banner84

Deveciler 'yönetmeliğe uyuyoruz' dedi

Devecilere karşı vatandaşlar tarafından tepkiler her geçen gün artıyor. Deve yönetmeliğine uymadıkları iddia edilen deveciler, kurallara uyduklarını belirtti ve turların kaldırılmasını istemediklerini söyledi

Deveciler 'yönetmeliğe uyuyoruz' dedi

- Engin ANAK
- Figen YAYLA

Türkiye'de ilk kez Alanya Belediyesi tarafından 2014 yılında hazırlanan deve yönetmeliğine uyulmamasından dolayı vatandaşlar fayton faliyetleri gibi deve turlarının da kaldırılmasını istiyor.  Develere şehrin olur olmadık yerlerinde tur yaptırıldığını ve develerin kötü koku yaydığını söyleyen vatandaşlar ve hayvanseverlerin tepkileri çığ gibi büyüyor. Deveciler ise yönetmeliğe uyduklarını savunarak, turların kaldırılması halinde iş imkanı sunulmasını istedi. 
'YÖNETMELİĞE UYUYORUZ'
Deve turu yaptıran Mustafa Aslan develerini Alanya Belediyesi tarafından sınırlandırılan bölgelerde gezdirdiklerini belirtti. Aslan, "Develerin bakımlarını yaptırıyoruz ve Alanya Belediyesi'nin belirlediği yönetmeliğe uyuyoruz. Develerimizi dinlendirerek yanlarında temiz şu bulunduruyoruz" dedi.
'TURLARIN KALDIRILMASINI İSTEMİYORUZ'
Bir diğer deve sahibi Hayriye Aslan da istihdam sağlandığı takdirde turların kaldırılabileceğini söyledi. Aslan, "Bizim tek geçim kaynağımız bu. Emekli değiliz. Turlar sona erdirilecekse bizlere iş imkanı sağlanmasını istiyoruz. Bizim bir zararımız yok. Belirlenen alanlarda develerimizi gezdiriyoruz. Develeri dinlendiriyoruz. Bakımlarını yapıyoruz. Turların kaldırılmasını istemiyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107