banner129

Dijital kimliğe geçin

Cumhurbaşkanlığı'nın başlattığı çalışmayla 82 milyon vatandaşın dijital kimlik kartları alışverişten, bankacılık işlemlerine, sağlık hizmetlerinden, noter işlemlerine ve sosyal medya hesaplarının yürütülmesine kadar birçok işlemde kullanılabilecek olmasına rağmen Alanya’da ikamet eden vatandaşların büyük bölümü henüz yeni kimlik kartını almadı

Dijital kimliğe geçin

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin yeni projesiyle dijital kimlik kartlarına sertifika eklenecek. Böylece yeni kimliklerle elektronik ortamda dokümanlar imzalanabilecek, ATM’lerden para çekilecek, ödeme yapılacak, noter ve sağlık hizmetleri alınabilecek. Kullanımın en kısa zamanda başlayacak. Ancak Alanya’da 300 bini aşan nüfusuna rağmen yeni kimlik kartı edinenlerin sayısı ise sadece 130 bin dolayında. Alanya Nüfus Müdürlüğünden yapılan kimlik kartı değişimlerin bir kısmı ise tatil için ilçeye gelenlerden oluşması da dikkat çekmekte.

Yeni kimlik kartına geçildiği dönemde yoğun talep gören dijital kimlik kartını almak için Alo 199’dan veya www.nvi.gov.tr internet adresinde randevu alınarak sıra beklemeden il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden  işlem yapılmakta. Dönem dönem yığılmaların olduğu Alanya Nüfus Müdürlüğünde kış dönemi olması nedeniyle dijital kimlik servisinde görevli personelin yoğunluğunun bulunmaması ise işlemlerin çok kısa sürede sonuçlanmasını sağlıyor. Vatandaşların dijital dönüşümle ilgili son tarihi beklememesi, aynı zamanda özellikle öğrencilerin kimlik kartlarını değiştirerek sınav dönemlerini sorunsuz geçirmesi açısında da bir gereklilik olarak görülmekte.

“SİSTEMİN GETİRECEĞİ YENİLİKLER”

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kimliklere "elektronik sertifika" yükleme çalışmasını başlatıyor. Projeyle yeni kimliklerle elektronik ortamda dokümanlar imzalanabilecek, banka kartları, kredi kartları gibi kartların da doğrulaması yeni çipli kimlik kartlarıyla yapılabilecek. Kimlik kartlarının kullanım alanlarının artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar neticesinde, çevrim içi alışverişten dijital bankacılık işlemlerine, sağlık hizmetlerinden noterlik hizmetlerine hatta sosyal medya hesaplarının yönetilmesine kadar birçok alanda kimlik kartının kullanımı en kısa zamanda hayatımızdaki yerini alacak. Yapılan çalışmayla çipli kimlikler, sahip olduğu temaslı ve temassız kimlik doğrulama mekanizmaları ve uluslararası standartlarda entegrasyon kabiliyetleri sayesinde bir çok cihaz ve uygulamayla entegre edilerek kullanılabilecek.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 17:23
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107