banner84

Dere katliamına son verin

Dere yataklarına yapılan doğal olmayan müdahaleler, doğal yaşamı büyük oranda bozarken, felaketleri de beraberinde getiriyor. Derelerin uygun olmayan kapatılış şekilleri sebebiyle taşkınların boyutu ağırlaşıyor. Alanya'da da Ilgıncı Dere yatağı doğal olmayan yollarla kapatılıp, adeta bile bile lades deniliyor

Dere katliamına son verin

Giresun’da etkili olan sağanak yağışın ardından derelerin taşmasıyla birlikte birçok ev sular altında kalmış, çarpık kentleşme ve dere yataklarındaki imar uygulamaları sel felaketine davetiye çıkartmıştı. Bu olay dere yataklarını imara açmanın, çarpık ve plansız yapılaşmanın acı sonuçlarını ortaya koymuşken Alanya’nın Uğrak Mahallesi’nde bulunan Ilgıncı Dere yatağına yapılan müdahale de bu durumun son örneği.
KENDİ ARSAM DEDİ TOPRAK DÖKTÜ
1980’lerde bölgede yapılan kadastro çalışması sırasındaki teknik hatalar Uğrak’ta dere yataklarının kaybolmasına neden olmuştu. D-400 karayolu kenarında bulunan Ilgıncı Deresi de bu hataların kurbanı. Bölgede bir taraftan derelerin kurtarılması mücadelesi sürerken, bir taraftandan da dere katliamı sürüyor. Ilgıncı Deresi’ne komşu arsası bulunan bir vatandaş tarafından, dere yatağına ‘kendi arsam’ diyerek toprak döküldü. Dökülen toprağın İmamlı Mahallesi’ne Karayolları tarafından yapılan yol genişletme çalışmasında ortaya çıkan fazla toprak olduğu öğrenildi.
HAZİNE ARAZİSİ DOLDURULUYOR
Ayrıca çalışmalar sırasında en dikkat çeken nokta ise, yola sınır olan hazine arazisinin doldurulması oldu. Böylece dere yatağı sınırı da doldurulmuş oldu. 
KİMSE DURUMU FARKETMİYOR
Dolgu işleminin uygulandığı Uğrak Mahallesi’ndeki Ilgıncı Deresi'ne yapılan müdahaleye resmi kurumlar başta olmak üzere korumakla görevli DSİ de müdahale etmedi.
GEÇEN SENE TAŞKIN YAŞANMIŞTI
Dere yataklarının doldurulması, su baskılarına neden olurken, etrafta bulunan seraları, vatandaşları ve şehrin güvenliğini de tehlikeye atıyor. Geçen sene dere yatağı açık olduğu halde taşkın yaşanmıştı. Buna rağmen dere yatağının üstüne toprakla dolgu işlemi yapılarak kapatılıyor. 
SERALAR ZARAR GÖRMÜŞTÜ
Geçen sene Ilgıncı deresinde yaşanan taşkında ise civarda bulunan vatandaşların seraları ciddi oranda zarar görmüştü. -Alkın BİRİCİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107