banner84

Duyarsız hasta mağdur ediyor

Ülke genelinde hastanelerde randevu almaya yönelik şikayetlerin artıyor. Vatandaşlar randevu alamamaktan şikayet ederken, bazı vatandaşların duyarsız davranış yaşanan durumu arttırıyor. İlçede bu yılın ilk 5 aylık döneminde 83 bin 561 hasta hastaneden randevu almasına rağmen gitmeyince, hak mağduriyetleri yaşattı.

Duyarsız hasta mağdur ediyor

(Özgür YILMAZ)- Alanya Ak parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu ve beraberindeki heyet ile birlikte önce hafta ziyaret ettiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sağlık alanında beklenen yatırım ve değişiklik taleplerine ilişkin bir sunum yapmıştı. Sağlığın tepesi ile yapılan görüşmeler ve aktarılan sorunların diğer kentlerden de dile getirilmesinin ardından AK Parti kurmayları, hastanelerde yaşanan randevu sıkıntısı başta olmak üzere, bazı ilçelerde doktor bulunmaması gibi sorunları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletilmişti. Artan şikayetler sonrası Parti kurmayları, vatandaşın hastanelerden randevu alma konusunda sıkıntı yaşadığını, bu konuyla ilgili çok fazla şikayetin geldiğini dile getirdi. Kurmaylar "Bazı hastanelerde de randevu geç veriliyor. Randevu, 10-15 gün sonrasına erteleniyor. Vatandaşlar sağlık hizmeti alma konusunda gecikiyor" dedi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Pandemi döneminde randevular konusunda sıkıntı yaşandı. Bu sorun yavaş yavaş çözülecek. Konuyla ilgili adımlar atmaya başladık" diye konuştu. 
RANDEVU VERİLEMİYOR
MHRS sisteminde sadece 15 günlük randevu verilmesi sonrası için sistemin aktif edilmemesi de ileri tarihli kontrol amaçlı muayene bekleyen hastalarında zora sokarak sistemin tıkanmasına sebep oluyordu. Randevuların gecikmesindeki en büyük etken ise yine vatandaşın kendinden kaynaklı.  Çünkü kimi vatandaşlar gitmeyecekleri muayene için randevu alınca sistem yeni kayıtlara izin vermiyor. Alanya’da bu durum ziyadesi ile yaşanmakta. Alınan randevuların neredeyse yarısına hastalar gitmediği için tedaviye ihtiyaç duyan asıl hastalara randevu verilememekte. 
İLK 5 AYDA 83 BİN KİŞİ SÖZÜNÜ TUTMADI
Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesine bu yılın ilk 5 aylık diliminde168 bin 468’i acil servisten, 823 bin 582’i poliklinikten olmak üzere toplam 991 bin 966 hastan kaydı girişi oldu. MHRS ve Alo 182 randevu hattı üzerinden 217 bin 727 kayıt açılmış olmasına rağmen 134 bin 166 hasta muayene oldu, 83 bin 561 hasta ise hak mahrumiyetine sebep oldu.  Bir başka deyişle muayene olacağını beyan ederek randevu oluşturan hastaların yüzde 61.6’lık dilimi doktora giderken yüzde 38.4’lük dilimi randevu kaydını iptal ettirmeyip hastaneye gitmedi. Türkiye genelin de de benzer oranda ihlallerin söz konusu olması sistemin tıkanmasına ve tedaviye gerçekten ihtiyacı olan ancak randevu sistemi dolu olduğu için sıra alamayan hastaların mağduriyet yaşamasına sebep olmakta.
ALKÜ’DE SON BİR YILDA 1 MİLYON 638 BİN HASTA TEDAVİ EDİLDİ
ALKÜ’ye 2021 Mayıs ayı ile 2021 Mayıs ayı arasında geçen 1 yıllık süre zarfından 1 milyon 637 bin 789 hasta girişi oldu. Bu hastaların 1 milyon 218 bin 590’ı poliklinikten geri kalanı ise acil servisten kayıp yaptırarak girdi. Ancak aslında poliklinikten 172 bin 172 kişinin daha giriş yaptırması gerekiyordu. 419 bin 112 kişi MHRS ve ALO 182 randevu hattından kayıt yaptırdığı halde bunun yaklaşık yüzde 41’lik kısmına denk gelen 172 bin 172 hasta muayene kaydı açtırıp hastane gelmedi. Bu durum ise sıra alamayan yada aciliyetinden dolayı gerek özel hastaneye gerekse ilçe dışına başka hastaneye giderek şifa aramak zorunda kaldı. Şansını deneyerek hastaneye randevusu giden hastaların önemli bir kısmı ise randevusuna gitmeyenlerden kaynaklı oluşan boşlukta tedavi olsa dahi duyarsız hasta ya da hasta yakınlarından kaynaklı oluşan mağduriyetin boyutu çok büyük.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169