banner84

Dengesizlik kriz getirdi

Alanya'da kiralık konut fiyatlarında, arz ve talepte yaşanan dengesizlik ile yabancıya dönük konutların yapımı sonucu artış yaşanıyor. Sektör temsilcileri, yerliye yönelik ürünler üretilip, devlet tarafından iyi bir denetleme yapılması gerektiğini söyledi.

Dengesizlik kriz getirdi

(Özlem KAYGUSUZ)- Alanya’da kiralık daire fiyatları dudak uçuklatmaya devam ediyor. Fiyatlarda yaşanan büyük artış devam ederse, vatandaşları kiraların pik üzerine pik yapması korkusu sardı.  Sektör temsilcileri ise Alanya Posta Medya’ya yaptıkları açıklama ile soruna acilen bir düzenleme ve denetleme getirilmesi gerektiğini dile getirdi.
‘İYİ DENETLEYELİM’
Emlak Profesyonelleri Derneği (The Turkish Property Professionals-TTPP) Başkanı Dr. Yakup Uslu konu hakkında yaptığı değerlendirmede, “Alanya ve tüm Türkiye'de konut kiraların da maalesef aşırı artış oldu. Döviz kuru oynaklığı, yüksek enflasyon, dolaysıyla inşaat maliyetlerin artmasıyla birlikte konut fiyatları ve konut kiraları da arttı. Bunlara ilaveten savaşın etkisiyle ülkemize gelen yabancıların tercih sebebi Alanya olunca, Alanya'da kiralanacak daire bulunamaz hale geldi. İnşaatçılarımız talebe göre üretim yaptığı için, yerlilerin kullanabileceği tarz da daire az üretildiğinden, kiralanabilir ve satın alınabilir konut açığı ortaya çıktı. Diğer taraftan konutlarda turizm amaçlı yabancılar da tercih edildiği için fiyatlar artıyor. Arz talep dengesi ya da dengesizliği. Çözüm olarak, yerlilere yönelik ürünler üretilebilir. Toplu konut projeleri geliştirilebilir. Kısa vadede çözümden ziyade, orta ve uzun vadede kalıcı çözüm üretmeliyiz. Konuyla bağlantılı olarak, burada yapılan kiralamalar iyi denetlensin. Herkes vergisini lütfen ödesin. İyi takip edelim. Yabancılar kendi başlarına, kayıtsız, küreksiz, hava alanı transfer, ev temizliği, ev kiralama yapıyor. En hızlı çözüm, inşaat ruhsatı verirken bazı alanlarda daha büyük ölçüde daireler yapılması istenebilir. Konut kiralama, turizmin bir parçasıdır günümüzde.. Özelleşen tatil isteklerinde, villa ya da daire kiralamaları yapılıyor. Sadece iyi denetleyelim” ifadelerine yer verdi.
MÜŞTERİLER GERİ DÖNÜYOR
Kiralık konut fiyatlarında giderek artış yaşanmasının bir krize dönüşeceğini aktaran Alanya Postası Gazetesi köşe yazarı ve emlak danışmanı Ali Özsoy, “ Zaten şu anda sıkıntı yaşanıyor. Daire bulmak güç. Daire bulamadığımız için gelen müşterileri geri gönderiyoruz. Olan daireler de zaten çok yüksek meblağlarda gidiyor. Turizm sezonu başlayınca, turizmde çalışan insanlar buraya gelecekler. Bir kısmına lojman lazım olacak, bir kısmına aile konutu lazım olacak. Arz- talep dengesinden dolayı fiyatlar daha da yükselecek. Çünkü, kiralara yönelik ne devlet ne belediye tarafından ne de STK’ lar tarafından hiçbir çalışma yapılmadı. Yapılmadığı için sorun kartopu misali devam ediyor. Bundan dolayı pik yaşanacak” dedi.
KISA VADEDE ÇÖZÜMSÜZ GÖRÜNÜYOR
Kısa vadede yapılacak çalışmalar hakkında konuşan Özsoy, “ Komik bile gelebilir ama boş yerlere prefabrik çalışmalar yapılabilir. Öğrencilerden boşalacak olan öğrenci yurtları üzerine çalışılabilir desek o da zaten Eylül ayını bulacak. Yakın dönemde bir çözüm yok. Bununla ilgili bir çalışma yapılmasında fayda var. Konunun uzmanları ile birlikte toplanılıp bir çalışma yapılmalı. O yönde bir atak yok” dedi.
