banner165

Erdem: 'Yörük kültürünü yaşatalım'

Alanya - Gökbel Yaylası Yağlı Güreş Festivali 45 başpehlivan olmak üzere 800 güreşçinin kol bağladığı Kırkpınar Güreşleri’ni aratmayan Gökbel Güreşleri’nde 1 milyon 307 bin lira ile ikinci defa güreş ağası seçilen Eray Erdem, “Alanya ve Antalya protokolü ile vatandaşlarımızın akınıza uğrayan, yörük kültürünün yaşatıldığı Gökbel Yayla şenliği Kırkpınar’ı aratmadı. Başpehlivanımız Cengizhan Şimşek’i tebrik ederim” dedi.

Erdem: 'Yörük kültürünü yaşatalım'

Kırkpınar’ın altınkemerli 661. Başpehlivanı Cengizhan Şimşek ile İsmail Balaban, Orhan Okulu, Mehmet Yeşil Yeşil, Osman Aynur ve Turan Balaban gibi ünlü başpehlivanlarında aralarında olduğu 45’i başpehlivan 800 güreşçinin kol bağladığı Gökbel'de yeniden güreş ağası seçilen ALTSO Başkan Adayı Eray Erdem, yörük kültürünü yaşanmasına katkı sunmanın gururunu bir kez daha yaşadığını ifade etti.
Gökbel Yaylası Yağlı Güreş Festivalinde 2 yıl önce de 475 bin lira ile güreş ağası seçilen 2 yıllık ğandemi arasının ardından 5 kişinin ağa olmak için mücadele verdiği açık artırmada en yüksek teklifi öneren Eray Erdem güreş ağası oldu. Erdem  Kırkpınar’da da başpehlivan olan Antalyalı Cengizhan Şimşek’i rakibinin sırtını yere getirmesinin ardından altın kemeri başkan Adem Murat Yücel ile birlikte başpehlivana verdi. Erdem güreş sonrası yaptığı değerlendirme de Yörük kültürünün yaşatılmasının önemine dikkat çekti. Alanya Yörük kültürünü yaşatmak ve ileriye taşımak anlamında çok önemli bir şehir diyen Erdem, “Önemli bir kültüre sahip bir şehiriz. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel  öncülüğünde 16’ncı defa düzenlenen Alanya - Gökbel Yaylası Yağlı Güreş Festivali bu kültürün ileriki kuşaklara taşınması anlamında büyük katkısı var. 16 yıldır aralıksız sürdürüyor ve her sene üzerine koyarak coşkusu arttırılıyor. Bu senede 2 gün süren şenliğimize Alanya ve Antalya protokolünden yoğun bir katılım oldu. Teşrifleri bizlere etkinliğe katkısı olanlara güç, onur ve şeref kattı. Alanya’dan da çok yoğun bir katılım oldu, protokol ve vatandaşlarımız destek verdi. Başta belediye başkanımız Adem Murat Yücel olmak üzere bu etkinliğe emek veren tüm belediye personeline teşekkür ederim” dedi.
Kırpınar’ın ardından Türkiye’nin en önemli güreş festivali olan Alanya Gökbel Yaylası Yağlı Pehlivan Güreşlerinin sorunsuz bir şekilde yapıldığını ifade eden güreş ağası Eray Erdem,  “ Kırkpınar’da da başpehlivan olarak hem Alanya’ya hem de Antalya’ya bu gururu yaşatan Cengizhan Şimşek Alanya’da da başpehlivan oldu. Alanya Gökbel Yaylası Güreşleri gösteriyor Kırkpınar ile boy ölçüşür halde. Aralarında İsmail Balaban, Orhan Okulu, Mehmet Yeşil Yeşil, Osman Aynur, Turan Balaban ve İsmail Koç gibi Türkiye’nin en önemli başpehlivanları bizim güreşlerimize de katıldı. Başta Gökbel’de başpehlivan olmayı başaran Cengizhan Şimşek olmak üzere ata sporumuzda kol bağlayan tüm güreşçilerimizi tebrik eder başarılarının devamını dilerim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2022, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169