banner129

Demirtaş patlatıldı

Alanya’nın Demirtaş Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar mahalle sınırları içinde faaliyet gösteren hazır beton tesisinden şikayetçi. Yerleşim alanlarını işgal etmesiyle birlikte doğaya zarar vermesinden dolayı rahatsız olan mahalleli sıkıntılarını Alanya Posta Medya’ya anlattı.

Demirtaş patlatıldı

Demirtaş Mahallesi'nde bulunan hazır beton tesisinin, yerleşim yerlerine yakın olması mahalleliyi isyan ettirdi. Hazır beton tesisinin yapmış olduğu faaliyetlerde kullanılan patlayıcı maddeler vatandaşların binalarında çatlaklara sebep olurken, mahalleli günlerdir korku dolu anlar yaşıyor.
PATLAMALAR EĞİTİME KET VURUYOR
Ayrıca, beton tesisinin çevresinde bulunan zirai alanlar da zarar görürken, çevrede bulunan evlerde uzaktan eğitim gören öğrenciler ile yüz yüze okullarda eğitim gören öğrencilerde eğitim yapılamıyor.
TARIMDA VERİMLİLİK AZALIYOR
Tarım ve hayvancılıkla uğraşan mahalleli ise yapılan madencilik faaliyetleri nedeniyle tarım alanlarından yeterince verim alamamaktan yakındı. 
HAYVANLAR VE VATANDAŞLAR ZARAR GÖRÜYOR
Yapılan faaliyet sırasında kullanılan kimyasal atıklar ise hayvanlara ve çevrede yaşayan vatandaşların sağlığına zarar veriyor. Beton tesisinin yerleşim yerlerine gerekenden daha yakın olmasından şikayet eden vatandaşlar, gerekli makamların gerekli işlemleri gerçekleştirmelerini istiyor. 
'HER SABAH KORKUYLA UYANIYORUZ'
Beton tesisinde kullanılan patlayıcılar sebebiyle evinde çatlaklar oluşan Merve Demir, “Çok rahatsız edici bir durum var. Artık insanlara korku ve zarar vermeye başladı. Sık sık artmaya başladı. İlk başlarda ayda bir iki defa olmasına rağmen şimdi bir ayda 6 defa oluyor. Evimize zarar veriyor, psikolojik anlamda da rahatsızlık veriyor. Çünkü her defasında deprem oluyor korkusuyla mahalle olarak dışarıya çıkıyoruz. Orada inşaatın olduğunu gördüğümüzde anca içimiz rahat ediyor, yoksa deprem oluyor korkusuyla her defasında çok kötü oluyoruz. Evde çatlaklar mevcut oldu ve alçı falan düşmeye başladı. Evin başımıza yıkılmasına az kaldı. Bir ayda 6 defa olması da işin boyutunun çok riskli bir yerlere gittiğini belirtiyor. Biz çok korkuyoruz artık bir el atılmasını istiyoruz desteklerinizi bekliyoruz” diye konuştu.
'PATLAMADA DOLAP KAPAKLARI AÇILIP KAPANDI'
Patlayıcıların şiddetinin her geçen gün arttığını ifade eden Semiha Demir ise, “Uyurken gümbürtü ile uyanıyoruz. Dolapların kapağı açılıp kapanıyor, gidip geliyor. Çığlık atarak kızlara terasa çıkın diyorum çünkü deprem oluyor zannediyorum. Aşağıdan kiracılarda bağırınca baktık toz duman oluyor  her yer ve çok korkuyoruz. Terasta otururken duyuyoruz ve maalesef dozajını yükseltiyorlar her geçen gün. Mutlaka sert zemine varıp daha da yükselttiler önceden bu kadar değildi.” açıklamasında bulundu.
'ÖĞRENCİSİNDEN VE ÇİFTÇİSİNE HER KESİME ZARAR VERİYOR'
Tesisin yerleşim alanında çok yakın olduğunu ifade eden Demirtaş Muhtarı Mustafa Doğru da, “Burada bir doğa katliamı gerçekleşmekte. Arka tarafta Aykut beton diye bir firma var. Okullar arasında belli mesafesi olması lazım.  Bunda bir sıkıntı var. Buna izin verilmemesi lazım. Yerleşim yerlerine çok yakın. Tarım alanlarını da görüyorsunuz buralardaki evler aşağı taraftaki evler, sıkıntı yaşıyor toz toprak içinde kalıyorlar. Balkonlara çamaşırlarını seremiyorlar. Hatta buranın arka tarafında bir mahalle var. Mahalle ile iç içeler iç içe olmalarına rağmen burada kimseyi tanımaz hak tanımaz hukuk tanımaz bir şekilde devam ediyorlar. Buna bir son verilmesi lazım bir çözüm bulunması gerekiyor yetkililerden acil yardım bekliyorum. Daha önce ruhsat almışlar. O ruhsata istinaden şimdi çalışmaya devam ediyorlar. Attıkları dinamitle çok şiddetli sarsıntı oluyor. O patlamayı Demirtaş Mahallesi'nde duymayan kalmadı” dedi.
'PATLAMAYLA DUVARLAR ÇATLADI'
Oturduğu evin tesise çok yakın olmasından dolayı patlamalarda kendisinin bile sallandığını söyleyen Cemal Çelik, “Makinalardan çıkan tozlar hep evlerin üzerine ve tarlaya geliyor. Yolu suluyorlar fakat bu sefer çamur ana yolu batırıyor. Patlama ile çok büyük sarsıntı oluyor. Çatlamalar meydana geliyor” ifadelerini kullandı. -Alkın BİRİCİK

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107