banner84

En anlamlı sergi

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında engelli birey ve yakınlarının çalışmalarından oluşan Engelsiz Sanat Atölyesi El Sanatları sergisi açıldı

En anlamlı sergi
Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Engelsiz Sanat Atölyesinde eğitim gören görme engelli kursiyerlerin yaptığı 300 ‘ün üzerindeki sanat eseri Alanya Kültür Merkezi’nde sergilendi. Alanya Kültür Merkezi’nde düzenlenen serginin açılış törenine Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, AHEP Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Sayın, meclis üyeleri, kurum müdürleri, engelli bireyler ve davetliler katıldı.
Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi Psikoloğu Esra Yemez’in engelliler haftasının amacına ilişkin açılış konuşmasının ardından Engelsiz Sanat Atölyesi El Sanatları öğretmeni Ayşegül Macar Koçak bir konuşma yaptı. Koçak konuşmasında  “Engelli birey ve yakınlarının kurslara katılım sayısının gün geçtikçe arttığı, engellilerin kişisel gelişimlerini ilk ve son çalışmalarını karşılaştırarak birebir gözlemlemekteyiz. Ayrıca engelli bireylerin sadece kişisel gelişimlerine değil aynı zamanda aile bütçelerine de belediyemiz ve Alanya El Sanatları Koza Kooperatifi üzerinden desteklemekteyiz. Bu yıl 5. Sini açtığımız Engelsiz Sanat Atölyesi sergimizde Yörük kültürü konseptini işleyerek engelli bireylerin her fırça darbesinde ve her ipek dokunuşunda görmeyen gözlerin nakışları ,tutmayan ellerin sanatla buluşmasını görmekteyiz" dedi.
Engelli olmanın bireysel değil, toplumsal bir sorun olduğu bilinci ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Alanya Belediye Başkanı Adem Murat  Yücel;  ''Alanya Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımız ve yakınları için yapılan çalışmalarda sanatın engelli birey ve yakınlarının rehabilitasyonuna olan katkısına dikkat çekerek belediyemiz bünyesinde istihdam ettiğimiz güzel sanatlar öğretmenimiz ile el sanatları kursları devamlı olarak verilmektedir. Bu sayede engelli vatandaşlarımıza hem maddi hem manevi anlamda katkı sağlayarak yaşamlarında farklı bir pencere açmaya çalışmaktayız'' dedi.
Sergide kurulan Yörük çadırında engellilerle oturan ve bir süre sohbet eden Başkan Yücel, serginin çok güzel olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2015, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107