banner84

Devletin zirvesinden Sapadere seferberliği

Devletin zirvesi, Sapadere Mahallesi'nde meydana gelen yangında evi ve bahçesinde ürünleri zarar gören vatandaşların zararını biran önce karşılama sözü verdi

Devletin zirvesinden Sapadere seferberliği
- Kerim TOKSÖZ

Alanya'nın Sapadere Mahallesi'nde başlayıp, Fakırcalı ve Beldibi'ne uzanan ve Gazipaşa'nın Yeniköy Mahallesi'ne dayanan orman yangınında 9 ev zarar görürken, ormanlık alandaki ağaçlar da yanarak küle dönüştü. Türk Hava Kurumu'na (THK) ait helikopter ve uçakların havadan, Orman Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve Alanya Belediyesi ekiplerinin de karadan müdahale ettiği yangın iki günlük çalışmanın ardından kontrol altına alındı. Yangın bölgesinde soğutma çalışmasının ardından yapılan zarar tespitler neticesinde 9 evin zarar gördüğü açıklandı. 
"ZARARI DEVLETİMİZ KARŞILAYACAK"
Sapadere'deki yangının söndürülmesi için devletin tüm imkanlarını seferber eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Meydana gelen maddi hasarlarla ilgili tespit çalışmaları sürüyor. Devletimiz en kısa zamanda yaraları saracaktır. Ciğerlerimizi yakan bu üzücü orman yangınlarının ülkemizin hiçbir yerinde yaşanmaması için dikkati elden bırakmamamız gerekiyor" derken, Milletvekili Sena Nur Çelik, yangın alanında fedakarca ve kahramanca mücadele eden ormancılara, araçları ve çalışanları ile müdahaleye destek veren Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alanya Belediyesi ekiplerine teşekkür etti. 
"CAN KAYBI OLMAMASI TESELLİMİZ"
Antalya'daki tüm programlarını iptal ederek, Sapadere'de yangın alanında incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Büyük bir yangını özverili bir çalışma sonucu devletimizin kurumları iyi bir işbirliği yaparak kısa sürede söndürmeyi başardı. Tabiî ki  hasar büyük evler yandı. Ancak bu büyük afette can kaybı olmaması en büyük tesellimiz. Devletimiz vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için tüm kurumlarını seferber etti. Bunların hepsini telafi ederiz tüm Alanya!ya geçmiş olsun" dedi. 


Türel söz verdi
Başkan Türel, Sapadere Kanyonu'nun bulunduğu bölgede yangının Hidro Elektrik Santrali (HES) Projesi inşa edilmesi amacıyla maksatlı yandığı yönündeki iddialara, "İzin vermeyiz. Adrasan için de aynı şeyler söylendi, bakın şimdi dikilen ağaçlar orada yeşillendi. Burada da hızla ağaçlandırma yapılacak. Merak etmeyin" yanıtını verdi.

Muhtardan teşekkür var
Beldibi Muhtarı Ali Çetin, "Yangın süresince her an bizi arayıp, 'Ne gerekiyorsa yapılacak, siz hiç merak etmeyin' diyerek bizlere moral veren ve katkılarını esirgemeyen Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'na, Milletvekilimiz Sayın Sena Nur Çelik'e ve Belediye Başkanımız Sayın Adem Murat Yücel'e ve Alanya Orman Müdürümüz Yücel Sönmez'e ve yangında canları pahasına mücadele eden tüm çalışanlara da teşekkür ediyorum" dedi. 
Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2017, 17:16
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107