banner84

En kutsal meslek

Öğretmenler Günü kutlama töreninde konuşan Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven, öğretmenlik mesleğinin en kutsal meslek olduğunu vurguladı

En kutsal meslek
 24 Kasım Öğretmenler Günü, Alanya’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlama programı saat 09.00'da Hükümet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ile başladı.
Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törene, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Emin Yaman, okul müdürleri, öğrenci ve öğretmenler katıldı.
İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Emin Yaman tarafından Atatürk Anıtına çelenk konuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Hükümet Meydanı’ndaki tören sona erdi.
Hükümet Meydanı’ndaki törenin ardından 24 Kasım Öğretmenler günü kutlama etkinliklerine Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) devam edildi. AKM’ deki törende saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Sonra mesleğe yeni başlamış öğretmenler adına Arıkan Yılmaz Dim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni Merve Özen, emekli öğretmenler adına Ayşe Nezihe Kurt konuşma yaptılar. Alanya Milli Eğitim Şube Müdürü Emin Yaman’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven bir konuşma yaptı. 
EN KUTSAL MESLEK
Öğretmenliğin çok kutsal bir meslek olduğunu belirten Tanrıseven, “Öğretmenlik aynı zamanda peygamber mesleği. Başta peygamberimiz olmak üzere tüm peygamberler geldikleri topluluklara, ümmete öğretmenlik yapmışlardır. Yine peygamberimiz diyor ki “İlim Çin’de de olsa arayınız” aynı şekilde peygamberimiz tarafından ilmin kapısı olarak nitelendirilen Hz. Ali de “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyor. Bu çerçevede bugün öğretmenlerimizin de yeni nesilleri yetiştirirken çok ciddi önemli sorumlulukları, görevleri var. Öğrencileri yetiştirirken ezberci olarak değil, hayatın içinden uygulamalarla göstererek kendilerine pratik bilgiler vermeliyiz. Bu bilgileri öğretmek içinde öncelikle öğretmenlerimizin vizyon sahibi, ileriyi gören, kendini yetiştiren ve sürekli kendisini yenilemesi gerekir. Fakültelerde elde edilen bilgilerle yetinilmemelidir. Dünyadaki tek değişmeyen kural değişimin kendisidir, felsefesiyle hareket ederek kendimizi günün koşullarına uydurmalı ve en modern yeni tekniklerle öğrencilerimize bilgiler sunmalı ve öğrencileri yetiştirmeliyiz" dedi.
Konuşmaların ardından ortaokullar arasında yapılan şiir ve kompozisyon yarışmasında birinci gelen öğrenciler eserlerini okudu. Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin merasiminin ardından, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Kaymakam Tanrıseven, Belediye Başkanı Yücel ve Milli Eğitim Şube Müdürü Emin Yaman tarafından verildi. AKM’ deki tören Türkler Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi'nin konseriyle sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107