banner84

Dumansız hava için yürüdüler

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Dünya Tütünsüz Günü etkinlikleri kapsamında yürüyüş düzenlendi

Dumansız hava için yürüdüler

 Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Dünya Tütünsüz Günü etkinlikleri kapsamında yürüyüş gerçekleştirildi. Şehitler Anıtı önünden başlayan yürüyüş, Beachpark şölen alanında sona erdi. Burada bir konuşma yapan Antalya Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir, Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigara ve tütün ürünlerinde vergilerin artırılması temasıyla sigaraya karşı mücadele verildiğini söyledi.

Dünyada her yıl 6 milyon kişinin tütüne bağlı sebeplerle hayatını kaybettiğini belirten Özdemir, 8 milyondan fazla insanın da sigaraya bağlı sebeplerle öldüğünü kaydetti. Özdemir, yetişkin insanları alışkanlıklarından uzaklaştırmanın kolay olmadığını, bu kapsamda hedef kitlenin öncelikle genç nesiller olduğunu söyledi.
5727 ve 4207 sayılı kanunlarla sigara ve tütüne karşı mücadelelerini sürdürdüklerini ifade eden Özdemir, bu kapsamda denetimlerin yapıldığını ve yeri geldikçe cezai işlemler uygulandığını kaydetti. 
Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak düzenli denetimlerin yanında eğitimler yapıldığını ve bu eğitimlerle hedef kitleyi korumayı amaçladıklarını anlatan Özdemir, şöyle konuştu: "2013 yılında 367 işletmeye 570 bin lira, 523 kişiye de 45 bin lira olmak üzere toplam 615 bin lira ceza kesildi. 2014 yılının 5 ayında 229 bin lira işletmelere, 221 bin lira da kişilere ceza kesildi. Biz bu cezalarla gurur duymuyoruz. Biz cezaların her yıl azalmasını bekliyoruz."
Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157