banner84

Esnaf ahiliği öğrenecek

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, esnafa mesleklerine göre eğitim vereceklerini belirterek, mevcut birlik binasını da ahilik kültürünün öğretildiği bir okul haline getirmeyi planladıklarını bildirdi

Esnaf ahiliği öğrenecek
 AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya'nın yoğun şekilde göç aldığını, göçün beraberinde bazı sıkıntıları da getirdiğini kaydetti. Kentte büyük oranda esnaf enflasyonu yaşandığını anlatan Sevimçok, ahilik kültüründen gelen esnaflık anlayışının yavaş yavaş yok olduğunun altını çizdi.
Kente yılların veren bazı ustalar ve yerel markaların kültür erozyonuna karşı direnmeye çalıştığına değinen Sevimçok, kent merkezindeki alışveriş merkezleri ve sokak aralarındaki cep marketlerin alışveriş kültürünü değiştirdiğini, sezonluk esnaf göçünün de müşterilerin güvenini sarstığını ifade etti.
Sevimçok, Antalya'da esnaflık yapmanın gittikçe daha zor ve sıkıntılı hale geldiğini belirterek, bunu önlemek için ahilik kültürünü esnafa öğretmeyi planladıklarını açıkladı. İleriki günlerde cadde ve sokaklardaki esnaf gruplarına, mesleklerine göre ayrı ayrı eğitimler düzenleyeceklerini belirten Sevimçok, modern bir AESOB binası da inşa ederek, mevcut binayı esnafa yönelik eğitimlerin ve ahilik kültürünün öğretildiği bir okul haline getireceklerini açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2014, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157