banner84

Dövizle kira tarihe karışıyor

Resmi Gazete'de yayınlanan yeni kararnameye göre bundan sonra her türlü gayrimenkul kiralama işleminde ödemeler döviz üzerinden değil TL üzerinden işlem görecek. Kararın yürürlüğe girmesi Alanya'da döviz üzerinden kira ödeyen esnaflar tarafından sevinçle karşılandı.

Dövizle kira tarihe karışıyor
Mevlüt UYGUR

"Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülmesiyle ilgili karar, yürürlüğe girdi. Kararın yürürlüğe girmesinin ardından Alanya'da kira sözleşmeleri dövizle olan esnaflar tarafından sevinçle karşılandı. Alanya Postası'na konuşan esnaflar kira ödemelerinin TL ile yapmaları halinde önlerindeki belirsizliğin kalkacağını söyleyerek, memnuniyetlerini dile getirdiler.

'OLMASI GEREKEN DE BU'

Ercan Atalay, "Ülke ekonomisi kötüye gidiyor. Dövizdeki kur artışı yükseliyor bu ülkemiz için hiç iyi değil.  İnsanlar zor durumda. Esnaflara ve insanlara biraz yardımcı olmaları lazım. Eskiden 10 bin lira ödediğimiz yere şimdi 25 bin lira ödüyoruz. Yazık değil mi bu insanlara. Cumhurbaşkanı kiraların artık TL ile ödeneceğini  söylemiş inşallah öyle olur. Olması gereken de bu zaten. Esnafın biraz rahat etmesi gerekir.  Kiraların TL'ye çevrilmesi bizim için iyi olur" dedi.

'ORTADAKİ BELİRSİZLİK KALKACAK'

Murat Demir, " Dövizle kira sözleşmelerinin Türk lirasına çevrilmesi biz esnaflar için çok memnuniyet verici bir karar oldu. Kiraları dövizle öderken yarın dolar, euro ne olacak diye onu düşünüyorduk. Ama TL olursa en azından ödeyeceğimiz miktar belli olur.  Ortadaki belirsizlik kalkacak. Artık önümüzü daha rahat görürüz, bizde ona göre davranır ona göre hareket ederiz. Çok iyi bir karar olmuş" dedi.

'ÖNÜMÜZÜ DAHA RAHAT GÖRECEĞİZ'

Sabri Demir, "Kiraların artık TL üzerinden ödenmesi bizim açımızdan çok iyi olur. Turizm açısından da iyi olur. Dükkan sahiplerinin bunu görmeleri lazım, euronun geçen yılla bu yılki kuru arasında çok fark var. Burada neredeyse bütün esnaflar döviz üzerinden kira ödüyordu ama şimdi dövizle kira kalkacak inşallah. Bu da biz esnafların önünü daha rahat görmesini sağlayacak. Gece yatağa yatınca yarın sabah euro güne kaçla başlayacak diye düşüncemiz olmayacak çünkü vereceğimiz kira bedeli belli olacak. Önümüzü daha rahat göreceğiz. TL'ye geçiş yapılması çok iyi oldu. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

'ESNAF OLARAK RAHATLARIZ'

Medet Yılmaz, "Biz eskiden beri kiraların dövizle değil TL ödenmesini istiyorduk. Geçen yıl ödediğimiz 65 bin kira bedeli bu yıl kur artışıyla 145 bin oldu. Dükkan sahibine söylüyoruz beni ilgilendirmez diyor. Kiraların TL üzerinden olmasını istiyoruz. En azından kendi aramızda uzlaşırız.  Biz dolar ve euro istemiyoruz.  Devletimiz kiraların TL ile ödenmesine ilişkin bir yasa çıkarmış galiba bu bizim için iyi olur. Esnaf olarak rahatlarız. En azından ödeyeceğimiz miktar belli oldu. Büyüklerimize sesleniyorum, elinizi vicdansıza koyarak bu işin üzerinde durun" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 17:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner107