banner84

Döviz çıkmazı

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanma, kirasını dövizle ödeyen esnafı bilinmezliğe sürüklüyor. Alanya’da oda başkanları dükkan sahiplerine vicdan çağrısı yaparken, esnaf da hükümete, "Bize yarını göstersinler. Nereye gidiyoruz?” diyerek sitem etti.

Döviz çıkmazı

Döviz kurlarındaki artışın önüne geçilemiyor. Dövizle kira ödemenin önüne yasal yollarla geçilse de, turizm şehri Alanya’da bazı esnaflar kiralarını dövizle ödemek zorunda kalıyor. Artan kurlar da kış döneminde turist sayısının da azalması ile birlikte düşen gelir miktarına rağmen, dövizle kira ödeyen esnaf darboğaza giriyor. Alanya’da oda başkanları dükkan sahiplerine bu yönde vicdanlı olmaları gerektiğini savunurken esnaflar ise dalgalanan kurla birlikte bilinmezliğin içine düşüyor.
‘BUNDAN DAHA KÖTÜ BİR DURUM OLAMAZ’
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir Alanya Posta Medya’ya yaptığı açıklamada, esnafın ticari hayatının bittiğini söyledi. Demir, “ Şu andaki yapılan işlemlere, alınan mallara göre esnaf şaşkın. Sanki her meslek sahibi dövize bağlamış gibi sıkıntı yaşıyor. Dükkan sahipleri ile kiracı arasında da büyük sıkıntı yaşanacak. Çünkü dükkan sahibi euro ile dolarla verdiği için, esnafın borcu 100 bin lira ise durduğu yerden 150 bin liraya yükseliyor. Bunu da ödemeleri mümkün değil. Yani bunu muhakkak iki kişi arasında anlaşarak bir çözüme kavuşturmaları lazım.  Ticaret hayatını devam ettirebilmesi için almış olduğu mallarda da sıkıntılar oluyor. Sattığına pişman oluyor yeniden mal bulmakta güçlük çekiyor. Yerine mal koyamıyor. Piyasa allak bullak oldu. İnşallah hükümetimiz bir el atar.  Durum çok kötü. Bundan daha kötü bir durum olamaz" dedi. 
‘YENİSİ YOK, ESKİSİ İSE YENİ FİYATINA SATILIYOR’
Üretimlerde de sıkıntılar olduğunu kaydeden Demir, "Örneğin, yufkacılar dünkü aldığı un çuvalındaki fiyata bugün vermiyorlar. Bir de şu sıkıntı var: Mesela fabrikadan mal istiyorlar. Fabrika mal olmadığını söylüyor. Araba piyasası da öyle. Yenisi yok diyorlar ve eskisini yeni fiyatına satıyorlar. Çok büyük bir istikrarsızlık var. Bizim odamızda 86 çeşit esnaf var. Bu esnafların çoğu yardım bekliyor. Bir çözüm önerisi istiyorlar. Şu anda esnaf sadece kiradan değil mal alımından da sıkıntılı dönemlerini yaşıyor. Hükümetimiz bir el atıp bu durum hakkında ne gerekiyorsa yapmalı. Yoksa zaten kötü durumda olan esnaf iyice bataklığa düşecek" diye konuştu. 
DÖVİZ İLE KİRA SÖZLEŞMESİ YASAK AMA…
Alanya Lokantacılar ve Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, esnafın çektiği sıkıntıyı anlattı. Değirmenci, “Daha önce çıkan yasa gereği döviz ile kira sözleşmesi yapılması yasaklandı. Artık TL üzerinden kira sözleşmeleri yapılmak zorunda. Ancak işletmelere değer biçilirken yine döviz üzerinden olduğunu biliyoruz. Bu nedenle dövizdeki yüksek artışlar dönem dönem sıkıntı yaratıyor.  Bu dönemde o sıkıntılı dönemlerden bir tanesi. Bunları geçmişte de sık sık yaşamıştık. Hızlı bir yükselişe geçildi. Esnafımızın tüm maliyetlerini, girdilerini, kira giderlerini çok büyük bir şekilde arttırıyor. Bunun karşılığında esnafımız yeteri kadar kazanamıyor. Çünkü bugünkü dünya şartlarında hem internet alışverişleri hem Getir, Yemek Sepeti gibi firmaların almış olduğu komisyon vb. giderlerle maalesef esnafın beli bükülüyor” dedi.
