banner129

En çok gıda yardımı istendi

Alanya Posta TV'de konuşan Dikici ve Özen, Kızılay Alanya Şubesi'nin pandemi sürecindeki çalışmalarından söz ederken, şubenin eksikleri konusunda da destek istedi

En çok gıda yardımı istendi

Alanya Posta TV'de yayınlanan Haberin Manşeti programının konukları, pandemi sürecinde adından sıkça söz ettiren Kızılay Alanya Şube Başkanı Mehmet Dikici ve Kızılay Alanya Şube Kadın Kolları Başkanı Hanife Özen oldu. Gaye Coşkun'un hazırlayıp sunduğu programda Dikici ve Özen Kızılay'ın pandemi sürecinde yaptığı çalışmaları yaptı. 
'MERKEZ MAHALLELER SIKINTIDAYDI'
Pandemi sürecinde en fazla gıda kolisi desteğine talep aldıklarını ve merkez mahallelerden bu isteğin olduğunu söyleyen Özen, "Pandemi döneminde turizm bölgesi olduğumuz için birçok esnaf dükkan kapattı. Birçok esnafın da biz başvurusunu aldık ya da yevmiyecilerin. Pandemi zorlu bir süreçti hepimiz için. Bizler genel merkezimizin de desteğiyle nakdi desteklerimiz ve gıda kolisi yardımlarımız oldu. Alanyalı hayırseverlerimiz çok duyarlılar, hepsine teşekkür ediyoruz. Onların da desteği ile kimse geride kalmasın diye biz gecemizi gündüzümüze kattık. Pandemi boyunca her gün hafta sonu da dahil hep sahadaydık. Üzerimize düşeni fazlasıyla yaptığımıza inanıyorum. Vicdanımız rahat. Birlik olduk, bir olduk. Bu süreçte en fazla gıda kolisi desteği talep vardı. Çalışamayan esnaf kardeşimiz, yevmiyeci kardeşlerimiz, kırsal kesimlerde de yine vardı. Ama merkez mahallelerimiz gerçekten çok sıkıntılıydı" dedi.
MAHALLE TEMSİLCİLERİ OLUŞTURULACAK
Yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara daha iyi ulaşabilmek için mahalle temsilcilikleri kuracaklarını söyleyen Dikici, "Mahalle temsilcileri çalışmamız var. Şu anda genel merkezinde bize tavsiyesi o yönde. Bununla ilgili çalışıyoruz" dedi.
ÖN İNCELEME YAPILIYOR
Kendilerine yapılan başvurları ön incelemelerden geçirdiklerini ve mutlaka yönetim kurulunun yardıma ihtiyacı olan aileyi evinde ziyaret ettiğini ifade eden Dikici, "Başvuruları ön incelemeden geçiriyoruz. Sonra yerinde mutlaka yönetim kurulu üyelerimizden birisi aileyi ziyaret ediyor. Gıda kolisi götürdük ama tüpü yok. Tüp alacak parası yok, gıda kolyesini verdikten sonra tüpü yoksa öylece bırakıp gitmiyoruz. Tüpünü de mutlaka alıyoruz" dedi.
RAMAZAN'DA 450 AİLEYE NAKDİ YARDIM
Ramazan'da 450 aileye nakdi yardım yaptıklarını söyleyen Dikici, "Biz mutlaka aileleri ziyaret edip, bu yardımları yapıyoruz. Nakdi yardımlarda da mutlaka T.C.'sini alıp, bizim sosyal bilgi ağımız var. Oradan biz bakıyoruz onun durumuna eğer uygunsa sistem kabul ederse nakdi yardımda yapıyoruz.Ramazan'da 400 liralık nakdi yardımı 450 aileye 1 defa yaptık" diye konuştu. 
ÇADIRDAN KURTULACAK
Kan alma birimi için Hacet Mahallesi'nde yer bulduklarını ifade eden Dikici, "Günde 9 bin ünite kan alıp, devletimize binin üzerinde temsil etmekle görevliyiz. Kan alma birimimiz gerçekten işinin ehli. Normalde mobilize çalışıyor. Anıt Meydanı'nda çok fazla duruluyor ama uzak yerlerdeki vatandaşlarımız buraya gelemediği için haftanın bir günü başka bölgelere geçiliyor. Dolayısıyla haftanın bir günü mobilize bir durum oluyor. Ama Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'e buradan teşekkür ediyorum. Çadırdan yakında kurtulacağız. Hacet meydanında bize bir yer gösterdi. Bölge kan alma müdürümüz de geldi. İnşallah orada olacağız ve  çadırdan kurtulacağız" dedi.
50 OLMASI GEREKEN BAĞIŞ 25'E DÜŞTÜ
Kan stoklarında Türkiye genelinde sorun olduğunu söyleyen Dikici, "Pandemi nedeniyle kan alma sürecide etkiledi. Yazları zaten düşerdi normalde de. Türkiye genelinde stoklarda bir sıkıntımız var. Günlük Alanya'da 50 bağışın olması gerekiyor. 50 bağışı düştüğümüz zaman mevcut stoktan gitmiş oluyor. 25-30'a düştü pandemide sürecinde" şeklinde konuştu. 
KAN BANKASI VE KAN ALMA OTOBÜSÜ
Kızılay'ın ihtiyaçlarını söyleyen Dikici, "Bizim burada ihtiyacımı olan bir kan bankası.   Antalya ve Mersin arasında kan bankası yok. Alanya'da olmuş olsa Alanya'dan sıraya girilecek. Antalya'dan kan beklenmeyecek. Bu da bizim ilk kurulduğumuz da fizibilite ve projelerimizi hazırladığımız işlerden birisi. Kan alma ile ilgili şu da var kan alma otobüsü. Kan alma otobüsü sayesinde kan alma işlemleri daha çok kolaylaşacak. Otobüslerdeki klimalarla sıcak sebebiyle kan vermekten geri duran vatandaşlarımız kan vermeye başlayacak. Buna da ben Alanya'nın hayırseverlerinden söz sahibi büyüklerinden buradan çağrıda bulunuyorum" dedi. -Haber Merkezi

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107