banner84

Deveciler fazla oldu

Alanya Belediye Zabıta Müdürü canlı yayında sokaklarda deve dolaşma döneminin 2020 turizm sezonunda sona ereceğini söyledi. 

Deveciler fazla oldu

-Haber Merkezi
Alanya Posta Tv’de Haberin Manşeti programında konuşan Alanya Belediyesi Zabıta Müdürü Hasan Akın “85 desibelin üzerinde yapılan müzik yayınları asla müzik değildir. Tamamen insan sağlığına zarardır. Benim zabıta bünyesinde çalışan 2 tane çevre mühendisim var. 25 tane gürültü ve müzikle ilgili ölçüm yapmaya yetkili personelim var, hepsi belgeli. Zaten ilgili odalardan bununla ilgili belgeler alıyoruz, şahsım da dahil gittik, bu belgeyi aldık. Biz ölçümler yaparız. Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapabiliriz. Bu konuda ısrarcı olanlara da asla taviz vermeyiz. Bunlara genelde para cezası uyguluyoruz. Ölçüm yapıp desibeli yüksek çıkan yerlerde birinci defada 36 bin 95 lira, ikinci defada bunun yüz de 50 artırımı, üçüncü defada ise yüzde 100 artırımı yapılıyor ve ruhsat iptaline gidiliyor. Bu cezayı yazdığımız yerler de var. Müzikte, fabrikada, başka yerlerde farklı olur yaptırımlar. Mesela bir otelin soğutma motorunun sesi yüksek çıkıyor, onların rakamları farklı. Onların da bir desibeli var. Gürültü sadece müzik ile ilgili değil. Atıyorum bir binada binanın altında hızar makinesi çalıştırılıyor, vatandaş şikayetçi biz onun da ölçümünü yaparız. Klima motorları da aynı şekilde. Bunun limiti de şu, çalışırken 60 desibel çıktı kapattık 50 desibel çıktı. Aradaki desibel farkı 7’yi geçtiği zaman bunun cezası var. Ancak yazılı dilekçe gerekiyor. Klima motorları ile ilgili şu ana kadar aldığımız şikayetlerin tamamında desibel oranı düşük çıktı.
‘DEVECİLER TEK YERDE TOPLANACAK’
Deveciler konusunda bir kararlılık olduğunu söyleyen Akın şöyle devam etti ‘Bu yıldan itibaren belirli bir yer belirlenecek, at çiftlikleri gibi, ata binmek isteyenler nasıl gidip orada biniyorsa, öyle bir yer belirleyip, toplu halde yapacaklar deveciler bu işi. Caddelerde artık o durumu kaldırmanın zamanı geldi. Bu bizi de rahatsız ediyor. Çünkü sürekli şikayet geliyor insanlardan. Biz de buna kulak tıkayamazdık. Biz onlara söyledik. Bir yer belirleyin, biz de destek olalım diye. Tabii kendileri ticaret yapacaklar uygun bir yer belirlesinler, belediye olarak biz de destek olacağız. Merkezi bir yerde olma şansı yok. Trafiğin uygun olduğu bir nokta olması gerekiyor. 10 tane 20 tane devenin muhafaza edilebileceği bir yer olması gerekiyor. Onlar bakacaklar biz de destek olacağız.’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107