banner129

Değirmenci'den kira çağrısı

Alanya Pansiyoncular, Otelciler, Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, ”2015 turizm sezonunu kayıp ettik. 2016 turizm sezonu nasıl kurtarırız. Bunu çalışmalarına bir önce başlamalıyız” dedi.

Değirmenci'den kira çağrısı

Alanya Pansiyoncular, Otelciler, Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, ”2015 turizm sezonunu kayıp ettik. 2016 turizm sezonu nasıl kurtarırız. Bunu çalışmalarına bir önce başlamalıyız” dedi.


2015 turizm sezonun hem Alanya hem de Türkiye açısında kayıp bir sezon oldu. Bu yılki sezonun kötü geçeceği ise geçen yıldan belli olmamasına rağmen yeterli önlemin alınmaması turizmci ve esnafı kara kara düşündürmeye başladı. Yerel bazda yapılan çalışmalar ne kadar iyi niyetli bir çalışma olsa da, Turizm Bakanlığı’nın bu sezon da pasif kalması yani yeteri kadar önlem alamaması 2015 turizm sezonun kayıp geçmesine neden oldu. Alanya Pansiyoncular, Otelciler, Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, 2015 turizm sezonu değerlendirerek, bu kayıpların gelecek yılda yaşanmaması için biran önce çalışmalara başlanması gerektiğini ifade etti. Ayrıca Demirci kötü giden sezondan dolayı mülk sahiplerini, kiraları iyileştirme konusunda bir çağrıda bulundu.


‘RUSYA’DAKİ KRİZ BİZİ ETKİLEDİ’


Bu seneki turizm sezonun kötü gidişatını birçok sebebe bağlayan Başkan Değirmenci,” Bu sezonun kötü geçeceği geçtiğimiz sezon sonundan beri belliydi. Bu konuyla ilgili biz oda olarak belli çalışmaların içerisinde olduk. En azından biz yerel bazda buradaki turizm örgütleri, ALTİD, TURSAB, ALTAV gibi birçok kuruluşla beraber bir araya gelerek 2015 yılı turizm sezonunu nasıl kurtarabiliriz diye belli bir çalışma yürüttük. Bu çalışmalar neticesinde de bu sezonun kötü gideceği en görülerek Turizm Bakanlığı sezon başında uçaklara 6 bin dolar yakıt desteği vererek bunu çözme yoluna gitmişti. Ancak daha sonra yakıt desteği tekrar kesildi. Şimdi tekrardan Eylül ayında yakıt desteğinin devam edeceği yönünde bir açıklama yapıldı. Ancak biz geçtiğimiz sezon her hâlükârda 2014 turizm sezonun sezonun sonunda 2015’i kayıp etmiştik. Rusya’daki kriz bizi bu sene çok etkiledi. O yüzden bu senede bizim esnafımız açısından hiç verimli olmayan bir sezon geçti. İçerde ve dışarda yaşadığımız olaylar, Turizm Bakanlığı gelişen olaylara karşı hızlı davranamaması, hükümetin kurulamaması, 7 Haziran yapılan seçimlerin ardından kurulamayan hükümetle birlikte, yeniden seçim kararı alınması, Turizm Bakanlığı’nın bu kötü gidişatta aktif rol almasını engellemiştir” dedi. 


‘BAKANLIĞIN ACİL EYLEM PLANI YOK’


Bakanlığın içerisinde iyi niyetli olarak çalışanlar olsa da, bakanlığın bir eylem planının olmadığını belirten Değirmenci,” Maalesef ülkemizde Turizm Bakanlığı bu konuyu çok ciddi bir şekilde düşünmemektedir. Çünkü Turizm Bakanlığı’nın acil eylem planlarının olmadığını düşünüyorum. Bakanlığın içerisinde iyi niyetli çalışan arkadaşlarımızın olmasına rağmen bakanlığın bir A, B, C planlarının olmadığını düşünüyorum. Turizm sektöründe bazı konularda çok hızlı ve ivedi bir şekilde hızlı hareket edip çözüm bulmamız gerekiyor. Maalesef biz bu sene bakanlık olarak hantal kaldık ama bizim yerel bazda yaptıklarımız bizi belli bir yere kadar götürür. Bununda çalışmalarını yine kaymakamlıkta yapmış olduğumuz toplantılarda değerlendirmelerini yaptık.


‘2016’YI TELAFİ EDELİM’


Bakanlığın gerekli çalışmaları yapacağına inandığını ifade eden Değirmenci,” Artık 2016 turizm sezonu ile ilgilide bu andan itibaren çalışma yapmak durumundayız. İnşallah yeni bakanımız ve bakanlığımızla beraber turizmin mastır ve stratejik planı hazırlanarak, hızlı davranılarak 2015’teki kayıplarımızı da 2016 sezonunda telafi etmeye çalışırız” ifadelerini kullandı.


 ‘ESNAFLARA KİRA YARDIMI İSTEDİ’


Kiralar konusunda mülk sahiplerine seslenen Değirmenci,” Sezonda esnafın yaşadığı zorluklar sebebiyle de bir şunları söylemek istiyorum. Esnaflarımızın bizden isteği, mülk sahiplerinin esnafa gerekli desteği vermelerini istiyoruz. Çünkü dolar ve Euro’daki artış dükkan kiralarını Euro ve dolarla kiralayan işletmelerimize çok büyük zarar veriyor. Bu insanlar gerçekten bu sene kiralarını çıkartamadılar. Bu konuyla ilgilide dükkan sahiplerini, kira ödemeleri konusunda kolaylık sağlamaya davet ediyorum.  Bu kötü giden sezondaki sıkıntıları giderme adına da esnafa destek olmalarını bekliyoruz. Mülk sahiplerinin kiralarda iyileştirme yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta bu insanlar yine gelecek yılda sizinle çalışacaklar” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2015, 20:51
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107