUŞUNA DOKUNDURTMAM"
MÜFETTİŞ raporunda vakfın 1 milyon 600 bin TL zarar ettiği yönündeki bazı iddialara da açıklık getiren Kaymakam Tanrıseven, "Bu toplanmayan kira gelirleri ve bir takım diğer gelirler, müfettiş tarafından vakfın iki başkanı ve mütevelli heyetine yöneltilmiştir. Burada bizim yaptığımız şudur, müfettişin raporu gelmemesine rağmen, ilk raporuna istinaden 1 milyon 600 bin TL'lik alacağımız bulunan tüm şahıslara avukat vasıtasıyla ihtarname çektirdim. İhtirnamenin sonuçlarını bekliyoruz. 1 milyon 600 bin TL'den yaklaşık 230 bin TL'lik alacağımızı tahsil ettik. Ancak diğerleri ödemedi, onlarla ilgili tahkitleri yapacağım. Şundan Alanya kamuoyunun müsterif olmasını istiyorum. Vakfın parasını değil, kuruşunu yedirmem. Burada vakfın alacaklarının takipçisiyiz. Vakfı en iyi şekilde yönetmeye var gücümüzle çalışacağız. Çünkü benim anlayışımda vakfın parası beytül maldır, onun kuruşuna da dokundurtmayız. Alacağımızın takipçisiyiz, hukuki süreçlerin de takipçisiyiz. Ve bu çerçevede de vakfımızı iyi bir şekilde yönetmeye, gelirlerini toplamaya, Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi'ni finanse etmeye, buradaki Yüksek Öğretim ve ortaöğrenim öğrencilerine de desteklemeye kararlıyız. Ve bu çerçevedre süreçleri de takip ediyoruz. Vakfınr parasını da kimsede bırakmayacağız. Müfettişin vakıf başkanlığı yapan ve mütevelli heyetindekilere ödemelere ilişkin soruları vardır. Onların verdiği yanıtları da topladık. Biz de bu çalışmaları yürüteceğiz" diye konuştu. 
Kaymakam Tanrıseven, üzerinde bir otel bulunan 15 bin 500 metrekarelik arsanın satışı karşılığında dönemin Kaymakamı Erhan Özdemir ve Mütevelli Heyeti'nin KOTİTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Atlı'dan3 milyon TL aldığını belirterek, "Üniversitenin başlaması gibi şeyler için bu para alınmıştır. Şuan itibariyle satış onaylanırsa, vakfın şirketten 5 milyon TL alacağı kalacaktır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2014, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107