ÖNERGE REDDEDİLDİ
Özsoy, “Geçtiğimiz günlerde  CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın, son dönemde konut kiralarında yaşanan fahiş artışların sınırlandırılması önerisi AKP ve MHP oyları ile reddedilmişti” dedi. Önergede ise “Ülkemizdeki konut kiralarında son yıllarda yaşanan artışların nedenlerinin belirlenmesi ve yaşanan kira artışlarına yönelik alınabilecek önlemlerin ve politikaların tespit edilmesi amacıyla Anayasanın 98'inci ve içtüzüğün 104'uncu ve 105 inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini arz ve teklif ederiz” ifadeleri yer almaktaydı
‘TÜRK’ÜN EV ALMA ŞANSI KALMADI’
Gayrimenkul danışmanı Durmuş Özgen sorunun krize dönüştüren asıl sebebin konut fiyatlarındaki artış olduğunu söyleyerek, “ Artışların sebebi tamamı ile yabancıya satış değil, girdi maliyetlerindeki uçurum. Geçen yıl demir 8 liraydı. Şimdi ise 17 lira olmuş. Çimentonun torbası 30 liraydı 75 liraya yükseldi. Ortalama seramik 95 liraydı, şu anda 400 lira. Beton 330 liraydı, 850 ile bin 300 lira arasında oynuyor. Bunların hepsini bir araya koyduğunuz zaman maliyetler inanılmaz ve hala da öngörüsüz. Dolayısı ile insanlar satabilecekleri konutlar yapıyor. Son yıllarda da maalesef yabancıya yönelik konut yapımı çok fazla arttı. Bir Türk vatandaşının bugün Türk lirası olarak hangi maaşı kazanırsa kazansın bir ev alma şansı kalmadı. Banka faizleri uçmuş gidiyor. Dolayısı ile müteahhit kesim de mecburen yabancıya satacakları küçük metrekareli konutlar yapıyorlar. Son dönemlerde yerlinin oturacağı konutlar yapılmıyor” dedi.
Öngörüsüz bir devlet yönetimi olduğunu kaydeden Özgen, “ Öngörüsüz bir devlet yönetimi olduğu zaman başımıza bu gelecek. Bu sorun sadece Alanya’da değil, tüm Türkiye’de . Turizm sezonu gelince bu insanlar nereye konacak maalesef bilemiyorum. Belki otelciler bu sorunu çözer ama ben yeni evlenecek çocukları düşünüyorum. Onlar nasıl ev bulacaklar, nasıl kira ödeyecekler? Bunları düşünen yok.” Dedi.
KİRACILARIN ÜZERİNE GİDİLİYOR
Son zamanlarda Alanya’da “ Oğlum, kızım gelecek” bahanesi ile kiracıları çıkartmaya çalışanlar olduğunu duyduğunu aktaran Özgen, “Oğlum, kızım gelecek. Evi boşalt  gibi ahlaksızca kiracıların üzerine gidenleri de duyuyorum. Dolayısı ile burada da yine devlet devletliğini göstermeli. Bu işe acilen bir neşter vurulmalı. Yerliye dönük konutların yapı bir an önce teşvik edilmeli”  sözlerine yer verdi.
’SORUNUN TEK SUÇLUSU MALİYETLER’
“Bazen sap ile samanı karıştırıyoruz diyen Özgen, “ Birkaç arkadaşımız konutların yabancıya satışı yasaklansın diye beyanda bulunmuş. Zaten kanun olarak il merkezli yüzde 7’yi geçemez diye bir hüküm var. Yani Yüzde 7’yi geçtiği zaman otomatikmen kendisi yasaklanacak. Şu anda Alanya’da belki 20 bin konut proje olarak satıldı. Yabancılar bunların paralarını ödemeye başladı. Bir de müteahhit kesim şu an can çekişiyor girdi fiyatlarından dolayı. Bunun üzerine bir de satılamaz ibaresi getirip tapuların devrinin önü kapanırsa ekonomik buhran çıkar. İnsanlar bir şeyler söylerken biraz daha makro düzeyden baksalar bu sorunların çözümü çok kolay. Sorunun tek suçlusu maliyetlerdir. Bunu da yaratan kontrolsüz ekonomidir. “ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169