banner165

Esnaf: 'İşlerimiz baltalanıyor'

Alanya'da sezonun açılmasıyla birlikte eğlence mekanları da faaliyet geçti. Turizm esnafı eğlence mekanlarının desibel kurallarını ihlal ettiğini belirterek, işlerine balta vurduklarını söyledi. Desibel denetimi çağrısında bulunan esnaf, konu hakkında imza kampanyası düzenleyeceklerini ifade etti.

Esnaf: 'İşlerimiz baltalanıyor'

( Özlem KAYGUSUZ)- Yaz sezonunun gelmesi ve müzik saatinin uzamasıyla birlikte Alanya’da turizm esnafı, Alanya’daki mekanların belirlenen desibel kurallarını aştığını ve aşırı yüksek sesten dolayı müşterileri ile iletişimlerinin koptuğunu dile getirdi. Alanya’da farklı sektörlerde iş yerlerinin iç içe olduğu bölgelerdeki esnaflar yüksek sesten dolayı yetkililerin düzgün bir biçimde denetim yapmasını talep etti. 


İMZA KAMPANYASI DÜZENLENECEK
Bölgeki esnaflardan Hasan Hüseyin Teker, “Burada arkadaşlarımızın olduğu bir bar var. Akşamları müzik desibelleri çok yüksek. Ölçüm yapılmıyor. Hiçbir denetim yok. Denetim olmadığı için buradaki gelen müşteriler de rahatsız. Çünkü esnafla müşteri arasında diyalog yapılamıyor. Ses o kadar yüksek çıkıyor ki, dedikleri hiçbir şey anlaşılmıyor. Bunun için birkaç defa belediyeye müracaat ettik. Dilekçe vermeniz gerekiyor diyorlar. Önümüzdeki süreçte de bunu uygulayacağız. Esnaf olarak bir imza kampanyası başlatıp, buna bir çözüm bulmaya çalışacağız” diye konuştu. 


‘MÜŞTERİ İLE İRTİBATIMIZ KESİLİYOR’
Zafer Dicle Yazıbakan,  yüksek ses dolayısı ile müşteri ile sağlıklı iletişim kurulamadığını aktararak,  “ Daha önce biliyorsunuz müzik yayınları 12’ye kadar devam ediyordu. Esnaf da o zaman saat 9’da başlıyordu. İster istemez yüksek ses de  tam bizim müşteri zamanımız olduğu için rahatsız edici oluyordu. Şimdi müziğin 10’da başlaması da bizim için iyi değil. Eskiden 11’de başlıyordu. 11’de başlasa daha iyi olabilirdi. Çünkü  gerçekten burada müşteri ile irtibatımız kesiliyor. Buradan gelip geçen insanların kulak sağlığı için çok zararlı oluyor. Ses düzeyinin belirlenen desibel seviyesinde olması ve bunun kontrol edilmesi biz esnaflar için son derece uygun olacaktır” ifadelerini kullandı


‘DARBE VURUYOR’
Yüksek desibelden dolayı orta yaş kesimin dükkânlara uğramayı bıraktığını aktaran Hakan Açıkgöz, “Biz burada normal şartlarda insanlarla konuşmaya çalışırken oradaki müzik sesi bastırıyor. Orta yaş kesim bu dükkânlara gelmiyor. Sonuçta bize darbe vuruyor. En azından desibelleri biraz düşürsünler. Belirlenen desibele de uyan kim? Maalesef hiçbiri hiçbir şeye uymuyor. Çünkü Türkiye’deki mantık; Yasaklar delinmek içindir” diyerek çözüm getirilmesini istedi.


DENETLEME VAR AMA…
Alanya Zabıta Müdürü Naci Uzunsakal ise eğlence mekânlarının denetlendiğini söyledi. Uzunsakal “ Yüksek sesle müzik yapanlara ceza yazıyoruz. Şu an saat 22’ye kadar zaten müzik açtırmıyoruz.  Belirlenen desibel kuralı var. Ölçümleri yapılarak gerekli işlemleri uyguluyoruz”dedi. Ancak, esnaflar denetleme olsa bile denetlemeye gelmeden önce mekanların seslerini düşürüp normal seviyede gösterdiklerini de dile getiriyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169