‘BUNUN ALTINDAN NASIL KALKACAĞIZ?’
Giderlerin azaltılması için girişimlerde bulunulduğunu aktaran Değirmenci, “ İlgili bakanlık ve kişilere gerekli müracaatları yapıyoruz. Maalesef şu anda yaşamış olduğumuz dövizdeki yüksek dalgalanma da esnafımıza çok büyük yük getirecek.  Bunun altından nasıl kalkacağız bilmiyoruz” dedi.
DÜKKAN SAHİPLERİ ESNAFI İCRAYA VERİYOR
Dükkan sahiplerine çağrıda bulunan Değirmenci,  vicdanlı olmaları gerektiğini dile getirerek “ Biz bu sıkıntılı dönemlerde çağrılar yapıyoruz. Dükkan sahiplerine vicdanlı olmalarının, karşılıklı anlayış içerisinde olmalarının çağrısını yapıyoruz. Ancak pandemi döneminde de gördük ki iyi niyetli arkadaşlarımız olsa da maalesef esnafı icraya veren dükkan sahiplerini gördük. Buna çok fazla müdahale edecek bir şansımız yok. Bu düzen böyle gidecek. Bu nedenle bizim esnaflarımız adına yapabileceğimiz tek şey esnaflarımız adına, esnaflarımızın batmaması adına, önümüzdeki süreçte de altın yumurtlayan tavuğu kesmemek adına dükkan sahiplerinin kiracılarından anlayışlı olmalarını istiyoruz. Bu süreci birlikte, omuz omuza vererek atlatmak daha uygun olacaktır” diye konuştu.
SADECE ESNAF DEĞİL TÜM TÜRKİYE ETKİLENİYOR
Döviz kurundaki artışın esnaf üzerindeki etkilerini aktaran Alanya esnaflarından Hakan Bahçeci , “ İster istemez etkileri oluyor. Geçen sezonda 10 TL iken bir anda 14’e kadar yükseldi. Bu durum esnafı zor durumda bırakabilir. Esnaftan ziyade Tüm Türkiye olarak sıkıntıya girebiliriz. Çünkü gıda, elektronik eşya olsun, araba fiyatları olsun %50 bir artış gösteriyor. Vatandaş sıkıntıya giriyor. Bunun önüne nasıl geçilir bilemiyoruz” dedi.
‘NEREYE GİDİYORUZ?’
Bir diğer esnaf Hüseyin Gümüşlü ise esnafların artık bu durumdan bezdiğini ve ne yapacağını bilemez hale geldiğini dile getirerek, “Bizler artık döviz kurlarındaki artışı da bir kenara bıraktık. Çıkıp yetkililer bizlere nereye gidiyoruz, ne olacak? Bizlere yarını göstersinler yeter. Başka bir şey istemiyoruz” diye sitem etti.
‘ESNAF AYVAYI YEDİ’
Turist bölgesinde bulunan esnafların bu durumdan çok olumsuz etkilenmediğini fakat yerliye satış yapan esnaflar için büyük sorunlara yol açtığını aktaran esnaf Hasan Görücü ise “ Bizler turiste satış yapan esnafız. Bizim için şu an sıkıntı yok. Biz dolarla, euro ile satış yapıyoruz.  Kirasını dövizle ödeyen esnaf da eğer kazancını o yönde sağlıyorsa iyi ama dediğim gibi ana gurubu yerli müşteri olan esnaf kirasını dövizle ödemek zorundaysa ayvayı yedi. Biz karınca gibiyiz. Yazın çalışıyoruz, kış için hazırlık yapmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu. -Özlem KAYGUSUZ
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107