banner165

Eski vekile Alanya'dan tepki

(Özlem KAYGUSUZ) Laikliğin anayasadan çıkarılması yönünde yazı yazan eski milletvekiline Alanya'dan tepkiler çığ gibi büyüdü. Vatandaşlar, "Laiklik asla kaldırılamaz" dedi

Eski vekile Alanya'dan tepki

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Tokat eski Milletvekili Resul Tosun, laikliğin anayasadan çıkarılması isteğini yazısına taşıması ile birlikte, tepkilerin ardı arkası kesilmedi. Alanya'dan da bu görüşe tepkiler cığ gibi büyürken,  Alanya Posta Medya’ya  konuşan vatandaşlar, "Laiklik asla kaldırılamaz" dedi. 

'AMAÇ GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK'
Laiklik ile din işlerinin tamamen farklı şeyler olduğunu söyleyen esnaf Hüseyin Kalaycı, "Laiklik özgürlüktür bugün laiklik olmasa ülkede hürriyet olmaz şeriat gelirse kadınlarımızın özgürlüğü tamamen biter. Benim kız kardeşim  kadın cinayetine kurban gitti biz derdimizi kimseye anlatamıyoruz bu sebeple laiklik sonuna kadar kalmalı. Bilinçli oyunlara gelmemiz gerekiyor amaç tamamen gündem değiştirmek” diye belirtti.

'TEKLİF DAHİ EDİLEMEZ'
'Laiklik bir ülkenin temel  taşlarından biridir' diyen Tekin Kaya, "Zamanında ulu önder Atatürk’ün laikliği koymasındaki amacı din ve devlet işlerinin ayrılmasıdır. Laiklik bu ülkenin temellerinden bir tanesidir ve kesinlikle aksi teklif dahi edilemez onu söyleyen kişiyi laikliğin olmadığı ülkelere göndermek lazım” dedi. 

'PADİŞAHLIKLA YÖNETİLEN BİR ÜLKE DEĞİL'
'Eğer ben özgürce gezebiliyorsam laik bir devlet olduğu için' ifadelerini kullanan emekli öğretmen Melehat Canatan ise, "Laiklik anayasa’dan kaldırılamaz  burası padişahlıkla yönetilen bir ülke değil ama o konuma getirmeye çalışıyorlar  din ve devlet işi birbirine karışmaz. Her zamanda karşı olacağım  ben bir cumhuriyet kadınıyım emekli öğretmenim herkesin kendi düşüncesi ve dinine sahip çıkması gerekiyor din ayrı devlet ayrı. Laiklikle uğraşacaklarına  önce ekonomiyi düzeltsinler” dedi. 

'BUNLAR YANLIŞ HESAPLAR'
Laiklik kaldırılması önerisinde bulunan milletvekiline tepkisini gösteren Nurettin Öcal ise, "Eğer milletvekili olmuşsan bizim sayemizde seçildin sen kimsin ki  laikliğin kaldırılması  gerektiğini öne sürüyorsun” dedi.

'KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ'
Muzaffer Altan, "Laiklik asla kaldırılamaz. Laikliğin kaldırılmasına kimsenin gücü yetmez” dedi. 

'DÜŞÜNCESİZLİK ETMİŞ'
Mahmut Özbek ise “Bunu söyleyen milletvekili düşüncesizlik etmiş bu kalbul edilecek bir şey değil Türkiye Cumhuriyeri kurulduğu andan itibaren bu devam edecek” dedi.

'LAİKLİK DEVAM EDECEK'
Laikliğin devam etmesi temennisinde bulunan Rıfat Kaynak ise “ Laiklik sonuna kadar devam edecektir” ifadelerine yer verdi. 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169